Türk Büyükelçiliği’nden ABD’nin güvence açıklamasına yalanlama

Türk Büyükelçiliği'nden ABD'nin güvence açıklamasına yalanlama

Türk Büyükelçiliği'nden ABD'nin güvence açıklamasına yalanlama

Türkiye Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Güvence verilmedi” denildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz” denilmişti.

Türkiye Washington Büyükelçiliği’nden ise ABD’nin güvence açıklamasına cevap geldi.

GÜVENCE SÖZ KONUSU DEĞİL

Açıklama, “Yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi söz konusu değildir” denildi.

YARGI SÜRECİNİN BAŞLATILMASI YARGININ GEREĞİDİR

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“Türkiye bir hukuk devletidir ve yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili olarak Hükümetimizin herhangi bir güvence vermesi sözkonusu değildir. Türkiye’de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. ABD tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte de Türkiye’de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.

GÜVENLİK DURUMUNA ATIFTA BULUNMAK GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR

Öte yandan, 18 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da Türk ve ABD yetkililerinin katıldığı toplantıda adli konularda ve konsolosluk işbirliğiyle ilgili olarak karşılıklı daha iyi bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kalınmıştır. Türkiye’deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi ABD’nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle ABD tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, sözkonusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

TÜRKİYE’NİN ABD’DE YARGINAN VATANDAŞLARIYLA İLGİLİ ENDİŞELERİ VAR

ABD’de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye’nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır. Türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir