HTC ve Motorola telefonların yavaşlatıldığı iddialarını kabul etmedi

HTC ve Motorola telefonların yavaşlatıldığı iddialarını kabul etmedi

HTC ve Motorola telefonların yavaşlatıldığı iddialarını kabul etmedi

Eskiyen iPhone’ları yavaşlattığını kabul eden Apple’a yanıt veren Android’li telefon üreticileri planlı eskitmeyle ilgili ilk kez açıklamada bulundular

Apple’ın eski pillere sahip iPhone’ların kullanım ömrünü artırmak için telefonun işlem performansını düşürdüğünü açıklamasından sonra, ABD’li teknoloji devi ağır olarak eleştirilmiş ve üç ülkede davalık olmuştu.

Android’li akıllı telefon üreticileriyse rakipleri Apple’ın kabul ettiği gibi yaklaşımlar sergilemediklerini belirtti. Reddit kullanıcılarının fark etmesiyle ortaya çıkan ve sonrasında bağımsız testlerle kanıtlanan yaklaşım, yıllardır konuşulan iPhone’ların kasıtlı yavaşlatıldığı söylentisini de doğruladı.

Apple her ne kadar sebebini açıklamış ve özür dilemiş olsa da, teknoloji devi eleştirilmeye devam ediyor. Planlı eskitmelerin yasa dışı olduğu Fransa’da ise ciddi bir davayla karşı karşıya kaldı.

The Verge’e konuşan HTC ve Motorola, sattıkları telefonların pilleri eskise de işlemcilerini yavaşlatmadıklarını açıkladılar. Habere göre, LG, Sony ve Google da benzer açıklamalar yapmaya hazırlanıyorlar.

KAYNAK:HABERTÜRK

Apple kasten yavaşlatılan iPhone’lar için kullanıcılardan özür diledi

Eski model iPhone’ları telefonun ömrünü uzatmak için yavaşlattığını kabul eden Apple, kullanıcılarından özür diledi. Teknoloji devi, iPhone’ların bataryalarını çok daha düşük bir ücrete değiştirme vaadinde bulundu. Apple’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, 2018’de kullanıcılar…

Eski model iPhone’ları telefonun ömrünü uzatmak için yavaşlattığını kabul eden Apple, kullanıcılarından özür diledi. Teknoloji devi, iPhone’ların bataryalarını çok daha düşük bir ücrete değiştirme vaadinde bulundu.

Apple’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre, 2018’de kullanıcılar bataryalarının sağlıklı çalışıp çalışmadığını takip edebilecek.

Şirket, yeni güncellemelerle birlikte pili eskimiş olan cihazları yavaşlattıklarını kabul etmiş, bunun gerekçesinin ise telefonun ömrünü uzatmak olduğunu açıklamıştı.

79 dolardan 29 dolara düşecek

Ancak Apple’ın bu özellikten kullanıcılarına haber vermemesi de tartışma yarattı.

Gelen tepkiler üzerine Apple, “tüketicilerin güvenlerini yeniden kazanmak için” önlemleri artıracaklarını duyurdu.

iphone

GÖRSEL: GETTY IMAGES

Teknoloji devinin internet sitesinde yayınlanan özür mesajında şu ifadeler yer aldı:

“Apple’da tüketiciler bizim için her şey demek. Onları kazanmak ve kalıcı hale getirmek için çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.”

Açıklamaya göre, garantisi geçmiş olan iPhone 6 ve daha üst modellerin bataryaları, eskiden 79 dolara değiştirilirken, bu ücret 29 dolara düşecek.

Apple’ın itirafı üzerine California ve Chicago’da bir araya gelen bir grup kullanıcı, bu yavaşlatma neticesinde “ekonomik kayba uğradıklarını” öne sürerek Apple aleyhine dava açmıştı.

Los Angeles’da yaşayan Stefan Boganovich ve Dakota Speas, California’da açtıkları davada, iPhone sahiplerinin bu “müdahaleye” hiçbir zaman rıza vermediğini söyleyerek, yavaşlatma yüzünden telefonlarını gereğince kullanamadıklarını, cihazlarının değer yitirdiğini öne sürdüler ve yeni pil masraflarının tazmin edilmesini istediler.

BBC TÜRKÇE/ 29 Aralık 2017 Cuma 13:21

 

Apple’ın yeni iPhone’ları istenilen seviyelere ulaşamadı

Apple’ın 10. yıla özel çıkardığı iPhone X’le birlikte 2017’de gelen iPhone 8 ve 8 Plus modellerinin satışları, istenilen seviyelere ulaşılamadı Dünya devi teknoloji şirketi Apple, telefon modeli iPhone’un 10. yılı olması nedeniyle ezber bozmuş bu…

Apple’ın 10. yıla özel çıkardığı iPhone X’le birlikte 2017’de gelen iPhone 8 ve 8 Plus modellerinin satışları, istenilen seviyelere ulaşılamadı

Dünya devi teknoloji şirketi Apple, telefon modeli iPhone’un 10. yılı olması nedeniyle ezber bozmuş bu yıla özel bir telefon çıkarmıştı.

Apple'ın yeni iPhone'ları elde kaldı

SATIŞ RAKAMI YÜZDE 69’DA KALDI

Ancak iPhone X, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’un toplam satış rakamı yüzde 69’da kaldı.

iPhone 8 ve 8 Plus’ın satış rakamlarının düşüklüğü “Kullanıcılar iPhone X’i bekliyor”teziyle açıklanıyordu.

Apple’nın birçok yeni özellik eklediği iPhone X’in de satış rakamları işlerin şirketin planlarına göre gitmediğini gösterdi.

Apple'ın yeni iPhone'ları elde kaldı

iPHONE 6 VE 6 PLUS’TAN DÜŞÜK RAKAMLAR

Bu yıl çıkan üç iPhone modelinin yüzde 69’luk satışı yakalaması, yüzde 91 ortalamayı yakalayan iPhone 6 ve 6 Plus dönemini akıllara getirdi.

FİYAT VE STOK PROBLEMİ

Düşük satış rakamlarında Apple’nın merakla beklenen telefonu iPhone X’in yüksek fiyatı ve yetersiz stok sorunuyla açıklanıyor.

DETAY HABER/ 27 Aralık 2017 Çarşamba 17:25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.