‘Dünya 5’ten büyüktür’ kelimesini AB Komisyonu Başkanı’da kabul etti

'Dünya 5'ten büyüktür' kelimesini AB Komisyonu Başkanı'da kabul etti

'Dünya 5'ten büyüktür' kelimesini AB Komisyonu Başkanı'da kabul etti

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, dünyanın bir efendiye değil, çok taraflılığa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avusturya’da Cumhuriyetin ilanının 100. yıl dönümü dolayısıyla geldiği Viyana’da Ulusal Meclis’te bir konuşma yaptı.

AB’nin barışı korumak için oluşturduğu kuralların uygulanmasında kimi zorluklar bulunduğunu belirten Juncker, bu güçlüklerin yalnız birlik içindeki görüş ve yaklaşım farklılıklarından kaynaklanmadığını, aynı zamanda komşu ülkelerle yaşanan bazı zorlukların da etkili olduğunu anlattı.

Juncker, Rusya’nın coğrafi olarak Avrupa’dan büyük ve birliğin komşusu olduğunu anımsatarak, yaşanan olumsuzluklara rağmen güvenliğin korunması için Moskova ile iş birliği içinde hareket edilmesinin önemine işaret etti.

“DÜNYANIN BİR EFENDİYE İHTİYACI YOK”

Başkan Juncker, “Bazılarımız Avrupa’nın çok büyük olduğuna inanıyor. Biz kendimizi ‘dünyanın efendisi’ olarak görüyoruz hala ama dünyanın herhangi bir efendiye ihtiyacı yok, dünyanın çok taraflılığa ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Avrupa’nın dünya politikasında etkin olması gerektiğini vurgulayan Juncker, Avrupa’nın uluslararası konulara ilişkin çok taraflılıktan yana bir tutum sergilemesi gerektiğine dikkati çekti.

Juncker: Kendimizi dünyanın efendisi görüyoruz

“BM’YE EN ÇOK KATKI SAĞLAYAN ABD DEĞİL, AB”

Juncker, ABD Başkanı Donald Trump’ın New York’taki konuşmasında ülkesinin BM’ye en fazla finansal desteği yapan ülke olduğunu ifade ettiğini ancak bu bilginin yanlış olduğunu belirterek, BM’nin yıllık bütçesine en fazla katkı sağlayan tarafın AB olduğunu savundu.

“BİRİLERİ VAZGEÇTİ DİYE PES ETMEMELİYİZ”

Avrupa’nın dünyanın birçok ülkesinde barış için etkin rol üstlendiğini ifade eden Juncker, “Paris İklim Anlaşması ve İran Nükleer Anlaşmasına ilişkin Avrupalılar sözlerini tutmalıdır. Birileri vazgeçtikleri için bizler pes etmemeliyiz.” görüşünü paylaştı.

Juncker, AB’nin uluslararası ticaret alanında son yıllarda yükselişte olduğuna dikkati çekerek, özellikle ABD’nin tek taraflı yaklaşımlar sergilemeye başladığından beri diğer uluslararası paydaşlarla ticari iş birliğini daha da arttırdıklarını kaydetti.

kaynakhttp://www.ensonhaber.com/juncker-kendimizi-dunyanin-efendisi-goruyoruz.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir