ABD, daha dar kapsamlı nükleer bombalar geliştirmeyi düşünüyor

ABD, daha dar kapsamlı nükleer bombalar geliştirmeyi düşünüyor

ABD, daha dar kapsamlı nükleer bombalar geliştirmeyi düşünüyor

Amerika’nın nükleer cephanesini daha küçük bombalar dönüştürmeyi planladığını duyurmasının ardından Çin ve Rusya başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden zıt sesler yükselmeye başladı.

ABD’nin nükleer cephanesini daha küçük bombalar dönüştürmeyi planladığını duyurmasının ardından Çin ve Rusya başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden zıt sesler yükseliyor.

Çin, Amerika’nın “Soğuk Savaşa mantalitesini” terk etmesini söylüyor. Çin Savunma Bakanı, “Dünyanın en büyük nükleer silah cephaneliğine sahip bir ülkenin aksi için değil, var olan eğilimleri takip etmek için insiyatif kullanması gerekir.” dedi.

Amerika ise nükleer silahlarının kullanılamayacak kadar büyük olduğunu ve bunların yerine daha düşük verimli bombalar geliştirmeyi planladığını duyurdu.

Rusya bu planı kınadı. İran’ın dışişleri bakanı ise bunun “dünyayı yok olmaya yaklaştıracağını” söyledi.

BÜYÜK NÜKLEER SİLAHLARIN YERİNE…

Amerika kendi nükleer silahlarının köhneleşmesinden endişe ediyor ve bunların artık caydırıcı gücü olmayacağını öne sürüyor. Rusya, Çin, Kuzey Kore ve İran’ı muhtemel tehditler olarak görüyor.

Pentagon’un yayınladığı bir belgeye, Nükleer Durum İncelemesi (NPR) raporuna göre, daha küçük nükleer silahlar üretilmesi bu varsayıma karşı gelecek. Yirmi kilotonun altındaki düşük verimli silahların daha az güçlü fakat halen yıkıcı olabileceği iddia ediliyor.

Bu yeni savunma stratejisi,Çin ve Rusya gibi, Amerika’nın tabiriyle “revizyonist güçlerden gelen artan tehdit” arasında geçen ay açıklandı.

ÇİN, RUSYA VE İRAN’DAN KARŞI DURUŞ

Çin, Washington’un Çin’den gelecek nükleer tehdidi abarttığını söylerken kendi politikalarının doğasının savunma amaçlı olduğunu ileri sürdü.

Rusya’dan ise güvenliklerini sağlamak için gereken önlemleri alacakları yönünde bir açıklama geldi. NPR raporunun cephe alan ve Rusya karşıtı karakterinin göze çarptığı ifade edildi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, plana dair derinden hayal kırıklığını ifade etti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammad Cevad Zarif ise bu önerilerin uluslararası nükleer silahsızlanma anlaşmasını ihlali olduğunu öne sürdü.

Kaynak: Timetürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir