Macaristan’dan Avrupa’ya ürperti salan Türkler

Macaristan'dan Avrupa'ya ürperti salan Türkler

Macaristan'dan Avrupa'ya ürperti salan Türkler

Macaristan’da yaklaşan seçimler öncesi Jobbik Partisi, favori haline geldi. Jobbik’in Türk hayranlığı ve Türkiye ile ortak çalışmalar yapmak istemesi, korku salmaya yetti.

Macar milliyetçiliğini savunan Jobbik Partisi lideri Gabor Vona, Hunları ve Türkleri ortak ataları olarak görüyor. Türkiye ile yakınlaşmak istediğini savunan Vona, Türk düşmanı Avrupalıları korkuttu.

Macaristan'dan Avrupa'ya korku salan Türkler

MHP İLE BİR ARAYA GELDİLER

Seçimler öncesi, “Yanlışa cesurca karşı gelen ve Allah’tan başka hiç kimseden korkmayan Atilla’nın torunlarıyız.” sloganı ile yürüyen Jobbikler, Türkiye MHP ile bir araya geldi.

Birçok kez Türkiye’ye gelen Vona, hem hükümet çevreleriyle ve hem de ideolojik olarak çok yakın olduğu Milliyetçi Hareket Partisi çevreleriyle toplantı ve görüşmeler yaptı. Katılımcılarla birlikte “bozkurt selamı” da verdi.

Macaristan'dan Avrupa'ya korku salan Türkler

“TÜRKLER BİZİM KARDEŞİMİZ”

Vona, “Biz Türkiye ile yakınlaşmanın Avrupa’nın yararına olduğunu düşünüyoruz. Diğer partilerin Türk ve İslam karşıtı politikalarına katılmıyoruz. Türkiye bize yeni fırsatlar sunuyor.” dedi.

Gabor Vona’nın en çarpıcı söylemi ise Türklerle Macarların kökeni birdir. Hunlar’dır. Biz Türklere karşı çıkarsak kendi kökenimize de karşı çıkıyor oluruz. Türkler bizim kardeşimiz.” ifadeleri oldu.

Macaristan'dan Avrupa'ya korku salan Türkler

FAVORİLER ARASINA GİRDİ

Seçimlerde favoriler arasına şimdiden girdi. Jobbik, Nisan ayında yapılacak genel seçimlerde kamuoyu yoklamalarına göre sandıktan ikinci parti olarak çıkacak ve ana muhalefet partisi konumuna yükselecek.

Bu da Jobbik’in iktidardaki Fidesz’in en büyük rakibi haline geldiğini gösteriyor ve işte bu nedenle de hükümete yakın medya, seçim kampanyasının ilk maddesine Jobbik ile ilgili iddiaları oturtuyor.

AVRUPA MEDYASINI KORKUTTU

Hükümete yakın görsel ve yazılı medya son zamanlarda şu iddiayla yankılanıyor:

“Jobbik lideri Gabor Vona, aslında Müslümanlığa geçti. Allah’a inanır oldu. Müslüman dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyor ve Macaristan’ın yüzünü Batı’dan Doğu’ya çevirip Türkiye ile stratejik ortaklık kurmasını öneriyor.”

kaynakhttp://www.ensonhaber.com/macaristandan-avrupaya-korku-salan-turkler.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir