Rusya Ukrayna’nın iki savaş gemisine ateş açtı!

Rusya Ukrayna'nın iki savaş gemisine ateş açtı!

Rusya Ukrayna'nın iki savaş gemisine ateş açtı!

Karadeniz’de Rusya-Ukrayna gerginliği sürüyor. Ukrayna ordusu, iki savaş gemisine Rusya tarafından ateş açıldığını duyurdu.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinden bu yana gerilim yaşayan Moskova ve Kiev yönetimleri, son dönemin en fırtınalı gününü yaşıyor. Bu sabah Kerç Boğazı’na doğru ilerleyen Ukrayna savaş gemileri Rus donanması tarafından zorla durduruldu.

Rusya öğle saatlerinde Kırım Yarımadası’nı ana karaya bağlayan köprüyü ulaşıma kapattı, akşamüstü ise savaş uçaklarını Kerç Boğazı üzerinde uçurdu.

Rusya savaş gemisinin, Ukrayna savaş gemisine çarpma anı:

UKRAYNA ORDUSUNDAN AÇIKLAMA!

Ordu, gemilerin geçişinin engellenmesi için Rusya’nın kontrolündeki köprünün altına büyük bir kargo gemisi yerleştirdiğini açıkladı. Ayrıca gemilerin ikisine ateş açıldığı ve olayda 2 Ukrayna askerinin yaralandığı bildirildi.

Açıklamada Rus özel kuvvetlerinin Karadeniz’deki 3 gemiye el koyduğu belirtildi.

UKRAYNA’DAN NATO’YA ÇAĞRI

Ukrayna İçişleri Bakanı Affairs Arsen, Rusya’nın son saldırılarına karşılık NATO’ya devreye girmesi için çağrıda bulundu.

“UKRAYNA GEMİLERİ TEHLİKELİ MANEVRALAR YAĞIYORDU”

Gemilerin izin uygulamasına tabi olan Kerç Boğazı’na doğru ilerlediği kaydedilen açıklamada, Ukrayna gemilerinin Rus sularında tehlikeli manevralar yaptığı ve sınır güvenliği uyarılarını yok saydığı savunuldu.

Karadeniz'de Ukrayna-Rusya gerilimi

Açıklamada, Rus sınır güvenlik hizmetlerinin Karadeniz, Azak Denizi ve Kerç Boğazı’nda bütün önlemleri aldığı bildirildi.

FSB açıklamasında, Rusya kara sularında Ukrayna gemilerinin 5 saattir provokasyona devam ettiği belirtilerek, “Ukrayna gemilerinin amacının bölgede çatışmalı durum yaratmak olduğu ortada.” ifadesi kullanıldı.

Karadeniz'de Ukrayna-Rusya gerilimi

“GEMİMİZİ MAHMUZLADILAR”

Ukrayna Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada ise Ukrayna ordusuna ait iki zırhlı savaş gemisi ile römork gemisinin Odessa’dan çıkarak Azak Denizi’nde bulunan Mariupol Limanı’na gitmek istediği belirtildi.

Gemilerin Mariupol’a güvenli şekilde geçmesi amacıyla gereken bilgilerin uluslararası deniz kurallarına göre önceden verildiği vurgulanan açıklamada, buna rağmen Rus ordusuna ait 4 geminin Ukrayna gemilerine karşı saldırgan eylemlerde bulunduğu kaydedildi.

Karadeniz'de Ukrayna-Rusya gerilimi

Açıklamada, “Rus savaş gemisi ‘Don’, Ukrayna ordusuna ait römork gemisini mahmuzladı. Bunun sonucunda geminin ana motoru, dış yüzeyi ve cankurtaran sandalı hasar aldı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’nın uluslararası hukuk kurallarına aykırı hareket ettiği belirtilen açıklamada, “Ukrayna donanmasının gemileri, uluslararası hukukun tüm normlarına uygun olarak görevlerini yerine getirmeye devam ediyor. Tüm yasa dışı eylemler, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kayıt altına alınıyor ve yetkili uluslararası organlara aktarılıyor.” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://www.ensonhaber.com/karadenizde-ukrayna-rusya-gerilimi.html

Kaynak: http://www.haber7.com/dunya/haber/2768686-rusya-ukraynanin-savas-gemisini-vurdu/?detay=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir