Enver Altaylı kimdir?

Enver Altaylı kimdir?

Enver Altaylı kimdir?

01/11/1944 Ceyhan doğumlu. 1968-1973 yılları arasında Doğu Avrupa Hukuku ve Sovyetoloji konusunda Almanya ve Avusturya’da eğitim aldı. 1977-1980 arasında MHP’nin yayın organı Hergün Gazetesi’nin genel yayın müdürlüğü ve başyazarlığını yaptı. 80’li yılların sonunda Sovyetler Birliği dağılma sürecine girdiğinde Orta Asya’ya gitti. Orta Asya cumhuriyetlerinin yeniden yapılanmasında, bu ülke yöneticilerine yardımcı oldu. 90 ‘lı yılların başında Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başbakanı’na devletin eski Sovyet cumhuriyetlerine yönelik yeni siyasetinin tesbitinde yardımcı oldu.

1958 – 1961 Bursa Işıklar Askeri Lisesi
1963 – 1967 Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
1968 – 1973 Millî İstihbarat Teşkilatı için Sovyetolog olarak çalıştı
1977 – 1980 Hergün Gazetesi’nin başyazarı olarak çalıştı

Yayınları:

-Esir Türk İllerinde 90 Gün

-Komünist Teoriler ve Sovyet Yayılma Siyaseti

-İrfan Ülkü tarafından yazılmış ‘Büyük Oyundaki Türk: Enver Altaylı

eski_mit_ajani_altayli_dan_flas_aciklama_h40685_4fd96

ORTA ASYA CUMHURİYETLERİNİN KURULMASINDA Kİ ROLÜ

1 Kasım 1944, Ceyhan Adana), Sovyetolog ve eski istihbaratçı. 90’lı yılların başında Sovyetler Birliğinin dağılmasiyle birlikte yeni Orta Asya cumhuriyetlerin kurulması ve yapılandırmasında etkin bir rol oynadı. Türkiye, Rusya, Özbekistan ve Almanya arasında adeta mekik dokuyan Altaylı bir dönem MHP’de de yöneticiliği yaptı. Uğur Mumcu tarafından MİT ajanı olarak deşifre edildi. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne CIA ajanı olarak çalışan Özbek Türkü Ruzi Nazar’la yakın bir dostluk kurdu. Eski Sovyetler Birliği topraklarında, Nazar’la birlikte çok sayıda eyleme imza attı

HAKKINDA YAZILANLAR

Büyük Oyundaki Türk/ENVER ALTAYLI
İrfan Ülkü
Kum Saati Yayınları

Türkiye’den Türk dünyası ve Orta Asya’ya, Almanya’dan Mısır ve Kuzey Afrika çöllerine dek uzanan coğrafyadaki fırtınalı yaşam öyküsünün kahramanı Enver Altaylı… Kimileri için bir “efsane” kimilerine göre ise “tehlike” olarak algılanmış, Büyük Oyun’un bu belki de en önemli Türk oyuncusu, suskunluğunu bozarak sırlarla dolu hayatını İrfan Ülkü’ye anlattı.

Türkistan’dan Türkiye’ye göçmüş bir Özbek ailede Enver Paşa’nın yarım kalmış mücadelesini tamamlama idealiyle şekillenen çocukluk yılları, Harp Okulu’ndaki Aydemir’in darbe girişiminin ardından MHP’nin kuruluşunda Türkeş’le kader birliği; Efsanevi MİT müsteşarı Fuat Doğu’nun manevi evladı olarak “Ümit” kod adıyla, MİT içinde Sovyet esaretindeki Türk dünyası için verilen olağanüstü mücadele dönemi… MHP parti müfettişi ve 12 Eylül darbesinin ardından Almanya’da geçen sürgünlük yıllan, Sovyet İmparatorluğu’nun çöküşüyle Türkiye ile Orta Asya’da Özal, Demirel ve İslam Kerimov’un yakınındaki isim olarak Türkiye ile Orta Asya Cumhuriyetleri arasındaki ilişkilerin kurulup şekillenmesi sürecinde Büyük güçlerle oynanan “Büyük Oyun” sahnesine Türkiye’yi sokan Altaylı’nın gizli biyografisi ilk kez günışığına çıkıyor.

CIA BAĞLANTISI

“Büyük Oyun’daki Türk” kitabında Türkiye’nin ve Türk dünyasının yakın tarihinin bilinmeyenlerine ışık tutarken, kitapta CIA‘deki Türk Ruzi Nazar’ın da üç rejim altındaki sır perdesi altındaki hayatı, Türkistan göçmenlerinin destansı mücadelesiyle bağımsız Özbekistan’ın kuruluş yıllarında Altaylı’ nın çalışmalarını da yansıtıyor.

enver-altaylA

kaynakhttp://www.superhaber.tv/enver-altayli-kimdir-neden-gozaltina-alindi-azerbaycan-darbesindeki-rolu-neydi-cia-baglantisi-var-mi-74235-haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir