TANAP Açılış Töreni’nde, Aliyev’den Erdoğan ve Türkiye hakkında övgü dolu sözler

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TANAP Açılış Töreni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye hakkında övgü dolu sözler sarfetti.

Azeri doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’nın (TANAP) açılışı gerçekleşti.

Aliyev, yaptığı konuşmada ”Erdoğan’ın liderliği olmasaydı bu başarıların gelmesi mümkün değildi.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜK BİR GÜCE DÖNDÜ

Kardeş Türkiye toprağından yeniden olmaktan memnuniyetimi ifade etmek isterim. Erdoğan’ın yorulmaz faaliyeti neticesinde Türkiye dünya çapında büyük güce çevrildi. Erdoğan liderliğinde yine tarihi bir gün yaşıyoruz.

Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür. Bizim gücümüz bizim birliğimizdir. Bugün TANAP’ın açılışı, Türkiye Azerbaycan kardeşliğinin tezahürüdür. TANAP, Türkiye Azerbaycan’ın zaferidir. Bugün biz 21’nci asrın enerji tarihini birlikte yazıyoruz. Bu tarih, istikrar tarihidir.

TARİHİ GÜNDE BİRLİKTEYİZ

Enerji projelerimiz bölgemize istikrar getiriyor. Bu projelerde iştirak eden bütün ülkeler, şirketler fayda görür. Halklar fayda görür. Bu hayata geçirdiğimiz birinci proje değil. 2006’ta Bakü Tiflis Ceyhan’ı, geçen Bakü Tiflis Kars demiryolunu açtık. Bütün bu açılış merasimlerinde aziz kardeşim Recep Tayyip Erdoğan ile katılmıştık.

‘ALLAH BİZE NASİP ETTİ’

Bu tarihi günde de birlikteyiz. Azerbaycan gazının Avrupa kıtasına götürülmesi hakkında bir çok müzakereler, bir çok tedbirler alınmıştır. Ancak onların hiçbir neticesi olmamıştır. Bunun adını da biz birlikte koyduk TANAP. Anlaşmayı 2012’de İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan ve ben imzaladık. O gün imzalama merasiminde bugünü görme arzumuzu ifade ettik. Ve Allah bize bunu nasip etti. Bugün TANAP’ın açılışı, komşu ve diğer ülkeler için imkanlar yaratıyor.

TANAP’ta BOTAŞ’IN PAYI YÜZDE 30

BOTAŞ, 2019 Haziran’a kadar 2 milyar, 2021’de 6 milyar metreküp gaz alabilecek.

Avrupa’ya 10 milyar, Türkiye’ye 6 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak.

TANAP’ın inşasında kullanılan boruların yüzde 80’i Türkiye’de üretildi.

Boru hattına ilk test gazı, 23 Ocak 2018’de basıldı. Türkiye, hattan belli bir sürenin sonunda yıllık 6 milyar metreküp gaz alacak. BOTAŞ’ın yüzde 30 payının bulunduğu TANAP’ın temel atma töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in katılımıyla 17 Mart 2015’te Kars’ta gerçekleştirilmişti.

Kaynak: http://www.haber7.com/siyaset/haber/2647229-ilham-aliyevden-tarihi-sozler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir