Erken yaşta uygulanan diyet obeziteye zemin hazırlıyor

Erken yaşta uygulanan diyet obeziteye zemin hazırlıyor

Erken yaşta uygulanan diyet obeziteye zemin hazırlıyor

Erken yaşta yapılan diyetler obeziteye yol açıyor

Yeni yapılan bilimsel araştırmalara göre, bir kadın diyet yapmaya ne kadar erken yaşta başlarsa, bazı sağlık problemleri yaşama riski o kadar yüksek.

Yeni yapılan bilimsel araştırmalara göre, bir kadındiyet yapmaya ne kadar erken yaşta başlarsa, gelecek yaşantısında erken diyet yapmaya bağlı bazı sağlık problemleri yaşama riski o kadar yüksek.

BariatrikLab Obezite ve Metabolik Cerrahi Merkezi kurucusu Prof. Dr. Halil Coşkun, Florida State Üniversitesi’nde yapılan önemli araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Erken yaşta diyete başlamayın

1982 yılından başlanarak, üniversite öğrencisi kadınlarla her 10 yılda bir görüşüldü. Diyet yapmanın uzun vadede sağlıkları üzerinde ne gibi etkileri olduğunu değerlendirmek amacıyla bu kadınlardan her biri 10 yıl sonra takip edildi. Kilo kontrolü amacıyla erken yaşta diyete başlayan kadınlar arasında kendi kendini kusturma ve aşırı içki tüketimi gibi davranışlara daha sık rastlanırken, bu kadınların 30 yaşına girdiklerinde fazla kilolu ya da obez olma risklerinin de daha fazla olduğu görülmüştür.

Ergenlik dönemine dikkat

Ergenlik dönemindeki genç kızların belki de yarıdan fazlası kilo kontrolünü sağlıklı olmayan yollarla yapmaya çalıştıkları için, mesela anoreksiya ya da bulimia gibi bozukluklara sebebiyet verecek şekilde iştahlarını sigara içerek bastırmak ya da bağırsakları çalıştırıcı laksatif ilaçlar almak gibi, kadınların büyük kısmı gelecek yaşantılarında fazla kiloya bağlı bir takım sağlık sorunları yaşama riskiyle karşı karşıyalar.

Kız çocuklarında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının ilkokul çağından itibaren teşvik edilmesi gerekiyor ki, bu çocuklar ergenlik dönemine girdiklerinde kendi vücutlarıyla ilgili negatif bir algıları olmasın” diyen Prof. Dr. Halil Coşkun, Çocuklarının kilolarıyla ilgili endişeleri olan ailelere çocuklarına diyet yaptırmaktan ziyade daha bütüncül bir yaklaşım sergilemeleri gerektiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Halil Coşkun, ailelere çocuklarına daha çok fiziksel aktivite yapmaları konusunda yardımcı olmaları, onların ekran başında harcadıkları vakti azaltmaları ve akşam yemeklerinde çocuklarının tabaklarına daha çok meyve ve sebze koymalarını tavsiye etti.

kaynakhttp://www.kadinvekadin.net/erken_yasta_yapilan_diyetler_obeziteye_yol_aciyor.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir