Meyve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Meyve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Meyve tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler

Yaz mevsimine uygun meyveler faydaları ile şaşırtıyor. Her derde deva olan bu mucizevi yaz meyveleri yanlış tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. İşte tüketirken dikkat edilmesi gereken yaz meyveleri…

Yaz aylarının başlaması ile birlikte meyvelerde çeşitlilik arttı. Birbirinden lezzetli meyveler aynı zamanda her türlü derde deva birer doğal mucize olarak da dikkat çekiyor. Lezzetli tadı ve faydalı yapısıyla dikkat çeken yaz meyvelerinin faydaları neler,

Ölçülü biçimde tüketmek gerekli

Uzmanlara göre birbirinden lezzetli ve faydalı olan yaz meyvelerini ölçülü bir biçimde tüketmek gerekli yoksa yararı kadar zararı olabilir. Karpuz,kavun,kiraz, erik, kayısı gibi yaz meyvelerini günlük bir porsiyon biçiminde tüketmeniz yeterli olacaktır. Kansere karşı koruyucu etkisi olan bu meyveler yeterli miktarda tüketildiğinde kalp damar sağlığını da koruyor ve tok kalmanıza yardımcı oluyor.

Karpuzdaki tehlikeye dikkat!

Erik tansiyonu düzenliyor

En sevilen yaz meyveleri arasında yer alan erik tansiyon üzerinde oldukça etkili bir meyve. Lif yönünden zengin olan erik bağırsak sistemini düzenlemesinin yanı sıra kabızlığı önleyen yapısı ile de dikkat çekiyor. Tansiyon sorunları olan kişilerin belirli bir düzeyde erik tüketimi yapması tavsiye ediliyor.

Kayısı cilt üzerinde etkili

C vitamini yönünden zengin olan ve ciltteki yağı azaltan kayısı da diğer bir favori yaz meyvesi. Cilt üzerinde etkisi ile bilinen kayısıyı özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip kişilerin tüketmesinde fayda var

Kiraz hepsinden faydalı

Yaz mevsiminin şüphesiz en lezzetli meyvesi olan kiraz tüm meyvelerden daha faydalı. Kirazın en bilinen faydaları arasında tok tutma, bağırsakları çalıştırma, eklem rahatsızlıklarına iyi gelme, enfeksiyonları önleme, uykusuzluğa iyi gelme gibi faydalar yer alıyor.

Karpuz ölçülü tüketilmeli

En çok tercih edilen yaz meyvelerinden birisi olan karpuzu ölçülü bir biçimde tüketmek çok önemli. Bağırsakları çalıştıran ve zengin bir lif içeriğine sahip olan karpuz diğer bir yandan da kan şekerini arttırdığı için dikkatli olunması gerekli.

Glisemik endeksi en yüksek olan karpuz

Glisemik endeksi tüketilen kana karışma seviyelerini ölçen bir terim. En hızlı kana karışan meyve karpuz ve uzmanlara göre bu meyvenin çok sık tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Glisemik endeksi en düşük olan meyve ise kiraz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir