1.Makro Hesaplama Nedir?

Kilo vermekte zorlanıyorsanız, makro hesaplama ile kilo yönetimi yapmayı mutlaka denemelisiniz. Makro hesaplama kilo vermenize yardımcı olarak yalnızca hayatınızı değiştirmekle kalmayacak aynı zamanda fazla yağlarınızdan da kurtulmanıza yardımcı olacak. Eğer bir diyetisyen uzmanlığında makro hesaplama yöntemini denemiyorsanız, ilk bakışta bu size çok matematik işlemi barındırıyormuş gibi gelebilir. Ancak bir kez başladıktan ve sonuçlarını gördükten sonra alışacağınızdan emin olabilirsiniz.

Makro Besinler Nelerdir?

İlk olarak bilmeniz gereken şey, makroların neler olduğudur. Makro besinler, vücuda enerji sağlamak ve vücudun yapısını korumak için ihtiyaç duyulan gıdalar grubudur. Karbonhidrat, protein ve yağ; makro besinleri oluşturan üç ana gruptur. Ancak çok az sayıda gıda yalnızca tek bir makro besin içerir. Birçok besin, değişen oranlarda iki veya bazen üç makro besinden oluşabilir.

Makro Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kilo hedefinize göre günlük makro alımı belirleyerek makro hesaplama formülünü hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Öncelikle her bir makronun ne kadar kalori içerdiğini öğrenmekle başlayabilirsiniz. 10 gram protein, 40; 10 gram yağ, 90 ve 10 gram karbonhidrat ise 40 kaloridir. Tükettiğiniz besinlerin makro miktarına göre kalorilerini hesaplayıp ,toplam kalori miktarı için bunları toplayabilirsiniz.

Ardından makro oranını bulmak için, her bir makronun kalori miktarını toplam kaloriye bölmeniz ve 100 ile çarpmanız yeterli olacaktır. Karbonhidrat, protein ve yağın oranları %100’e eşit olmalıdır. Eğer bu sayısal işlemler kafa karıştırıcı oluyorsa bir uzmandan yardım alabilir ya da bunu hesaplayan internet siteleri ve uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir yaşam için atmanız gereken tüm adımlar için linki tıklayabilirsiniz.

Advertorial

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir