ABD’den komik Türkiye kararı: FETÖ’cü rahip F-35’lerle takas edilsin

ABD'den komik Türkiye kararı: FETÖ'cü rahip F-35'lerle takas edilsin

ABD'den komik Türkiye kararı: FETÖ'cü rahip F-35'lerle takas edilsin

ABD Senatosu, Türkiye’ye savaş uçağı F-35 ile savunma alanında yeni nesil silahların satışını yasaklayan tasarıyı kabul etti. Karara Başbakan Yıldırım’dan tepki geldi.

Türkiye’nin S-400 alması ve FETÖ’cü rahip Andrew Brunson’ı tutuklaması ABDSenatosu’nu rahatsız etti.

ABD Senatosu’ndan bu gelişmelerin ardından Türkiye’yi yıldırma çabasında olan farklı kararlar geliyor.

ABD’li senatörlerden James Lankford ile Jeanne Shaheen, geçtiğimiz aylarda bütçe tasarısına silah satışını yasaklamayı öngören bir maddenin eklenmesini sağlamıştı.

ABD Senatosu'ndan komik Türkiye kararı

TÜRKİYE’YE SİLAH VE UÇAK YOK

Bugün o tasarı geçerek kabul edildi. Tasarıya göre, Türkiye’ye savaş uçağı F-35 ile Chinook tipi ağır nakliye helikopteri gibi savunma alanında yeni nesil silahların satışını yasaklandı.

AA’nın haberine göre, 2019 mali yılında Pentagon’a 716 milyar dolarlık bütçe öngören tasarıya, Temsilciler Meclisinin ardından Senatoda da ezici çoğunlukla onay verildi.

SKANDAL GEREKÇELER TASARIDA YER ALDI

Tasarının Türkiye ile ilgili bölümünde ise “Ankara’nın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri almasının iki ülke arasındaki tansiyonu yükselttiği” ve “Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın salıverilmesi gerektiği” iddia edildi.

ABD Senatosu'ndan komik Türkiye kararı

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasının ABD ile Türkiye arasındaki ortak silah sistemlerini geliştirmeyi olumsuz etkileyebileceği öne sürüldü ve bu adımın NATO’daki ortak çalışabilirliği etkileyebileceği savunuldu.

YASAK NELERİ KAPSIYOR

Tasarıda söz konusu gerekçelerden dolayı F-35 savaş uçağı, Patriot hava savunma sistemleri, Chinook tipi ağır nakliye helikopteri, AH-1 tipi Kobra, H-60 Black Hawk tipi helikopterleri ile F-16 uçaklarının Türkiye’ye satılmasının bloke edilmesi gerektiğini öngören bir bölüm de yer aldı.

ABD Senatosu'ndan komik Türkiye kararı

Bu tasarının yasalaşmasından sonra 60 gün içinde Savunma Bakanı’nın, Dışişleri Bakanı’na danışarak Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere dair Kongrenin ilgili komitelerine kapsamlı bir rapor sunması istendi ve bu rapor tamamlanmadan Pentagon’un Türkiye’ye Kongrenin onayına tabi herhangi bir dış silah satışına onay veremeyeceği sınırlaması getirildi.

Tasarının onay için ABD Başkanı Donald Trump’ın masasına gelmeden önce Konferans Komitesi olarak bilinen ortak bir komisyonda tek yasa tasarısı haline getirilmesi gerekiyor.

Mayıs ayı sonunda Temsilciler Meclisinde kabul edilen bütçe tasarısında da benzer şekilde Türkiye ile ilgili olarak S-400 füze savunma sistemleri ve F-35 savaş uçağı ile ilgili bölümlere yer verilmişti.

BAŞBAKAN YILDIRIM TEPKİ GÖSTERDİ

Başbakan Yıldırım konuyla ilgili olarak, “Karar talihsiz bir gelişme. Türkiye alternatifsiz değil. ABD senatosunun böyle bir teşebbüste bulunması esef verici. Bu teşebbüsler stratejik ortaklık ruhuna aykırı” dedi.

ABD Senatosu'ndan komik Türkiye kararı

kaynakhttp://www.ensonhaber.com/abd-senatosu-turkiyeye-silah-satisini-yasakladi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir