ABD borsalarında tarihi düşüş: Dow Jones yüzde 5 düştü

ABD borsalarında tarihi düşüş Dow Jones yüzde 5 düştü

ABD borsalarında tarihi düşüş Dow Jones yüzde 5 düştü

Dow Jones endeksinde kayıp yüzde 5’i aştı. Sert düşüş nedeniyle S&P ve Nasdaq da 2018’deki 1 aylık kazançlarını kaybetmiş oldu.

New York borsasında endeksler, yatırımcıların satış pozisyonu almaya devam etmesiyle haftanın ilk işlem gününü sert düşüşle tamamladı.

Dow Jones Sanayi Endeksi 1.175,00 puan (yüzde 4,60) azalarak 24.345,96 puana geriledi ve puan bazında tarihteki en sert günlük düşüşünü kaydetti.

S&P Endeksi günü yüzde 4.1 düşerek Ağustos 2011’den beri en sert düşüşünü yaşadı.  Tahvil faizi ise panik satışlar ve güvenli liman algısı ile yüzde 2.71’e kadar geriledi.

Ayrıca, Dow Jones Sanayi ve Standard & Poor’s 500 endeksleri bu sene başından elde ettikleri tüm kazançları kaybetmiş oldu. Endekslerdeki sert düşüş cuma günü ABD’de açıklanan makro ekonomik verilerin ülkede faiz artırımı olasılığını yükseltmesiyle başlamıştı.

Son iki işlem gününde Dow Jones Sanayi Endeksinin kaybı yüzde 7’yi bulurken, Standard & Poor’s 500 Endeksi yüzde 6,1 ve Nasdaq TeknolojiEndeksi de yüzde 5,7 değer kaybetti.

Uzmanlar, ABD Başkanı Donald Trump’ın aralık ayı sonunda yürürlüğe koyduğu vergi indirimi yasasına ve geçen ay ABD’li şirketlerin olumlu gelen bilançolarına dikkati çekerek, bu nedenle ocak ayında New York borsasının çok hızlı yükseliş kaydettiğini, ancak son iki işlem günündeki düşüşlerin borsada düzeltme nedeniyle kaynaklandığını belirtti.

https://www.cnnturk.com/ekonomi/dunya/abd-borsalarinda-tarihi-kayip-dow-jones-yuzde-5-dustu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir