“Irak’ı, Suriye’yi, İran’ı ve Türkiye’yi bölme operasyonudur”

Irak’ı, Suriye’yi, İran’ı ve Türkiye’yi bölme operasyonudur

Irak’ı, Suriye’yi, İran’ı ve Türkiye’yi bölme operasyonudur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyonun sinyalini verdi. Türkiye’nin bu tarihi harekatını değerlendiren uzmanlar bunun bir ölüm kalım mücadelesi olduğunu vurguladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Bursa Şehir Hastanesi ve İstanbul-İzmir Otoyolu açılış töreninde Fırat’ın doğusuna yapılacak olası operasyon hakkında değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, “Suriye’deki tehditlerden ülkemizi korurken, Afrin’e girmeyin diye bize gözdağı vermeye çalıştı. Biz Afrin’e girdik, Cerablus’a girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz Biz bunu Rusya ve Amerika ile paylaştık.” dedi. Türkiye’nin en önemli operasyonunu Haber7.com olarak uzmanlara sorduk.

Güvenlik uzmanı ve stratejist Abdullah Ağar:

Bu operasyonda karşı karşıya kalınan teröristlerin direncine, onları koruyan küresel güçlerin reflekslerine bağlı olarak Milli Mücadeleden sonra Türkiye’nin girişeceği en uzun soluklu ve sert savaş olabilir. Burada terörist örgüt başta ABD olmak üzere himayesini devam ettirirse orada çok farklı fotoğraflarla karşı karşıya kalınabilir. Türkiye’nin burada harekâtı icra edeceği birçok hat stratejisi var. Bunlar yarma, kuşatma veya mızrak olarak değerlendirebiliriz. Meskûn mahalde çemberden merkeze ya da merkezden bir yarma olabilir. Veya süpürme olabilir. Kırsal alanlarda hattı parçalayıcı olabilir. Hem yarma hem kuşatma taktikleri kullanılabilir. Bu sadece sizin stratejiniz belirlemez.

“BU OPERASYON OLMAZSA OLMAZDIR”

Karşımızda 80 bin terörist var ve onları himaye edenler var. Bu harekât yapılamazsa Türkiye parçalanır. Bu harekât Türkiye için olmazsa olmazdır. Mecburiyettir. Türkiye’nin 35 yıldır biriktirdiği bir terörle mücadele birikimi var. Şimdi biz Cumhuriyet tarihinin en büyük isyan hareketiyle karşı karşıya kalmış, meskûn mahal isyanlarıyla karşı karşıya kalmış. devletin yönetimiyle ilgili manipülasyonlarla karşı karşıya kalmış  bir ülkeyiz. Şimdi bu konvansiyonel terör gücü Suriye’yi, Irak’ı parçalayacak bir güç bulursa eninde sonunda Türkiye’ye yönelecek. Şu an zaten yönelmiş durumda. İleride çok büyük bir tehdit olarak gelecek. Bunu yaparken de tek başına yapmayacak. Türkiye’nin içerisinde birtakım cerrahi operasyonlarla beraber yapacak. Fırat’ın Doğusu bu bölgeyi istikrarsızlaştırma, Irak’ı, Suriye’yi, İran’ı ve Türkiye’yi bölme operasyonudur.

“OPERASYON YAPILMAZSA TÜRKİYE PARÇALANIR”

Fırat’ın doğusundaki PKK meselesi ülkeleri bölme planıdır. Kimse kimseyi aldatmasın. Bölge jeopolitiği ilgili  parçalanma tehdidine karşı ortaya konacak bir irade meselesidir. Batı burada senin ülkendeki Irak’taki, Suriye’deki Kürtlerin içerisine Kürt kardeşlerimizin arasına yıkıcı, ayrılıkçı tohumları ekti. Şimdi bunları toplamak istiyor. Birbiriyle bir arada yaşama iradesi koyan, farklı etnik unsurların, farklı mezheplerin, farklı dine mensup olanları birbirinden ayırmak istiyor, birbirine düşman ediyor ve ülkeleri parçalıyor. Batı dünyası bunu yapmaya çalışıyor. İşte Türkiye’nin Fırat’ın Doğusuna yapacağı operasyon bu oyunu bozacaktır.

Ortadoğu uzmanı Prof. Dr. İdris Kardaş

Suriye’nin kuzeyindeki bölge Türkiye’nin güvenliği açısından çok önemli. 35 yıldır mücadele ettiğiniz bir terör örgütü var. Bu örgüt orada bir devletleşme yoluna gidiyor. Bu kabul edilecek bir durum değil. Paramiliter bir gücün, kontrolsüz bir örgütün küresel güçler tarafından silahlandırılıp bir şekilde sizin sınırlarınızda legal bir duruma kavuşması kabul edilemez bir durum. Türkiye’de normal olarak bunu birincil önceliği haline getirdi ki böyle olmak zorunda. Bu sorun Türkiye’nin en önemli sorunudur.

“BÖLGEYİ TERÖRİSTLERDEN TEMİZLEMEMİZ ŞART”

Türkiye bunu çözmek için hem diplomatik alanda hem sahada çok büyük adımlar atıldı. Astana süreciyle beraber önemli gelişmelere şahit olduk. İki tane çok başarılı büyük operasyon gerçekleştirdik. Zeytindalı ve Fırat Kalkanı. Bölgeler oluşturduk. Kantonların birleşmesini engelledik. Bundan sonra da Fırat’ın doğusunda benzer hamleyi yapmak zorundasınızdır. Askeri gücünüzü gösterip teröristleri o bölgeden temizlemeniz lazım. Türkiye ısrarla diplomatik olarak sorunu halletmeyi, ABD’nin desteğini terör örgütü PKK’dan çekmesi için uğraşıyor. Zaman zaman adımlar da atıldı ama çok netice alınamadı. Türkiye askeri operasyonu masada tutarak elini her zaman güçlü tuttu. Bunu bir koz olarak kullanmadı. Türkiye bu operasyonu yapacak güçtedir.

“PKK’NIN VARLIĞI ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Milli Savunma Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları da bu yöndedir. Zaten iki operasyonda da bu işi yapacağımızın kanıtıdır. Türkiye’nin istediği alan bellidir. Türkiye eninde sonunda bu bölgeyi teröristlerden temizleyecektir. Hiçbir şekilde PKK’nın varlığını asla kabul edilemez. Çünkü bu Türkiye’nin varlığına tehdittir.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir