Suriye’deki “Kimyasal oyun” ve arka planı!

Suriye'deki Kimyasal oyun ve arka planı!

Suriye'deki Kimyasal oyun ve arka planı!

Kimyasal oyun -Ergün Diler

Tam klavyenin başına geçmiştim ki TRUMP‘ın açıklaması önüme düştü: “ASKERLERLE GÖRÜŞTÜM. 48 SAAT İÇİNDE ÇOK ÖNEMLİ KARARLAR ALACAĞIZ…” Bunun ne anlama geldiği gayet açık ve net. Peki, buralara nasıl geldik! Adım adım gidelim…
Araya başka başka figürler, olaylar girse de girmeye çalışsa da son düğümün çözüleceği yer, merkezinde bulunduğumuz bölge… ORTADOĞU… SURİYE IRAK ve AKDENİZ! Ne isteniyor, ne amaçlanıyor? Kimin kiminle hesabı var? Rusya ve İran nereye düşüyor/ Esad ne olacak? Soru çok!
Bir de bütün bunların içinde TÜRKİYE‘yi gelecekte ne bekliyor?
Açarak gidelim…
Stratejik araştırmalar yapan 10 Amerikan kuruluşunun tümü bu YÜZYILDA EN ÖNEMLİ BÖLGENİN AKDENİZ OLDUĞU GÖRÜŞÜNDE BİRLEŞTİ. Bütün raporların ortak yanı aynı nokta… Bu nedenle GERİLİM, TANSİYON Akdeniz’e SINIRI OLAN ÜLKELERDE GÖRÜLECEK. Paylaşım savaşı NEDENİYLE.
Ve bütün maceranın tam ortasında KIBRIS kalacak. ADA hiç olmadığı kadar önem ve değer kazanacak. Önümüzdeki günlerde bunu yaşayacağız…
Suriye de Akdeniz’e kıyısı olan bir ülke.
Suriye’yi tek bir ülke olarak görmemek gerekiyor. Çünkü Suriye’de kurulacak yeni yönetim, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Türkiye, İran, Irak ve Rusya’yı çok yakından ilgilendiriyor. Bizim de diğerlerinin de hesabı var! DOĞAL!
Herkes elinden geleni yapmakta.
AKDENİZ‘e açılan SURİYE kapısı çok ama çok önemli… Hatırlayanlar olacaktır. CIA BAŞKANI Pompeo’nun DIŞİŞLERİ BAKANI OLACAĞINI
YAZMIŞTIM. İşte Mike Pompeo ve ekibi, içeride bazıları yazdıklarıma karşı çıksa da, tam 7 kez BEŞAR ESAD İLE GÖRÜŞTÜ! Bir değil, iki değil, 7 kez!
Anlaşmaya çok yakın olunan yerler oldu. Ancak ESAD, ABD ile anlaştığında RUSYA ile karşı karşıya geleceğini biliyordu! Tersi oldu. Rusya’nın yanında kalmaya karar verdi, ABD’yi karşısına aldı.
KISA HİKAYE böyle…
Türkiye AFRİN‘e girdiği sırada da görüşmeler oldu. CIA hep devredeydi.
Esad ile her görüşmeden sonra masada güçlenen YPG oluyordu. Rusya da Türkiye de ESAD‘ın İKİLİ oynadığını gördü. Bu nedenle ömrü tamamlandı. Gitti gidecek…
Buna karşı çıkan tek kişi yok.
CIA’nın Esad’a sunduğu teklifte, 2 yıl sonra yani 2020’de İngiltere’de bir yaşam vaat edildi. Londra’nın kuzeyinde bir malikane Esad için hazırlanmaya başlanmıştı. Çocukların eğitimi için okul da seçilmişti. KRALİYET‘in verdiği KORUMA garantisiyle ESAD VE AİLESİ mutlu bir yaşam sürecekti. LÜKS İÇİNDE HEM DE
Esad akıllıydı! 2 yıl SURİYE içinde ayakta kalabileceğine inanmadı. Bunu imkansız gibi gördü. “Hayatta kalsam bile Rusya buna izin vermezdi. Ve bu büyük tehlikeydi” diye düşündü.
BİR FATURANIN GELECEĞİNİ GÖRDÜ.
Bu nedenle ESAD şu an hala RUSYA ile ortak olduğunu düşünerek yaşıyor.
Gerçek ise böyle değil.
Putin, Esad’ın son kullanma tarihini belirledi. Ancak Türkiye’siz adım atamaz.
BU İKİ ÜLKE İSE İTTİFAK HALİNDE her şeyi değiştirebilir. Bir de İRAN gerçeği var. Ancak Washington İRAN‘ı kesinlikle vuracak. Bugün ya da yarın! VURACAK!
Eğer İran, açık şekilde ABD ve İngiltere ile yakınlaşırsa (Suudi Arabistan örneği gibi), bölgede dengeler tekrar değişir.
Senaryo tekrar yazılır!
Bu nedenle PENTAGON herkesi şaşırtacak oluşuma imza atmak niyetinde!
YPG’yi ESAD‘a karşı savaştırmak için hazırlıyor.
Çünkü oyunu kuran güç, ani taktik değişikliği yapabilirse sonuç elde eder.
ABD de bunu son 100 yılda belki 50 kez yapmıştır.
2 ay önce Esad, ABD ile ortaklık görüşmeleri yapıyordu. YPG ile aynı çizgiye gelmişti. Şimdi ise hedefte! YPG ile karşı karşıya gelen bir Esad rejimi göreceğiz.
Bu bölgedeki en etkin strateji değişikliği olacak. TERÖR ÖRGÜTÜ YPG ESAD’A KARŞI… Senaryo bu.
Şaka gibi değil mi! Bölgedeki bütün aktörler için sorun!
Desteklense bir türlü, desteklenmese…
Türkiye, şu anda Irak’la çok yakın. Irak da İran’la. İran da İngiltere ile. O nedenle ABD ile İngiltere’nin anlaşması, İran rejiminin değişmesinin önünü açar.
Aynı şekilde Irak da Londra’dan izinsiz adım atamaz, karar alamaz. Irak Başbakanı İbadi’nin İngiliz vatandaşı olduğunu bir kez daha tekrarlamakta fayda var. Irak yönetiminin yüzde 60’ı İngiliz vatandaşıdır. Bu resmi kayıtlarda da mevcut bir durumdur.
Eğer ABD ile İngiltere’nin anlaşması güçlü şekilde ilerlerse, Türkiye ile Irak’ın arası da açılacak demektir.
Çünkü İngiltere, Türkiye’nin Irak ve Kuzey Irak’taki terör operasyonlarına izin vermeyecektir. O nedenle Irak’ın yani Bağdat yönetiminin Türkiye’ye karşı açıklamaları sertleşecektir. İngiltere’nin ABD ile yaptığı anlaşmaların çok güçlü olup olmadığını IRAK tepkilerinden anlayacağız. YAKINDA!
Ancak İngiltere, ABD ile çok güçlü bir bağ kurmaz ve anlaşmazlık çıkarsa TÜRKİYE, IRAK‘ta söz sahibi olur. Tek terörist kalmaz. Amerika Birleşik Devletleri de bunun farkında.
Geçen hafta Pentagon’dan bir ekip, İngiltere Genelkurmay Başkanlığı’nı ziyaret etti. Irak’ın Türkiye’ye desteğini bir an önce kesmesini istedi. Hatta bölgede Barzani ve YPG’nin daha güçlü olması için bazı taleplerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.
Görünen o ki, İngiltere bu talepleri şimdilik kabul etmedi. Hala Irak, Türkiye’yi destekliyor ve ortak operasyondan söz ediyor. Barzani’nin Kuzey Irak’taki egemenliğinin bitirilmesi için Bağdat merkezi yönetimi ve Türkiye güçlü adımlar atıyor. DENGE ŞİMDİLİK BU!
Değişir mi?
Göreceğiz…
Suriye-Irak ve İran’daki gelişmeler, Akdeniz’in geleceğini belirleyecek. Planları GÜÇLENEN TÜRKİYE bozuyor. Eğer Türkiye bu ritimde giderse AKDENİZ‘de kimse son sözü söyleyemez. Hatta AKDENİZ SAVAŞIN MERKEZİ OLUR.
14 ülkenin, tamamen Akdeniz odaklı savaş planları yaptığını unutmayın. NATO özel bir ekiple aylardır Akdeniz çalışması hazırlıyor.
Bilmemiz gereken bir nokta daha var! Türkiye’nin NATO ile karşı karşıya geleceği son nokta Akdeniz olacak.
Çünkü NATO, Akdeniz’de operasyon başlatırsa, Türkiye’yi ortağı olarak görmüyor. Çünkü NATO’nun Akdeniz planları, yüzde 100 Pentagon projesi.
Bu nedenle PAYLAŞIM SAVAŞININ BÜYÜKLÜĞÜNÜ ANLAYALIM.
“TÜRKİYE SAVAŞTA” sözleri gerçeğin ta kendisidir!
Türkiye uzun yıllar sonra bağımsız adım attı. Rusya ile S-400 anlaşması yaptı. Söylenmese de bu NATO için kabus. Bu nedenle Pentagon’un isteğiyle planlarını öne çektiler. Çekmek zorunda kaldılar… Bu arada RUSYA ile bizi YAKIN GÖSTERMEK için “İTME” modeli uygulayacaklardır. Hem Rusya’yı bize hem bizi onlara! OYSA TÜRKİYE HERKESE EŞİT MESAFEDE ve BAĞIMSIZ OLARAK KARAR ALABİLEN ÜLKE…
Bunun bozulması için her türlü operasyonu düşünürler. TÜRKİYE bulunduğu yer itibariyle DENGEYİ TUTAN BİR GÜÇ. Bunu RUSYA‘nın lehine bozarak sonra da hep birlikte kapımıza dayanmak isteyebilirler…
AKDENİZ‘de hem ADA‘mız hem sınırımız var!
Ancak ZENGİNLİĞİ KENDİLERİ ALMAK İSTİYORLAR. ŞAKA GİBİ AMA GERÇEK BU. Planlarında bunlar var…
Daha öncede yazdım. 2018 YENİ DÜNYA DÜZENİ için son yıl.
Bu yıl pek çok şey yerli yerine oturacak.
BİZSİZ OLMAZ, OLMAYACAK.
Ancak küçük bir dilimle bizi kandırmak isteyecekler. Bunun için de bizi meşgul edecek her yolu deneyecekler…
AKILLI OLALIM. 
OYUNA GELMEYELİM… 
BİR VE BÜTÜN OLARAK GELECEĞİMİZİ KURALIM…
Uyanık olun! Olalım…
Başa dönelim… TRUMP‘ın açıklaması da bu! OLAY GUTA değil SURİYE ve AKDENİZ! Gücümüz ve aklımızı göstereceğimiz döneme girdik! Haydi hayırlısı….

Kaynak: https://www.takvim.com.tr/yazarlar/ergundiler/2018/04/10/kimyasal-oyun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir