Nevşehir’de Gezilmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

0
Nevşehir’de Gezilmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

Nevşehir’de Gezilmesi Gereken 10 Muhteşem Yer

Uygun fiyatlı bir otel rezervasyon işlemi yaptırdıktan sonra Nevşehir mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerden birisi olarak kabul edilir. Her sene birçok hem yerli hem de yabancı turisti bünyesinde misafir eden Nevşehir özellikle de Kapadokya otelleri ile misafirlerini kabul etmektedir. Birbirinden şık ve uygun fiyatlı şekilde hizmet veren Nevşehir merkez oteller de kalınmaya her zaman müsaittir. Nevşehir’e gidildiği zaman gezilmesi gereken muhteşem yerlerin listesi 10 adet şekilde aşağıdaki gibidir. İster merkezi konumda gezmek ister Kapadokya tarafını gezmek için Kapadokya otelleri her zaman hizmettedir. Dört mevsim boyunca hizmet sunan Nevşehir merkez oteller de yerli ve yabancı turistlerin memnuniyetini kazanmaktadır. Yapılması gereken tek şey erken bir otel rezervasyon işlemidir. Sonrası seyahat ve varıştır.

  1. Balon Gezisi İle Müthiş Manzara Seyirleri: Nevşehir’e gidip balon gezisi yapmadan dönen neredeyse yok denecek kadar azdır. Bölgede en harika yerlerden biri Kapadokya alanıdır. Her köşesinde muhteşem pozların çekildiği, eşsiz balon turlarının yapıldığı manzaralar turist akınına uğramaktadır. Rehberler eşliğinde yaklaşık 45 dakika boyunca yapılmakta olan bu turlar sayesinde vadileri ve peri bacalarını izleme fırsatı elde edilmektedir.
  2. Kaymaklı Yeraltı Şehri: il merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri bir kasabada bulunuyor. 8 kattan oluşan bu şehir görenlerde gerçek anlamda hayranlık uyandırıyor. Hem görünüşüyle hem de yapılışıyla oldukça dikkat çekici olan Kaymaklı Yeraltı Şehri içerisinde kocaman bir koridor barındırıyor. Odalarının ise bu koridor ile birbirine bağlı olduğu biliniyor.
  3. Hacı Bektaş Veli Müzesi: Hacıbektaş ile anılan Nevşehir ilinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Hacıbektaş Veli Müzesi olarak kabul edilir. Horasan’da doğan ve birçok ülkeyi gezerek en son Anadolu’ya geçen Hacı Bektaş Veli Hazretleri Anadolu’yu gezdikten sonra Nevşehir’e yerleşmiş ve burada yaşamını sürdürmüştür. Birçok ocak ve vakıf kurmuştur. Bölgedeki gençlerin doğru yolu bulmasını sağlamıştır. Bu müzenin temeli aslında bir külliyedir. Toplamda 3 adet avludan oluşmaktadır. Birinci avlu at avlusudur. Çeşmesi mevcuttur. İkinci avlu dergâh avlusudur. Türbeler burada yer alır. Üçüncü avlu ise hazret avlusudur. Burada da sultan türbesi yer alır.
  4. Göreme Açık Hava Müzesi: Şehirde akla ilk gelen alanlardan biri de bu müzedir. Merkeze 10 km uzaklıkta yer alan bu müze Göreme beldesinde bulunuyor. Ülkenin sayılı tarihi mekânlarından birisidir. UNESCO tarafından kültür miras listesine alınmıştır. Vadi içerisinde kayalardan oluşmuş olan bir yemekhane, kilise ve buna benzer yapılar mevcuttur. Her yeri gezmeye değer bir yerdir.
  5. Temenni Tepesi: Ürgüp ilçesine hâkim bir tepede yer alan Temenni Tepesi, ilçenin tamamını görmenize olanak sunar. Erciyes’i görmenize de olanak sunan Temenni Tepesi 1288 yılında Vecihi Paşa tarafından yapılan ve Kılıçaslan için adanan bir türbeye de sahiptir. 500 metre kuzeyinde ise Kadı Kalesi yer almaktadır.
  6. Mahzen Şarapevi: Turizmden sonra en çok üzümüyle meşhur olan Nevşehir’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Mahzen Şarapevidir. Her sokak başında da şarap evleri mevcuttur ve buralara uğrayarak enfes şarapların tadına bakılabilir.
  7. Özkonak Yeraltı Şehri: Nevşehir merkezine 35 km uzaklıkta yer alan Özkonak Yeraltı Şehri, en dikkat çekici alanlardan birisidir. Avanos ilçesine ise yalnızca 14 km uzaklıkta bulunmaktadır. Dizaynıyla ve yapılış şekliyle dikkat çeken birçok gizli tünel ile birbirine bağlıdır. Bu yer altı şehrinde halen bir yaşam olduğu iddia edilmektedir. Bu nedenle de görülmeye değerdir.
  8. Zelve Vadisi: Avanos ilçesine yalnızca 3 km uzaklıkta yer alan Zelve vadisi peri bacalarının en yoğun olduğu vadidir. Tırmanışların gerçekleştirildiği elverişli bir vadi olarak bilinir. 9 ve 13. Yüzyılda inşa edilmiş ve merkezi olarak belirlenmiş olan Zelve vadisi, duvarlara oyulmuş evleriyle dikkat çekmektedir.
  9. Nevşehir Müzesi: Nevşehir’in merkezinde yer alan Nevşehir Müzesi, birçok medeniyetten izler taşımaktadır. Başta Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere çeşitli medeniyetlere yıllarca ev sahipliği yağmıştır. Tarihe yolculuk yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Farklı ve tarihi onlarca eser bu müzede sergilenmeye devam etmektedir.
  10. Derinkuyu Yeraltı Şehri: Derinkuyu ilçe merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta yer alan Derinkuyu Yeraltı Şehri, oldukça kolay şekilde işlenen tüf bir araziye sahiptir. Güvenlik amacıyla bu bölgeye yeraltı şehirleri yapılmıştır. Tarihi yeraltı şehirleriyle de ilgi çeken bu bölge temizlenmiş ve ışıklandırılmıştır. Hem gündüz hem gece saatlerinde ziyarete açıktır. Turizme kazandırılan Derinkuyu Yeraltı Şehri oldukça büyük bir alan kaplamaktadır ve tüneller ile birbirine bağlıdır.

Nevşehir’de Kapadokya otelleri konaklama imkanıyla mutlaka gezilmesi gereken bu 10 muhteşem yerin yanı sıra Kızıl Vadi, Peri Bacaları, Ürgüp Müzesi, Şarapçılar, Aios Vasilios Kilisesi, Uçhisar Kalesi, Roma Kalesi ve Mezarı, Azize Catherine Şapeli de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Tarihi bir gezi yapmak isteyenlerin her yıl uğrak noktası olan Nevşehir’de özellikle de Kapadokya ve Avanos mutlaka ziyaret edilmesi gereken ilçeleridir. Hem arazileriyle hem tarihi eser ve kalıntılarıyla hem de mükemmel tarihi esintileriyle ziyaretçilerine yaz kış ayırt etmeksizin kucak açmaktadır. Kiliseleri ve camileri, tarihi eserleriyle medeniyetlerin beşiği olarak da kabul gören bir şehirdir.

 Reklamsal – Advertorial

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir