Uzaydan görülen Atatürk portresi bakım yapılarak yenilendi

Uzaydan görülen Atatürk portresi bakım yapılarak yenilendi

Uzaydan görülen Atatürk portresi bakım yapılarak yenilendi

Erzincan’daki dünyanın en büyük ve uzaydan görülebilen tek portresi olduğu belirtilen Atatürk portresi, bakım yapılarak yenilendi.

Kentte 35 yıl önce vatani görevini yerine getiren ressam Mustafa Aydemir’ın, 3 bin silah arkadaşının desteğiyle bir ay uğraşarak Keşiş Dağları eteğindeki Işıkpınar mevkisindeki 7 bin 500 metrekare alana, 600 ton taş ve 210 ton harç kullanarak yaptığı 176 metre boyundaki Atatürk portresinin yağmur ve kar sularıyla renginin solması üzerine bir süre önce bakım çalışması başlatıldı.

BAŞBAKAN TALİMAT VERDİ

Başbakan Binali Yıldırım tarafından verilen talimat doğrultusunda Erzincan İl Genel Meclisince alınan kararın ardından başlatılan çalışmalar çerçevesinde Aydemir bir süre önce kente davet edildi.

Uzaydan görülen dev Atatürk portresi yenilendi

15 KİŞİLİK EKİP 10 GÜNDE YENİLEDİ

Aydemir’in kente gelmesi sonrası yürütülen çalışmalarla önce portrenin yer aldığı alandaki otlar temizlendi. Portre Aydemir’in kurduğu 15 kişilik bir ekip tarafından yaklaşık 10 günlük bir çalışmayla aslına uygun olarak bakım yapılarak yenilendi.

Ressam Aydemir yaptığı açıklamada, eseri yenileyerek eski haline getirdiklerini ve yenileme çalışmalarını söz verdikleri gibi 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesine yetiştirdiklerini söyledi.

Uzaydan görülen dev Atatürk portresi yenilendi

Portrenin yenilenmesine sağladıkları katkıdan dolayı Başbakan Yıldırım, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ile İl Genel Meclis Başkanı Ünal Tuygun’a teşekkür eden Aydemir, “Atamızı ışıl ışıl gözleriyle yeniden Erzincan’a karşı baktırdık.” dedi.

“BİR ÇALIŞMA DAHA YAPACAĞIZ”

Aydemir, portreyle ilgili gelecek yıl kapsamlı bir çalışma daha yapacaklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Gelecek yıl yapılacak çalışmalarla Atatürk portresi çelik beton arma sistemiyle sabitleştirilecek ve sonsuza dek bozulmadan kalması sağlanacak. Çalışmayla Atamızın gece aydınlatmasını da yapacağız. Ayrıca kentin giriş ve çıkışlarına, portrenin altına ve kent meydanına portre ile ilgili bilgiler içeren panolar konulacak. Bu portre bilindiği üzere halen dünyadaki en büyük portre olma özelliğinin yanı sıra Amerika’da bulunan ‘Smithsonian’ müzesinin seçtiği dünyanın 100 ekstrem sanat eserlerinden birisidir.”

Uzaydan görülen dev Atatürk portresi yenilendi

Uzaydan görülen dev Atatürk portresi yenilendi

kaynakhttp://www.ensonhaber.com/uzaydan-gorulen-dev-ataturk-portresi-yenilendi.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir