Eski Gürcistan Bakanı ABD’nin Biyolojik silah deneyini açıkladı: Akıllara Zika virüsü geldi

Eski Gürcistan Bakanı ABD'nin Biyolojik silah deneyini açıkladı Akıllara Zika virüsü geldi

Eski Gürcistan Bakanı ABD'nin Biyolojik silah deneyini açıkladı Akıllara Zika virüsü geldi

Eski Gürcistan Devlet Güvenliği Bakanı ABD’nin ülkedeki biyolojik silah deneylerini açıkladı

Eski Gürcistan Devlet Bakanı Igor Giorgadze ABD’nin Gürcistan’da biyolojik silah deneyleri yaptığını gösteren belgeleri yayınladı.

Söz konusu deneyler başkent Tiflis yakınlarında bulunan ve Gürcü-Amerikan ortaklığıyla kurulan Lugar Araştırma Merkezi’nde yürütüldü.

İki ülke 2002 yılında “Biyolojik silahların geliştirilmesi ve bu alandaki bilgilerin yaygınlaşmasının önlenmesi ile ilgili teknolojiler ve patojenler (Hastalık yapıcı mikroorganizma) alanında işbirliği üzerine” bir anlaşma imzaladı.

İki yıl sonra da Tiflis yakınlarındaki merkezi inşa etmeye karar verdiler.

Giorgadze, Harvoni ve Sovaldi patojenlerini içeren bu deneylerin bir sonucu olarak sadece Aralık 2015’te 30 Gürcü vatandaşının öldüğünü ortaya çıkardı.

Bu kişilerin ölümleri aynı gün ya “bilinmeyen sebepler”e bağlandı ya da hiçbir şekilde açıklanmadı.

Giorgadze’nin elde ettiği verilerin büyüklüğü 100 bin sayfayı buluyor.

Elde edilen bu verilerin bir misalini sivrisineklerin havaya salıverilmesini uzaktan kontrol eden bir cihazın geliştirilmesi ile ilgili bir ABD patenti teşkil ediyor. Bahsi geçen patent sivrisinek ısırmasıyla bulaştırılmaya uygun bir zehrin yayılmasını amaçlıyor.

RUSYA, ULUSAL GÜVENLİK STRATEJİSİNDE VURGU YAPMIŞTI

Rusya yönetimi, 2016 Ulusal Güvenlik Stratejisi’nde ABD’nin Rusya çevresinde askeri-biyolojik laboratuvar ağı kurduğuna ve bunun ulusal güvenlik için tehdit oluşturduğuna vurgu yapmıştı.

Moskova’nın ulusal güvenlik stratejisinde yer verdiği bu kritik bilgi, ABD merkezli New Eastern Outlook dergisi yazarlarından Henry Kamens’in kaleme aldığı yazıyla desteklenmişti.

Skripal vakasında kimyasal silah kullandığı iddiasıyla Rusya’ya yaptırım kararı alan ve bazı yaptırımlardan kaçınmak için ABD’li müfettişlere Rusya’da kimyasal veya biyolojik silah geliştirilmediğini ve kullanılmadığını teyit etmek üzere kapılarını açma koşulunu öne süren ABD, çeşitli ülkelerde bulunan laboratuvarlarını hiçbir gerekçe belirtmeden uzmanların erişimine kapalı tutuyor.

Medvedev’in danışmanı: ABD Zika virüsünü Rusya’ya karşı kullanabilir – 1 Mart 2016

Rusya’nın sağlık denetleme kurumu Rospotrebnadzor’un eski müdürü ve Başbakan Dimitri Medvedev’in danışmanı Gennady Onişçenko, Zika virüsünün ABD tarafından Rusya’ya karşı bir silah olarak kullanılabileceğini iddia etti.

BBC Rusça Servisi‘nin sorularını yanıtlayan Onişçenko, Rusya’da görülen ilk Zika virüsünün şu anda bir tehdit yaratmadığını, ancak virüse yakalanan kadının havaların ısınmasının ve sivrisinek nüfusunun artmasının ardından risk oluşturabileceğini söyledi.

Onişçenko, virüsü taşıyan kadını bir sivrisineğin ısırması halinde, hastalığı başka kişilere de bulaştırabileceği uyarısında bulundu.

Zika virüsünün Rusya’da doğal yollarla bir salgına dönüşmesinin düşük ihtimal olduğunu söyleyen Onişçenko, ABD’nin Gürcistan’ın Abhazya bölgesindeki mikrobiyoloji tesislerinin daha farklı bir tehdit olabileceği görüşünde.

“Zika virüsünü taşıyabilecek olan sivrisinek türü Abhazya sahil şeridinden 100 kilometre uzakta yaşıyor. Tam da bu bölgede ABD ordusunun bir mikro biyoloji laboratuvarı var” diyen Onişçenko,”Pentagon laboratuvarı ve sivrisineklerin aynı bölgede olması beni endişelendiryor” diye konuştu.

Gennady Onişçenko, ABD’nin Rusya bölgesinde yaşayan sivrisinekleri Zika virüsü taşır hale getirebileceğini iddia ediyor.

Zika virüsünü taşıyan sinekler Türkiye’de – 10.01.2018

Zika virüsünün taşıyıcısı olan iki sinek türü olan Aedes aegypti ve AE. albopictus, Türkiye’nin bazı bölgelerine ulaştı ve oralarda yerleşik hale geldi.

Korkutan zika virüsü, ilk kez Güney Amerika ülkelerinde görülmüştü. Zika virüsü, mikrosefali adı verilen hastalığa neden oluyor. Mikrosefali, bu güne dek Türkiye’de dört kişide görüldü. Bu dört kişi de Güney Amerika’ya giden turistlerdi. Ancak Türkiye için başka bir tehlikenin söz konusu olduğu Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı raporla gündeme geldi.

Zika virüsünü taşıyan sinekler Türkiye'deZika virüsünün 2016’da yayılma alanı

“SİNEKLER TÜRKİYE’NİN BAZI BÖLGELERİNE ULAŞTI”

Habertürk TV’de yer alan habere göre; virüsün taşıyıcısı olan iki sinek türü, Türkiye’nin bazı bölgelerine ulaştı ve oralarda yerleşik hale geldi. Bunlar: Aedes aegypti ve albopictus.

Birinci sivrisineğin yayılımı Doğu Karadeniz, Batum, Gürcistan, Kırım yarımadasına uzanan bir bölgede aktif.

AE. albopictus ise daha yaygın görülüyor. Batı Trakya ve İstanbul, Doğu Karadeniz’de Giresun’da aktif ve 5 ila 7 yıla kadar da Orta Anadolu’ya yayılacağı öngörülüyor.

Adaptasyon yeteneğinin yüksek olduğu, sineğin yayılmacı bir tür olduğu biliniyor, kış aylarında da yaşayabiliyor. Hazırlanan raporun bulguları önemli çünkü tedbirler bu rapora göre alınacak.

Zika virüsünü taşıyan sinekler Türkiye'de

OLAYIN HALK SAĞLIĞI ETKİLERİ CİDDİ MİDİR?

Sağlık Bakanlığı raporunda şu bilgiler yer aldı: “Akut dönemde çok ciddi halk sağlığı etkisi beklenmemektedir ancak uzun vadede beklenebilir.”

MİKROSEFALİ BEBEKLERİ NASIL ETKİLİYOR?

* Beyinde hasar
* Nöbet geçirme
* Eklemlerde sorunlar
* Kafada küçüklük (mikrosefali)
* Görme ve duyma zorlukları
* Yeme ve yutkunma zorlukları

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Hastalığa vektörlük eden aedes türlerinin yayılımı önlenmelidir. Vektör dağılımının sınırlı bölgelerde bulunması olumlu bir durum ancak iklim değişikliği ve tam olarak belirlenemeyen nedenlerle vektör yayılımının hızlandığı bilimsel bir gerçektir.

Enfeksiyondan korunmak için hastalığın görüldüğü bölgelerde halkın sivrisinek ısırıklarından korunması ve kadınların hamile kalmamaları önerildi.

KADINLARA “EN AZ 1 YIL HAMİLE KALMAYIN” UYARISI

Aedes türü sivrisineklerin sokması sonucu insana bulaşabilen virüsün önlenmesi kapsamında Kolombiya ve Jamaika’da temmuz ayında kadınlardan 6 aydan 1 yıla kadar hamile kalmamaları istenmişti.

El Salvador Sağlık Politikası Bakan Yardımcısı Eduardo Espinoza, kadınlara bu ve gelecek yıl çocuk yapmaktan kaçınmaları ve aile planlamasına yönelmeleri çağrısı yaptı. Espinoza, halka sivrisinek savar kullanmaları ve eteklerinin altına pantolon giymeleri tavsiyesinde bulundu.

Brezilya’nın, 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’ndan 4 ay önce Zika virüsüne karşı denetime başlayacağı duyuruldu. Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları yerel organizasyon komitesi, sivrisineklerin bulaştırdığı ve kusurlu doğumlara neden olan Zika virüsüyle mücadelede, müfettişlerin, sivrisineklerin ürediği durgun suların kurutulması için çalışacaklarını açıkladı.

ABD’deki Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Amerikan Koleji (ACOG) Başkanı Dr. Mark Defrancesco, virüsün görülebileceği bölgelere hamile kadınların seyahat etmesinin tavsiye edilmediğini belirtti.

Öte yandan, ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), konuyla ilgili seyahat uyarısı yaptığı ülke sayısını 22’ye çıkardı.

Kaynak: http://www.akkalemler.com/gurcistan-dan-dunyayi-sarsacak-ifsaat-zika-virusunu-hatirlatti-haber-31006
Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/03/160301_rusya_zika_iddia
Kaynak: http://www.ensonhaber.com/zika-virusunu-tasiyan-sinekler-turkiyede.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir