15 Temmuz şehitleri törenlerle anıldı

FETÖ’nün darbe girişiminin 7’nci yılında, Beştepe Millet Camisi’nde düzenlenen programda 15 Temmuz şehitleri dualarla anıldı. TBMM’de de 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda Tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısında bulunan 15 Temmuz Anıtı’na çelenk bıraktı.

Yılmaz, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin karşısındaki alanda düzenlenen törene katıldı.

Tören alanına, şehit yakınları ve gazilerle beraber gelen Yılmaz, anıta çelenk bırakarak dua etti.

Törende, mehter takımı da konser verdi.

Beştepe Millet Camisi’nde anma programı

Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelindeki camilerde öğlen namazı öncesi “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kur’an-ı Kerim ve Şehitleri Anma Programı” gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın iştirak ettiği programda, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı, mevlit okundu. Diyanet İşleri Başkanlığı musiki korosu da ilahiler seslendirdi.

Şehitler için okunan hatimlerin duasını yapan Erbaş, “Ülkemizin birlik ve bütünlüğüne, milletimizin hürriyet, irade ve bekasına yönelik 15 Temmuz gecesi yaşanan ihanete karşı durarak canlarını istiklal ve istikbalimiz için feda eden ve şehadet mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi sonsuz rahmetine gark eyle ya Rabb’i, cennetinle ve cemalinle müşerref eyle. Onları Bedir şehitleriyle, Uhud şehitleriyle, Çanakkale şehitleriyle birlikte haşreyle, Hazreti Hüseyin’e, Hazreti Hamza’ya ve Sevgili Peygamberimize komşu eyle.” ifadelerini kullandı.

Şehitlerin her birine minnet borçlu olunduğunu vurgulayan Erbaş, hatim duasında şunlara yer verdi:

“Hukukuna kastetmek, izzet ve onuruna halel getirmek, şeref ve haysiyetini ayaklar altına almak üzere planlanan bu büyük ihanet karşısında Çanakkale ruhuyla, Milli Mücadele ruhuyla yekvücut olan, göğsünü siper ederek bu hain kalkışmaya, bu işgal girişimine geçit vermeyen necip milletimizi ilelebet payidar eyle ya Rabb’i. Ceddimizin mukaddes mirasına, vatanımıza, istiklalimize ve istikbalimize sahip çıkan milletimizi iki cihanda aziz eyle. Bu necip milletin ve aziz vatanın muhafızı olan şanlı ordumuza ve güvenlik güçlerimize yurt içindeki ve yurt dışındaki terörle mücadele operasyonlarında karada, denizde, havada her zaman ve her yerde nusretinle ve kudretinle yardım eyle. Ordumuzu her daim mansur ve muzaffer, milletimizin birlik ve beraberliği, ülkemizin refah ve huzuru, insanlığın barış ve selameti için çalışan ve bu toprakları bizlere vatan kılanların davasına sahip çıkan devlet adamlarımıza ve tüm kardeşlerimize yardım eyle.”


Fotoğraf: Fatih Kurt/AA

Erbaş, inanç ve mukaddesat uğruna can veren tüm şehitler için okunan Hatm-i Şerifleri kabul eylemesini Allah’tan niyaz etti.

Programa şehit yakınları ile gaziler de katıldı.

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda Tören

TBMM’de de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nda Tören düzenlendi.

Törende TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz 15 Temmuz Şehitler Anıtı’na karanfil bıraktı. Kuran’ı Kerim tilaveti ile devam eden törende, Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş dua okudu.

Burada konuşan Yılmaz, 100 yıl önce istiklal mücadelesine karargah olmuş gazi mekanda, aynı ruhla gerçekleşen 15 Temmuz milli direnişini yad etmek için TBMM’nin düzenlemiş olduğu anma törenini son derece anlamlı bulduğunu söyledi.

Hain kalkışmayı durdurmak için canlarını feda eden şehitlere Allah’tan rahmet, şehit yakınlarına sabır, gazilere sağlıklı ve huzurlu bir ömür dileyen Yılmaz, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin, Türkiye’de demokrasi ve millet iradesine vurulmaya çalışılan prangaların ihanet dolu son halkası olduğunu vurguladı.

Yılmaz, 27 Mayıs askeri darbesiyle başlayan müdahalelerle demokrasinin, vesayetçilerin hedefi olduğunu ve milletin sesinin defalarca bastırılmaya çalışıldığını dile getirerek, demokratik bir ortamda darbeye kalkışanların, milli iradeye karşı olduğunu kaydetti.

O karanlık gece, milli iradenin sembolü olan Meclisin ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bombalanmasının milli irade düşmanlığının en açık göstergesi olduğunu vurgulayan Yılmaz, dolayısıyla bütün darbeler ve darbecilerin tabiatı gereği gayri milli olduğunu ifade etti.

“Milletimizin ferasetine sahip çıkmak için buradayız”

Yılmaz, 15 Temmuz’da FETÖ üyelerinin tertip ettiği girişimin, milletin tanklara, silahlara göğsünü siper etmesiyle engellendiğini ve bir direniş destanına dönüştüğünü vurgulayarak, 15 Temmuz darbe girişiminin geçmişteki tüm darbe girişimlerinden bu yönüyle ayrıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, canları pahasına meydanlara akın eden milletin, karanlığı vatan sevgisiyle aydınlattığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“Milli yürekler, sadece darbeyi püskürtmekle kalmamış, 27 gün boyunca demokrasi nöbetlerini sürdürmüştür. Bu büyük direniş, aslında tüm dünyanın ders çıkarması gereken bir hadisedir. Dünya demokrasi tarihine geçecek kıymette olan bu şanlı direnişe maalesef demokratik dünya yeterince sahip çıkamamıştır, gerekli dikkati, sahiplenmeyi ortaya koyamamıştır. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde bizler, bir yandan demokrasiye olan güçlü sahiplenmemizi diğer yandan ‘Türkiye Geçilmez’ şuurunu her daim taze tutmak için buradayız. ‘Biz bu dünyada milletin gücünün üzerinde bir güç görmedik, tanımadık, tanımıyoruz’ diyerek her türlü vesayetin karşısında sarsılmaz bir kale gibi duran Sayın Cumhurbaşkanımızın onurlu duruşunu bir kez daha hatırlatıyoruz. FETÖ, PKK, DAEŞ ve diğer terör örgütleri eliyle, Türkiye’ye diz çökertmek isteyen odaklara, özgürlüğümüzden, yerli-milli politikalarımızdan, Türkiye Yüzyılından vazgeçmeyeceğiz demek için buradayız. Sandıktan sonuç alamayınca demokrasi dışı yollara tevessül edenlere karşı, milletimizin ferasetine sahip çıkmak için buradayız. Çanakkale ruhuyla, milli mücadele ruhuyla, Yenikapı ruhuyla buradayız. Vatandaşlarımızın demokratik desteğinden aldığımız güçle, şehitlerimizin aziz hatıralarına layık olabilmek ve kanlarıyla suladıkları bu vatanı daha da kalkındırmak yönünde var gücümüzle çalışıyoruz.”

Yılmaz, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Türk demokrasisine vurulan vesayet prangalarının kırılması yönünde tarihi adımlar attıklarını ve atmaya da devam ettiklerini belirterek, 15 Temmuz’dan çok kısa süre sonra, Türkiye’nin hemen yanı başında dizayn edilen terör devleti senaryolarının bertaraf edildiğini, yeni yönetim sistemi reformuyla da güvenliğinin teminat altına alındığını ifade etti.

“Kırmızı çizgilerimizi her fırsatta muhataplarımıza aktarıyoruz”

Terör örgütü kadrolarına ağır darbeler vurulduğunu, tespit edilen örgüt üyelerinin, kamu kurumlarından uzaklaştırıldığını dile getiren Yılmaz, “Gençlerimizi, geleceğimizi ve özgürlüğümüzü hedefe koyan tüm çevrelere karşı tek bir şehidimizin kanını, tek bir gazimizin ahını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. Uluslararası arenada da FETÖ başta olmak üzere terör örgütlerinin dezenformasyonlarına gerekli cevabı veriyor, diplomatik temaslarımızda bu konudaki kırmızı çizgilerimizi her fırsatta muhataplarımıza aktarıyoruz. Her zaman ifade ettiğimiz gibi FETÖ ve benzeri yapılanmaların panzehri, özgür düşünen bireyler ve devlet aklı ile hareket eden bağımsız yönetimlerdir.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Anadolu’nun asırlardan süzülerek günümüze gelen irfanı ile bu hain yapılara karşı asil duruş sergileyen bir milletin ferdi olmaktan şeref duyduğunu anlatarak, bir daha yaşanmaması için hain kalkışmayı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konuşmasının sonunda, tüm vatandaşları ve Türkiye’deki diplomatik temsilcileri, TBMM’ye gelerek açılışı gerçekleşen 15 Temmuz fotoğraf sergisini görmeye, hafızalarını tazelemeye davet etti.

TBMM’de “15 Temmuz Fotoğraf Sergisi” açıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Meclis’te “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi” açıldı.

TBMM'de "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Meclis’te “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Fotoğraf Sergisi” açıldı.

TBMM Şeref Holü’nde düzenlenen serginin açılışında konuşan Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, meşhur bir gecenin yıl dönümünde olunduğunu, bu tarihin unutulmaması ve unutturulmaması gerektiğini söyledi.

Tarihin tekerrür edeceğini, Türkiye’nin ayağa kalkmasını, ilerlemesini istemeyenlerin olduğu gerçeğinin unutulmaması gerektiğini ifade eden Kahraman, “1960 darbesinden sonra tarihimizde o günden 15 Temmuz 2016’ya kadar 16 darbe vardır, hiçbirinde Meclis açılmamıştır. O gece Meclis’i açtım, bunun şerefini taşıyorum. Darbeler tarihi arasında 15 Temmuz çok güçlü darbe girişiminden birisidir. Millet bir bütün halinde parti farkı gözetmeksizin Cumhurbaşkanımızın davetiyle meydanlarda toplandı.” dedi.

Kahraman, 15 Temmuz gecesi Meclis’i açtığında Meclis Divan heyetinde AK Parti’den Mehmet Muş, CHP’den Özgür Özel, MHP’den Erkan Akçay’ın da yer aldığını anımsatarak, o gece parti farkı gözetilmeden hareket edildiğini aktardı.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in o sırada ceketinin olmadığını ve AK Parti’li Ahmet Gündoğdu’nun ceketini giymek durumunda kaldığını anlatan Kahraman, “Kadere bak, milli görüş gömleğini giymek de varmış kaderde. 5 parmak birbirine benzemez ama tek bilekte birleşir. Partiler değişik olabilir, isimler değişik olabilir ama milli davadayız. Dışarısı ille bölünün diye tazyik ediyor ama bölünmeyeceğiz. Bu bütünlüğü sağlayacağız. Nitekim darbe girişimi sonrasında Yenikapı mitinginde tüm partiler olarak oradaydık. Bütünlüğümüzü kaybetmeyeceğiz. İnşallah bir daha böyle günlere rastlamayız. Uyanık olacağız, milli birlik ve bütünlüğümüzü sağlayacağız.” diye konuştu.

“15 Temmuz gecesi kötülüğün ve iyiliğin karşı karşıya kaldığı bir geceydi”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, serginin açılışında yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’u sadece bir gün, sadece Türkiye’nin geçmişinde olan “kara leke” olarak telakki etmenin çok ötesinde, demokrasi ve milli birlik günü olarak benimsemek ve sonraki nesillere de aktarmak mecburiyetinde olduklarını söyledi.

O gecenin iki tarafının olduğunu belirten Kurtulmuş, bir tarafta insanlara ve millete karşı düşmanlık, yabancıların emelleriyle kendi emellerini tevhit etmiş “emperyalistlerin uşağı” olan zihniyet bulunduğunu; bu zihniyetin ülkeyi bir darbeye, darbenin ardından iç çatışmaya, savaşa, ardından bazı emperyalist güçlerin işgaline hazırlamak üzere teşebbüse geçtiğini vurguladı.

Kurtulmuş, diğer tarafta ise spontane olarak yollara çıkan, milli birliği ve beraberliği korumak için canını siper eden, millet iradesine sahip çıkmak için bütün alanları darbecilerin karşısına çıkarak kapatan, geleceğine, demokrasisine, ülkesine, bayrağına ve mukaddesatına sahip çıkan bir millet çoğunluğunun olduğunun altını çizdi.

“Baktığınız zaman 15 Temmuz 2016 gecesi kötülüğün ve iyiliğin karşı karşıya kaldığı, kötülüğün de iyiliğin de zirvede olduğu unutulmaz bir geceydi. O geceyi, sadece o gecede yaşanan hatıraları canlı tutmak bakımından değil aynı zamanda milletimizin karşısına bir daha böyle bir saldırı çıkmasın diye çok iyi şekilde anlamalı, anlatmalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız.” ifadelerini kullanan Kurtulmuş, bu yüzden her yıl TBMM’de geleneksel hale gelen fotoğraf sergisinin bu noktadaki çabalardan birisi olduğunu kaydetti.

“O akşam Meclis’i açık tutan bütün arkadaşlarımız milletin kahramanıdır”

15 Temmuz gecesinde iyiliğin Türkiye’nin her yerinde somut hale geldiğini, insanların inançlarıyla, milli kararlılığıyla, birlik ve beraberlik ruhuyla sokakları doldurduğunu kaydeden Kurtulmuş, 15 Temmuz gecesi her yerde milletin değerlerine karşı saldırı olduğunu ve bu saldırılara karşı da her yerde demokrasiye, istiklal ve istikbaline sahip çıkan millet çoğunluğunun bulunduğunu söyledi.

O noktalardan birisinin TBMM olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Hiç tevazu göstermeye gerek yok. O akşam bu Meclis’i açan, Meclis’i açık tutan ve burada düşmana karşı milli egemenliği savunan bütün arkadaşlarımız milletin kahramanlarıdır. Aynı şekilde Genelkurmay Kavşağı önünde, Çankaya Köşkü’nde direnenler, Edirne’den Kars’a kadar illerin meydanlarını dolduran, Samsun’dan Muğla’ya kadar bütün sokaklara çıkarak darbecilere alanı dar eden milletimizin varlığı, her yerde kötüyle iyinin mücadelesinin, millet düşmanlarıyla millet kahramanlarının mücadelesinin sembolleriydi. İşte o akşam millet düşmanlarıyla milletin kahramanlarının mücadele alanlarından birisi olan TBMM, Allah’ın izniyle arkadaşlarımızın, milletvekillerimizin iradesiyle, milli iradenin ayaklar altına alınmasına müsaade etmedi. Millet iradesi, Meclis Genel Kurulu’nda sabaha kadar açık durdu ve her zaman egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu daha gür sesle ifade etmeye devam etti.”

“15 Temmuz’u demokrasi dersi olarak anlatacağız”

Kurtulmuş, 15 Temmuz gecesinin bütün kahramanlarına, özellikle ismi bilinmeyen, tankların karşısına yumruklarıyla karşı çıkan, havada uçan uçakları taş fırlatarak durdurabileceği inancında olan isimsiz kahramanlara saygı ve sevgilerini sunduklarını, onların cesaretleri önünde saygıyla eğildiklerini belirtti.

Şehadet bilinciyle sokakları dolduran, “ölürsek şehit, kalırsak gaziyiz” inancını bugüne taşıyan şehitlerin her birine Allah’tan rahmet dileyen Kurtulmuş, “Onların her birisi, sadece şehitler kervanının isimleri oraya yazılmış birer unsuru değil, birer kahramanı değil, aynı zamanda milletin gönlünde kıyamete kadar yaşayacak, milli iradeyi düşmanın çizmesi altında çiğnetmeyen asil ve aziz kahramanlar olarak anılacaklardır. Aralarında bir kısmını burada ağırlamaktan şeref duyduğumuz, o gecenin görünmez kahramanlarından gazilerimizi de şükranla, takdirle yad ediyoruz. Onlara da Allah hayırlı, bereketli, uzun ömürler versin.” diye konuştu.

“Allah bu millete bir daha 15 Temmuz yaşatmasın”

15 Temmuz’u asla unutmayacaklarının altını çizen Kurtulmuş, “15 Temmuz’u unutturmayacağız.15 Temmuz’u bir hikaye gibi değil bir destan gibi anlatacağız. 15 Temmuz’u bir masal, bir hikaye gibi değil, aynı zamanda ders çıkarılacak bir demokrasi dersi olarak anlatacağız. 15 Temmuz’u bu milletin geleceğini aydınlık kılan milli günlerimizden biri olarak, Allah’ın izniyle kıyamete kadar yaşayacağız, yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu çabalardan birisinin de fotoğraf sergisi olduğuna işaret eden Kurtulmuş, sergidekilerin sadece o geceye ilişkin, herkesin gördüğü binlerce, on binlerce fotoğraftan birkaçı olduğunu söyledi.

Sergi alanında bulunan insanların bir kısmının bir müddet sonra hayatta olmayacağını belirten Kurtulmuş, gelecek nesillere, çocuklara, bu fotoğraflar üzerinden de milli birlik ve beraberlik ruhunun hikayesini anlatacaklarını dile getirdi.

O gün meydanlara “ölürsek şehit, kalırsak gazi oluruz” inancıyla çıkan ve sağ salim evlerine dönen bütün gazilere de teşekkür eden Kurtulmuş, “Allah bu millete bir daha 15 Temmuz yaşatmasın.” dedi.

Sultan Alparslan’ın Anadolu topraklarına geldiği günden bu yana, millete geriye doğru yaslanarak gününü gün etmenin hiç nasip olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, milletin hep düşmanlarının var olduğunu, yarın da var olacağını kaydetti.

Kurtulmuş, “Bu millete karşı ihanet içerisinde olma potansiyeli bulunan, dahili ve harici düşmanlarımıza karşı uyanık olacağız, bir olacağız, beraber olacağız. Farklılıklarımızı, milli meselelerde bir kenara bırakacağız ve Allah’ın izniyle bu milleti kıyamete kadar yaşatacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Serginin açılışına, 15 Temmuz gazilerinin yanı sıra AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, DSP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Önder Aksakal, AK Parti Grup Başkanvekilleri Abdulhamit Gül, Leyla Şahin Usta, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ile çok sayıda milletvekili katıldı.

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Kurtulmuş ve beraberindekiler sergiyi gezdi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir