Diş hassasiyetinin belirtileri nelerdir? Hangi durumlarda oluşur?

Diş hassasiyetinin belirtileri nelerdir? Hangi durumlarda oluşur?

Diş hassasiyetinin belirtileri nelerdir? Hangi durumlarda oluşur?

Diş hassasiyetinin dişeti çekilmesi gibi durumların sonucunda geliştiğini belirten Endodonti Uzmanı Dr. Gözde Aysel, korunmanın yolları ve tedavisi ile ilgili önemli noktaları anlattı.

Dişin daha yumuşak iç kısmı olan dent’in açığa çıkması ile dişlerde sıcak soğuk hassasiyeti başlıyor. Diş sağlığındaki sorunların zamanla diş hassasiyetine neden olduğunu belirten Dentakademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Endodonti Uzmanı Dr. Gözde Aysel, korunmada etkili öneriler sıraladı ve bilinmesi gereken noktalara değindi.

Diş hassasiyetinin belirtileri nelerdir? Hangi durumlarda oluşur?
Sıcak, soğuk, tatlı ya da çok asitli yiyecek ve içecekler ya da soğuk havayı içinize çektiğiniz durumlarda dişin hassas bölgeleri uyarılarak dişte kısa süreli rahatsızlığa yol açar.

880dis-agrisi

Diş hassasiyeti şu durumlarda oluşur; çürük, çatlak ya da kırık dişler, kırılmış eski dolgular, hatalı ve sert fırçalama, kötü ağız hijyenine bağlı diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi, diş sıkma alışkanlığı, asitli gıdaların çok tüketilmesi sonucu diş hassasiyeti oluşabilir. Yeni yapılan diş tedavileri sonrası da diş hassasiyeti görülebilir, ancak bu zamanla geçen bir hassasiyettir.

Diş hassasiyeti için doktora ne zaman başvurulmalıdır?
Dentin aşırı hassasiyeti olduğunda diş hekiminize başvurmalısınız. Hekiminiz, varsa çürük tedavisi ie ya da, günlük ağız bakım alışkanlığınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda bazı basit değişiklikler yaparak dentinin daha fazla açığa çıkmamasına, hassas dişleriniz için bakıma ve sızının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Diş hassasiyeti önemli problemlerin göstergesi olabilir. Dikkate alınmazsa altta yatan sorun ilerleyip daha büyük problemlere yol açabilir.

Diş hassasiyetinde hangi tedavi yöntemleri uygulanmalıdır?
Öncelikle ağız bakımı iyileştirilir. Hassasiyet giderici florür içeriği zengin bir diş macunu ve düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile dişlerin bütün yüzeylerinin temizlenmesi gerekir. Gerekiyorsa yumuşak kıllı bir fırça kullanımı önerilir. Böylece dişlerde fırçalama yüzünden oluşan aşınma ve diş etlerindeki hasar azaltılır. Varsa diş gıcırdatma-sıkma alışkanlığı ortadan kaldırılır. Yine varsa açıkta olan kök yüzeyleri beyaz dolgularla kapatılır. Florür uygulaması yapılır. Diş hekiminiz muayane sonucu kanal tedavisi yapılmasını da uygun görebilir.

Diş hassasiyetinden korunma yolları nelerdir?
Günde en az iki kez dişler fırçalanmalı ve diş fırçalanırken yumuşak diş fırçası kullanmalı, dişler yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Asitli içeceklerden uzak durmalı, asitli içecek tüketimi sonrasında ise ağızdaki asit dengesinin sağlanması için bol su içmelidir. Aşırı soğuk ve sıcak gıdaları bir arada tüketmemeli, flor içeren ağız bakım ürünlerini tercih edilmelidir. Rutin diş kontrolleri aksatılmamalıdır.

SÖZCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir