Erdoğan’ın dedesinin Sarıkamış’ta şehit olduğu doğru mu?

Erdoğan'ın dedesinin Sarıkamış'ta şehit olduğu doğru mu

Erdoğan'ın dedesinin Sarıkamış'ta şehit olduğu doğru mu

(A.A) – 08.01.2011 – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Sarıkamış Şehitliği, Kafkas Cephesi Şehitliği, bizim tarihimizin, bizim medeniyetimizin, en önemlisi de bizim kardeşliğimizin sarsılmaz bir abidesidir. Büyük dedem, Rize Güneysulu Kemal Mutlu, burada, Sarıkamış’ta şehit düşerek hakkın rahmetiyle kucaklaştı” dedi.

Kars Valiliği arşivinde muhafaza edilen kayıtlarda, Başkan Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın dedesi olan Mutlu‘nun, Allahuekber Dağı’nda ayağı kırılan arkadaşı Molla Usta’yı sırtına alarak Sarıkamış Kışlası’na götürdüğü anlatılıyor. Mutlu’nun cebindeki yedi buçuk kuruşu Rize’ye dönmesi için arkadaşı Molla Usta’ya vererek, birliğine döndüğü bilgisi de kayıtlarda yer alıyor.
Erdoğan, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen “Sarıkamış Şehitlerini Anma Töreni”nde, “Büyük dedem, Rize Güneysulu Kemal Mutlu, burada, Sarıkamış’ta şehit düşerek Hakkın rahmetiyle kucaklaştı. Büyüklerim anlatırdı, derlerdi ki: Tüfeğine sarılı olarak, donarak şehit olduğunu gördük ve adeta gözlerindeki soğuğun verdiği gözyaşları buz damlacıkları gibi, damlamış halde şehit olmuştu” diye konuşmuştu.

Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan yazılı açıklamada,

Rize Askerlik Şubesi Başkanlığına ait “8355” numaralı, “askerde kayıp olanlara” ait silahaltı defterinin 213’üncü sayfasında, Erdoğan’ın dedesinin, “Rize ili Ulucami köyünden ‘Mutioğullarından’ lakaplı Mustafa oğlu 1882 doğumlu Kemal, askerde meçhul 30.01.1337 (Mühür-Osman)” şeklinde yazılı olduğu aktarıldı.

CHP Meclis’e taşımıştı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak 2009 yılında açıkladığı, 2011 yılında tekrar ettiği, dedesi Kemal Mutlu’nun Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin askerden biri olduğu yönündeki bilgi, muhalefet tarafından Meclis gündemine taşınmıştı. Erdoğan’ın 8 Ocak 2011 günü Sarıkamış’ta düzenlenen törende yaptığı konuşmadan sonra CHP Amasya Milletvekili Hüseyin Ünsal, Meclis Başkanlığı’na bir soru önergesi vermişti. Ünsal, Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergesinde, “Sayın Erdoğan’ın dedesi nerede şehit olmuştur? Şehit olmuşsa Milli Savunma Bakanlığı’ndan elde ettiği bir belge var mıdır? Eğer şehit olmadıysa dedesinin şehit olduğuna dair Başbakan olarak demeç vermesi, toplum vicdanını etkilemek değil midir?” diye sormuştu.


Şehitler Listesinde İsmi Yok İddiası

Haberlere konu olan “Şehitlerimiz” adlı eserde, sadece Osmanlıca kayıtlarda o dönemki kanuna göre şehit olarak nitelendirilenlerin bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu nedenle, Cumhurbaşkanımızın dedesi gibi donma nedeniyle şehit olanların, ‘1909 tarihli Askeri Tekaüt ve İstifa Kanunu’na’ göre şehit statüsünde kaydı yer almamaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dedesi Mustafa oğlu Kemal’in, söz konusu tarihlerde askere gittiği ve askerdeyken şehit olduğu, arşivlerimizde (Rize Askerlik Şubesi askerde kayıp olanlara ait silahaltı defterinde) ‘askerde meçhul’ ifadeleriyle kesin olarak yer almaktadır. O dönemdeki silah arkadaşlarının aktardığı bilgi çerçevesinde donarak şehit olduğu bilgisine ulaşılmaktadır.

Kaynaklar:
1- http://t24.com.tr/haber/erdogan-dedem-sarikamista-sehit-dustu-sarikamis-aa,121144
2-https://www.yeniasir.com.tr/politika/2011/01/27/basbakan_erdoganin_dedesi_sarikamista_sehit_olmus
3-https://www.dirilispostasi.com/turkiye/bitlisde-teror-operasyonu-silah-ve-muhimmat-ele-gecirildi-5a785da618e540432e75b421

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir