23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin 104. açılış yıl dönümü, yurt genelinde etkinliklerle kutlanıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla Meclis’teki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törende, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Atatürk Anıtı’na kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törene, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, TBMM Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Gülizar Biçer Karaca, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Grup Başkanvekilleri Özlem Zengin, Bahadır Nahit Yenişehirlioğlu, Leyla Şahin Usta, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, TBMM idare amirleri, TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun ile milletvekilleri ve TBMM idari personeli katıldı.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve başkanlığındaki devlet erkanı, sonrasında Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

Törende Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, TBMM Başkanvekilleri Bekir Bozdağ, Gülizar Biçer Karaca, Celal Adan, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri ile TBMM idari personeli yer aldı.

Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine gelen heyet, TBMM Başkanı Kurtulmuş’un mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ni imzalayan Kurtulmuş, şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, ilk başkanı olduğunuz, milli irademizin simgesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, sizlerin önderliğinde açılışının 104. yıl dönümü için buradayız. Bir bağımsızlık ve kurtuluş manifestosu olan bu kuruluş kararı, milli güçleri aynı çatı altında ve ortak amaç doğrultusunda toplamayı başarmıştı.

Bundan 104 yıl önce milletimizi bir araya getirerek bir diriliş destanı yazdınız. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920’de hangi güç koşullar altında kurulduğunu bugünlerde çok daha iyi idrak ediyoruz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Meclisimizin dünya çapındaki saygın konumuyla kıvanç duyuyoruz. Milletimizden aldığımız emanetle, Cumhuriyet’imizin ikinci asrının ‘Türkiye Yüzyılı’ olması için var gücümüzle çalışıyoruz, hedefimiz muasır medeniyetler seviyesini aşmaktır. Bu heyecan, şevk ve ilhamla milletimizi temsil etmek bizim için büyük bir onur.

Cumhuriyet’imizin ikinci asrında milli egemenlik ve tam bağımsızlık ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi, ‘önce insan ve vatan’ anlayışıyla, demokrasi ve Cumhuriyet ilkelerine bağlı olarak kararlılıkla yoluna devam edecektir.

Günümüzde, savaş ve kriz bölgelerinde çocuk olmak, ne yazık ki dünyanın en zor yüklerinden biri haline gelmiştir. Dileğimiz, ülkemizdeki ve yeryüzündeki çocukların yüzlerinin gülmesi, gülüşlerinin hiç eksilmemesidir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bayram coşkusu ve sevinçlerini paylaşıyor, onların bilinçli, öz güvenli, vatanına ve medeniyetine bağlı bireyler olarak yetişmeleri için her türlü çabayı göstermeye devam ediyoruz.

Milli egemenlik temeline dayalı demokrasimizin ve cumhuriyetin, toplumsal barış ve çocuklarımızın geleceğe güvenle bakışı için en büyük güvence olduğunun bilincindeyiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, çocuklarımızın ve milletimizin refahı içinde nice nice bayramlara erişmeyi temenni ediyorum.

Hiç şüphesiz, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Misak-ı Milli hedefleri doğrultusunda ülkemizin geleceğini teminat altına almaya devam edecektir. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve Birinci Meclisimizin fedakar milletvekilleri olmak üzere Milli Mücadele’mizin kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Anıtkabir sonrası TBMM Tören Salonu’nda gerçekleştirilen tören, Kurtulmuş’un yerini almasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Daha sonra Kurtulmuş, kutlamaları kabul etti.

Törene, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kadir Özkaya, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit, bazı bakanlar, TBMM başkanvekilleri ile TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, partilerin grup başkanvekilleri, eski Meclis Başkanı Bülent Arınç, milletvekilleri, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, YÖK üyeleri, rektörler, meslek kuruluşlarının başkan ve üyeleri, bürokratlar, dekanlar ve Meclis personeli katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla öğretmen ve öğrencilerle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Bakan Tekin başkanlığındaki bakanlık bürokratları, öğretmen temsilcileri ve öğrencilerden oluşan heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine geldi.

Tekin’in mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Tekin, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, ebedi istirahatgahınız Anıtkabir’de huzurlarınızda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 104. kuruluş yıl dönümü ve istiklalimiz için verdiğiniz büyük mücadelenin nişanesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku ve şükranla kutlamanın onurunu yaşıyoruz. ‘Hâkimiyet, bila kaydü şart milletindir.’ ilkesiyle şekillenen bağımsızlık mücadelemizin yarını, evlatlarımızın omuzlarında yükselmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu şanlı mirası, bilimle, kültürle, sanatla ve en önemlisi manevi değerlerle bezenmiş bir şekilde evlatlarımıza aktarmak bizim için şeref borcudur. Çünkü biliyoruz ki ‘dehay-i millimizin inkişaf-ı ancak böyle bir kültür ile temin olunabilir.’ Sizden aldığımız ilham ve aziz milletimizden aldığımız kuvvetle, bu cennet vatanı daha da ileriye taşıma kararlılığındayız. Ruhunuz şad olsun.”

Anıtkabir’in Akdeniz ve Anadolu kapılarının girişinde bekleyenler, Atatürk posterleri ve Türk bayraklarıyla Ata’nın huzuruna çıktı.

Bazı öğrenciler de okulda düzenlenen törenlerinin ardından yöresel kıyafetleriyle Anıtkabir’e geldi.

“Çocuklar bana umut veriyor”

Muğla’dan Anıtkabir’i ziyarete gelen 77 yaşındaki emekli öğretmen Fehmi Özturan, “Gerçekten çocuklar büyük umudumuz. Burada konuştuğum çocuklar ve gençler bana umut verdi.” ifadesini kullandı.

Ailesiyle Ata’nın huzuruna çıkan Çiğdem Güney, “Ata’mızı ziyaret etmek için geldim, 9 yaşındayım, Atatürk’ü çok seviyorum. Herkesin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.” dedi.

Alanda arkadaşlarıyla hatıra fotoğrafı çektiren Crystal Epylfen, Çin’den arkadaşlarıyla önce İstanbul’a geldiklerini ve ardından Ankara’ya geçerek Anıtkabir’i ziyaret ettiklerini belirtti.

Crystal Epylfen, “Burada herkesin vatansever olduğunu hissediyorum ve aynı zamanda vatandaşların Atatürk ile çok güçlü bir bağı olduğunu da görüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Anıtkabir’i ziyaret etmek için Adana’dan geldiğini söyleyen 35 yaşındaki İpek Beder, “Şimdi otobüsten indim. Burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu kadar insanı da burada görmek gerçekten güzel. Gençlerden umutluyum.” diye konuştu.

11 yaşındaki Zeynep Yayla, Karabük’ten Anıtkabir’i ziyaret etmek için geldiklerini söyleyerek, Atatürk’e 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kendilerine armağan ettiği için minnettar olduğunu dile getirdi.

Eşi ve oğluyla Anıtkabir’i ziyaret eden Sergen Yanık, “Çocuğumuz 1 yaşını doldurmadan Atatürk sevgisini ona aşılamak için geldik. Çocuğumuzun o hissiyatı, maneviyatı, ruhu burada aldığını gördük. Ata’mızın huzurunda olmaktan çok mutluyuz.” dedi.

İstanbul

İstanbul’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunuldu.

İstanbul Valiliğince düzenlenen törene, İstanbul Vali Yardımcısı Mustafa Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür ve diğer protokol üyeleri ile çeşitli ülkelerden gelen çocuklar katıldı.

Törende, İstanbul Üniversitesi Itri Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri kısa bir konser verirken, Ümraniye TEV Zahide Zehra Garring Ortaokulu öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi gösteri yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından anıta çelenk bırakıldı.

Resmi törenin bitmesi ve Vali Yardımcısı Kaya ile İl Milli Eğitim Müdürü Yentür’ün alandan ayrılmasının ardından İBB tarafından yeni bir tören daha yapıldı.

Törende, öğrenci Tuana Ece Onay, “23 Nisan Söyledi” şiirini okudu.

Daha sonra İmamoğlu, zabıta mangası eşliğinde İBB çelengini Taksim Cumhuriyet Anıtı’na bıraktı. Ardından bazı siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de anıta çelenk sundu.

Törene katılanlar, anıtın önünde fotoğraf çektirdi.

İmamoğlu, törenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Taksim Meydanı’nın önemine değindi.

23 Nisan’ın, milli egemenlik duygusuyla beraber çocukların bayramı olduğuna işaret eden İmamoğlu, “Çocukların, aslında özgürlüğü. Bugün neyi haykırıyoruz? ‘Filistin’de çocuklar ölmesin.’ diyoruz. Ya da başka savaş olan ülkelerde çocuklar savaşlarda katledilmesin, öldürülmesin istiyoruz. Aslında dünyada her çocuğun özgürlüğünü talep ediyoruz. Bir şehrin, bir ülkenin uygarlık seviyesi, çocuklarının ne kadar mutlu, huzurlu ve umutlu olduğuyla paraleldir. Biz umut ederiz ki o çağdaşlık seviyesini bu milletin bütün evlatlarına yaşatan yöneticiler olalım.” ifadelerini kullandı.

Havalimanının işletmecisi İGA tarafından havalimanındaki yurt içi ve yurt dışı hatların bulunduğu bölümde bando gösterisi yapıldı. Gösteriyi izleyen yerli ve yabancı yolcular bu anları cep telefonlarıyla kaydetti.

Uçuşlarını bekleyen çocuk yolcular, yüz boyama, sosis balon etkinliği ve sihirbaz gösterileriyle eğlenirken, çocuklara ve ailelerine pamuk şeker, patlamış mısır ve kağıt helva ikram edildi.

Kutlamaların yanı sıra havalimanında görevli personelin 4-6 yaş arası çocukları da dış hatlar giden yolcu bölgesinde bulunan FoodİGA’da düzenlenen MasterChef Junior atölyesinde çikolatalı kurabiye yaptı.

Yapılan çikolatalı kurabiyeler havalimanını ziyaret eden yolculara ve çocuklara ikram edildi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda düzenlenen programla kutlandı.

Vali Davut Gül’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Sezai Öztürk, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, orkestrasını öğretmenlerin oluşturduğu 23 Nisan Yıldız Çocuklar Korosu kısa bir konser verdi, çeşitli okulların halk oyunu ekipleri dans gösterisi yaptı.

Şiirlerin de okunduğu programda Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür, programda çocukların bayramını kutlayarak, şunları söyledi:

“Ulusal iradenin en güçlü ifadesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 104. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyadaki tüm çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hep birlikte coşkuyla kutluyoruz. Ülkemizin yarını olarak gördüğümüz her bir çocuğumuzun sevinci, umudu, gururu bugün 104 yaşında. Bugüne heyecan ve sevgi dolu yüreklerle uyanan çocuklarımız 104 yıllık bir şanlı tarihin parlak sayfalarından birini çevirmektedirler.”

Konuşmaların ardından şiir ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali Gül, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Sezai Öztürk, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür tarafından ödülleri verildi.

Adana

Adana’da, Atatürk Parkı’nda düzenlenen törende, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Tevke, daha sonra İstasyon Meydanı’nda, Vali Yavuz Selim Köşger, 6. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özeren ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile vatandaşlar ve öğrencilerin katıldığı törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı neşe ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Halk oyunları gösterilerinin sunulduğu, şiirlerin okunduğu tören, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle tamamlandı.

Mersin

Mersin’de Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törende, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Mülki ve askeri erkan ile vatandaşların da katıldığı programda, saygı duruşundu bulunuldu, bando eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Konuşmanın ardından öğrenciler tarafından çeşitli dans ve halk oyunları gösterisi sunuldu, şiir okundu.

Programda, Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Hatay

Hatay’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz ve beraberindeki çocuklar tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Hatay Merkez Spor Salonu’nda devam eden kutlama programında öğrenciler hazırladıkları çeşitli gösterileri sundu.

Osmaniye

Osmaniye’de kutlamalar kapsamında Vali Erdinç Yılmaz, makamını temsili olarak Cebelibereket Şehit Ahmet Yılmaz İlkokulu birinci sınıfı öğrencisi Eylül Nacar’a bıraktı.

Etkinlikler kapsamında, İl Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, Devlet Bahçeli Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Mithatpaşa Ortaokulu bahçesinde devam eden programda da öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu, şiirler okundu.

Vali Yılmaz, tören sonunda çocukların yanına giderek bayramlarını kutladı.

Konya

Konya’da Anıt Meydanı’nda başlayan törenler kapsamında, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ardından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen programla devam eden kutlamalarda, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları ve çeşitli gösteriler sunuldu.

Öte yandan, Yunak ilçesinde Orhan Erdem İmam Hatip Ortaokulu bahçesindeki kutlamalar kapsamında, halat çekme yarışmasında ipin kopması sonucu protokol üyeleri yere düştü.

Karaman

Karaman’da ise İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törenler, Kemal Kaynaş Stadyumu’nda devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, öğrenciler şiirler okudu çeşitli gösteriler yaptı.

Programa, Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, daire müdürleri ve öğrenci velileri katıldı.

Aksaray

Aksaray’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Meydanı’nda gerçekleştirilen tören İl Milli Eğitim Müdürü Metin Alpaslan’ın, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ardından kutlamalar, Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi bahçesinde düzenlenen programla devam etti.

Burada öğrenciler, şiirler okudu, halk oyunları ve çeşitli akrobasi gösterileri sundu.

Programa, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, İYİ Parti Aksaray Milletvekili Turan Yaldır, Belediye Başkanı Evren Dinçer, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir ile protokol üyeleri ve çok sayıda çocuk aileleriyle katıldı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Veysel Eroğlu Spor Salonunda gerçekleştirilen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci, konuşma yaptı.

Öğrenciler, şiirler okudu, halk oyunları ve müzikal gösteriler sundu.

Programa, Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Başkanı Burcu Köksal, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ile protokol üyeleri ve çok sayıda çocuk aileleriyle katıldı.

Edirne

Edirne’de Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı anıta çelenk sundu.

Törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Arpacı başkanlığındaki kutlama heyeti Edirne Valisi Yunus Sezer’i ziyaret etti.

Sezer, 23 Nisan dolayısıyla makamını Mehmet Ruşen Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Feyza Öykü İn’e devretti.

Valilik koltuğuna oturan İn, kent hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

İn, okul çevrelerine spor tesisleri kurulması gerektiğini belirterek Gençli ve Spor İl Müdürü Selim Ak’a konuyla ilgili talimat verdi. İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun’u da arayan İn, okul giriş ve çıkış saatlerinde oluşan trafik yoğunluğunun önlenmesi ve çevre güvenliğinin sağlanmasını istedi.

Vali Sezer, daha sonra Balkan Çocuk Şenliği kapsamında Edirne’ye gelen öğrencilerle buluştu.

Çocukların bayramını tebrik eden Sezer, “TBMM’nin açılış yıl dönümü ve dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramı kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bugün serhat ilimiz Edirne’miz 8 Balkan ülkesinden 199 öğrencimizi ve onlara eşlik eden öğretmenleri ağırlıyor.” dedi.

Kutlamalar çeşitli programlarla devam ediyor.

Kırklareli ve Tekirdağ

Kırklareli’nde Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende, İl Milli Eğitim Müdürü Hilal Liliyar Özefsun anıta çelenk sundu.

Törende, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Ardından Vali Birol Ekici, koltuğunu temsili olarak Atatürk İlkokulu öğrencisi Hiranur Naz ile Tevfik Fikret Ortaokulu öğrencisi Yaşar Eriş’e devretti.

İl Emniyet Müdürü Sinan Çamuroğlu’nu telefonla arayan Eriş, mahallelere çocuk parkları yapılması için talimatlar verdi.

Hava muhalefeti nedeniyle Atatürk Spor Salonu’nda devam eden törende Özefsun, 23 Nisan 1920’nin bağımsızlık ve demokrasi tarihinin önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Ardından öğrenciler tarafından şiirler okunup çeşitli gösteriler sergilendi.

Tören Kırklareli Valisi Birol Ekici’nin resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin vermesi ile sona erdi.

Törene Vali Ekici, Belediye Başkanı Derya Bulut, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cemalettin Akyüz, İl Emniyet Müdürü Sinan Çamuroğlu, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Tekirdağ Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, sahil dolgu alanındaki amfi tiyatroda öğrenciler tarafından hazırlanan gösterilerle devam etti.

Törene Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Candan Yüceer, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygün, Garnizon Komutanı Ahmet Uğurlu, İl Jandarma Komutanı Ahmet Çetin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık ve vatandaşlar katıldı.

Sakarya

Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğünce Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Adapazarı ilçesindeki Osmanbey İlkokulu’nda program yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı’nın seslendirilmesinin ardından konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, 104 yıl önce açılan TBMM’nin, vatanın işgal edildiği bir dönemde milletin ve devletin hürriyet mücadelesinin merkezi olarak işgale karşı güçlü bir irade oluşturduğunu söyledi.

Bakırtaş, çocukların ülkenin huzuru, refahı ve gelişmesi için günü geldiğinde azim ve kararlılıkla sorumluluklarını yerine getireceğini ve milli birlik, beraberlik ve kardeşlik şuuruyla Türkiye Yüzyılı’nı yaşayacağını ve daha da ileriye taşıyacağını belirterek, “Çocuklarımızın en iyi şartlar altında en kaliteli eğitimi almaları ilk amacımız; sağlıklı, başarılı, huzurlu ve mutlu olmaları da önceliğimiz ve temennimizdir.” dedi.

Şiirlerin okunduğu etkinlikte, öğrenciler çeşitli gösteriler sundu, çocuklar aileleriyle geleneksel oyunlar oynadı.

Programa, Vali Yaşar Karadeniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, İl Jandarma Komutanı Albay Nejdet Karaca, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, davetliler, öğrenciler ve velileri katıldı.

Kocaeli

Kocaeli’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, günün anlam ve önemine ilişkin konuştu.

Programda, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Daha sonra öğrenciler halk oyunları ve jimnastik gösterileri sundu.

Öte yandan Kocaeli Büyükşehir Belediyesince 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Ormanya’da etkinlikler düzenlendi.

“Bi Dünya Eğlence Ormanya’da” etkinlikleri kapsamında, doğal lezzetler, deneyim ve sanal gerçekliği içeren 35 atölye ile 5 doğada yaşam atölyesi kuruldu.

Ayrıca etkinlikler kapsamında Ormanya’da, AFAD, AKUT, Kızılay görevlileri afet konusunda bilgilendirme yaptı.

Bartın

Bartın’da düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı tarafından Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Öğrencilerin 23 Nisan ile ilgili şiirler okuduğu tören, çeşitli okulların halk oyunları ve sportif gösterilerinin ardından son buldu.

Törene, Vali Nurtaç Arslan, Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Erkan Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Kaynak, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Düzce

Düzce’de Anıtpark Meydanı’nda İl Milli Eğitim Müdürü Emrullah Aydın’ın çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Ardından Milli Savunma Bakanlığı Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı muharip uçaklar, gösteri uçuşu yaptı.

Kent semalarında süzülen uçakların geçişini meydanda toplanan vatandaşlar ilgiyle takip etti.

Kutlamalar kapsamında bando geçişi de yapıldı.

Kutlamalar, Bahçeşehir Spor Salonu’ndaki etkinliklerle devam etti.

Karabük

Karabük’teki tören, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş’ın Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Daha sonra program Dr. Necmettin Şeyhoğlu Stadyumu’nda devam etti.

Burada saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çeşitli yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.

Akbaş, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu tören, sportif gösterilerin ardından son buldu.

Törene, Vali Mustafa Yavuz, Belediye Başkanı Özkan Çetinkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, İl Emniyet Müdürü Mehmet Ali Hasan Köse, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İsmail Gökcek, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Bolu

Bolu’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 23 Nisan kutlamaları çerçevesinde Anıt Park’ta tören düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Törende, öğrenciler halk oyunu gösterileri sundu.

Kutlamalar, daha sonra Karaçayır Spor Salonu’nda devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve Bolu Belediyesi Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Cemil Sarıcı günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Daha sonra Vali Erkan Kılıç tarafından şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereye giren öğrencilere hediyeler takdim edildi.

Öğrencilerin çeşitli gösteriler sunduğu programa, Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Gökhan Çelik, daire müdürleri, vatandaşlar ile öğrenciler katıldı.

Zonguldak

Zonguldak’ta Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende, Dilaver İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Ilgın Irmak İnce, makamı temsilen valilik koltuğuna oturdu. Programda, resim sergisi gezildi.

Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu’ndaki programda ise Vali Osman Hacıbektaşoğlu ve Belediye Başkanı Tahsin Erdem, öğrencileri ve vatandaşları selamladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mesajının okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Osman Bozkan tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Şiir okunan ve halk oyunu gösterileri yapılan programda, öğrenci korosu konser verdi, tekvando ve step performansı sergilendi.

Öte yandan gösteriler sırasında Zonguldak İlkokulu 1. sınıf öğrencisi Bilge Işıl Örenli’nin kendi halinde dans gösterilerine eşlik etmesi beğeni topladı.

Anne Gülay Örenli, gazetecilere, kızının vatan sevgisiyle içinden gelenleri yaptığını, bundan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Gaziantep

Gaziantep Valisi Kemal Çeber, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu Şehit Mehmet Öter İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Çağdaş Ata Daşdemir’e devretti.

Valilik koltuğuna oturan Daşdemir, İl Emniyet Müdürü Celal Özcan’ı arayarak okul çevrelerinde ve parklarda alınan güvenlik tedbirlerinden memnun olduğunu belirtti, bu çalışmaların artırılarak devam ettirilmesi talimatını verdi.

Makamda çekilen hatıra fotoğrafının ardından Vali Çeber, öğrencilerle birlikte Festival Park Alanı’nda düzenlenen 23 Nisan etkinliklerine katıldı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da, 2002 Vakıflar İlkokulu bahçesinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreni gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Tören öğrencilerin hazırladığı gösteriler ve şiirlerin okunması ile sona erdi.

Törene, Vali Hasan Şıldak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, protokol üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Daha sonra Dulkadiroğlu İlkokulu’nda devam eden programda, öğrenciler halk oyunları gösterileri sundu, şiirler okudu.

Vali Mükerrem Ünlüer, makamını Ayşe Gümüşer İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Ali Altay Samray’a, Büyükşehir Belediye Başkanı Fırat Görgel koltuğunu 100. Yıl Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Tuğsem Ersoy’a, Onikişubat Belediye Başkanı Hanifi Toptaş ise makamını Yunus Emre Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Azra Gök’e bıraktı.

23 Nisan kapsamında Valilik koltuğuna oturan Samray, deprem tedbirleri kapsamında binaların daha sağlam ve sağlıklı inşa edilmesini istedi.

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, bütün çocukların bayramını kutlayarak kentin tüm afetlere karşı dirençli hale getirilmesi için çalışmaların hız kesmeden sürdüğünü belirtti.

Türkiye-Azerbaycan Kardeşlik Konteyner Kenti ve Elbistan’daki Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yaşam Kenti’nde de çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

Depremzede çocuklar, kurulan oyun alanlarında gönüllerince eğlendi.

Malatya

Malatya Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Bakır, daha sonra beraberinde Öğretmenler Ortaokulu öğrencisi Erva Çetin ile Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti.

Makam koltuğunu Çetin’e bırakan Yazıcı, tüm çocukların ve Türk milletinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı.

Yazıcı, daha sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Salonu’na geçerek buradaki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinliklerini izledi.

Adıyaman

Adıyaman Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, Valilik bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından son bulan tören, kentte çeşitli etkinliklerle devam etti.

Kilis

Kilis Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mahmut Kesikminare’nin Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başlayan tören Gençlik Spor İl Müdürlüğü Spor Salonu’nda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, 15 Temmuz Şehitleri İlkokulu Öğretmeni Fatma Yıldız Gözüküçük günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Tören şiirlerin okunması, öğrencilerin hazırladığı gösteriler ile son buldu.

Törene, Kilis Valisi Tahir Şahin, Belediye Başkanı Hakan Bilecen, 1. Hudut Alay Komutanı Piyade Kurmay Albay Ümit Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Coşkun ile protokol üyeleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Van

Van Valiliği önündeki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Yapımı tamamlanan Van Gölü Anaokulunun bahçesinde devam eden programda öğrencileri tarafından hazırlanan gösteriler sahnelendi, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Daha sonra Valilik tarafından yaptırılan Van Gölü Anaokulunun açılışı gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Vali Balcı, TBMM’nin açılışının 104’üncü yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Van’da eğitim alanında güzel işlerin yapıldığını belirten Balcı, “Halkımızın huzuru, refahı ve esenliğini sağlama, çocuklarımızın hayalini gerçekleştirme gayesindeyiz. İlimizde şu ana kadar 111 anaokulu ve kreş açtık, 7’sinin inşaatı sürüyor. Böyle anlamlı bir günde anaokulunun açılışını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Programa, Van Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Adem Şen, İl Emniyet Müdürü Murat Mutlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nurettin Aras, vali yardımcıları, kurum amirleri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Muş

Kent Meydanı’nda düzenlenen törende Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son bulan tören, Eko İnşaat İlkokulu bahçesinde düzenlenen programla devam etti.

Programa katılan Muş Valisi Avni Çakır, milli egemenliğin sembolü kurtuluş mücadelesinin ve demokrasi tarihinin en önemli kurumlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 104. yılını gururla kutladıklarını söyledi.

Öğrencilerin gösterilerini sahnelemesiyle sona eren programa Muş Belediye Başkanı Sırrı Söylemez, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Kantar, Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yaşar Karadağ, İl Emniyet Müdürü Serkan Karaman, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Bitlis

Bitlis İsmail Eren Spor Kompleksi’nde düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Gür, yaptığı konuşmada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını belirtti.

Gösteri ve dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle son bulan programa, Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, İl Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu, kurum amirleri, öğretmen, veli ve öğrenciler katıldı.

Hakkari

Valilik binası önünde düzenlenen törende İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Hakkari Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü spor salonunda devam eden programda konuşan Yılmaz, “23 Nisan 1920’de ilk meclisi açan Türkiye ile 15 Temmuz Gecesi’ne imza atan Türkiye, aynı ruhta ve aynı azimdedir.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin gösterilerini sahnelediği törende, Cumhuriyet İlkokulu ve Ortaokulu’nun hazırladığı “Babalar ve Kızlar” adlı gösteri programa katılanlara duygusal anlar yaşattı.

Etkinliğe, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Necip Çarıkcıoğlu, Hakkari Belediye Başkan Yardımcısı Ali Onay, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sait Taylan, İl Emniyet Müdürü İdris Yılmaz, AK Parti Hakkari İl Başkanı Zeydin Kaya, kurum amirleri, öğrenci ve veliler katıldı.

Sivas

Sivas’ta Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Çeşitli gösterilerin sunulduğu törene Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Garnizon ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Cüneyt Mutlu, Belediye Başkanı Adem Uzun ve il protokolü katıldı.

Şarkışla ilçesinde ise Şehit Tuncer Çeliker Ortaokulu bahçesinde düzenlenen etkinlikte 200 öğrenci ay yıldızlı koreografi yaptı.

Okulun beden eğitimi öğretmeni Sergen Koç, “Bütün öğrencilerimiz etkinliklere katılım sağlasın diye birlikte bir çalışma sergiledik.” dedi.

Niğde

Niğde’deki kutlamalar, Vali Cahit Çelik’in 5. sınıf öğrencisi Burak Ünsal’a koltuğunu devretmesiyle başladı.

Burak Ünsal, Niğde’nin coğrafi konumu ve tarihi bakımdan ön plana çıkarılmasından bahsetti.

Ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar, “Türk milleti inanç ve kararlılıkla yedi düvele karşı mücadele vererek, büyük bir destanı yazmış, bunu da 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açarak tescil etmiş ve bütün dünyaya ilan etmiştir.” dedi.

Kutlamalar, öğrencilerin halk oyunu ve çeşitli gösterilerle son buldu.

Etkinliklere Vali Cahit Çelik, Belediye Başkanı Emrah Özdemir, İl Emniyet Müdürü Adnan Özdemir, İl Jandarma Komutanı Albay Gürol Okyar, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, kurum müdürleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Kırıkkale

Kırıkkale’deki kutlamalar kapsamında Kırıkkale Belediyesi önünden Cumhuriyet Meydanı’na kadar mehter takımı eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi.

Meydanda devam eden törende Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

23 Nisan konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Vali Mehmet Makas ve protokol üyeleri tarafından ödül verdi.

Öğrenciler tarafından çeşitli gösterilerin sunulduğu törene Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Durmuş, Belediye Başkanı Ahmet Önal, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Kırşehir

Kırşehir’deki törende Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

24 Aralık Atatürk İmam Hatip Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Muhammet Berat Dönmez, Vali Hüdayar Mete Buhara’nın koltuğunu devraldı.

Tüm çocukların bayramını kutlayan Dönmez, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünü arayarak, özel gereksinimli öğrenciler için kamplar, yüzme kursları, spor faaliyetleri ve gezi düzenlenmesini istedi.

Valilikteki programın ardından İkizarası Kent Park’ta düzenlenen programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Gülşen, milletçe TBMM’nin kuruluşunun 104. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın haklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Yozgat

Yozgat Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasından sonra öğrenciler şiir, halk oyunu ekibi gösteri sundu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesiyle son bulan törene Vali Mehmet Ali Özkan, Belediye Başkanı Kazım Arslan, İl Jandarma Komutanı Albay Nejdet Özcan, İl Emniyet Müdürü Recep Tecimer, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kayseri

Kayseri’de Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Öğrenciler ve öğretmenlerin de yer aldığı törende saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Çelenk sunulma anında vatandaşların arasından bir kişi slogan attı. Töreni takip eden polis ekipleri R.K’yi alandan uzaklaştırdı. Gözaltına alınan şüphelinin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

Meydandaki törenin ardından Osman Ulubaş Ortaokulu’nda düzenlenen etkinlikte öğrenciler şiir okudu, gösteri sundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Karaköse, burada yaptığı konuşmada, Türk milletinin bağımsızlığına düşkün olduğunu, Mustafa Kemal Atatürk’ün, 23 Nisan’ı geleceğin teminatı çocuklara armağan ettiğini belirtti.

Etkinliklere Vali Gökmen Çiçek, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın da katıldı.

Nevşehir

Nevşehir’de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü 2 No’lu çim sahada gerçekleştirilen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Nevşehir Valisi Ali Fidan ve protokol üyeleri çocukların ve vatandaşların bayramını tebrik etti, öğrenciler şiir okundu, tekvando, jimnastik ve halk oyun gösterisi sunuldu.

Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığında eğitilen köpekler de eğiticileriyle gösteri sundu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesinin ardından program sona erdi.

Bursa

Bursa’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alireisoğlu’nun Heykel’de bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından tören, Yıldırım Bayrak Alanı’nda devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler, şiirlerini okudu.

Günün anlam ve önemine binaen konuşan Alireisoğlu, TBMM’nin 104’üncü kuruluş yıldönümünde, tüm çocukların ulusal egemenlik bayramını kutlamanın gururu içinde olduklarını belirtti.

Anaokulu ve ilkokul öğrencileri tarafından hazırlanan mehter, bando, folklor ve modern dans gösterileri sergilendi.

Törene, Vali Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, İl Jandarma Komutanı Tekin Aktemur, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Osmangazi Kaymakamı Ali Partal, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Naci Çağlar, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Eskişehir

Eskişehir’deki tören, İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’ın, Vilayet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Spor Salonu’nda devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından öğrenciler, günün anlam ve önemine dair şiirlerini okudu.

İl Milli Eğitim Müdürü Sinan Aydın’ın konuşması sonrası Kırım Sanatçı Çocuk Grubu gösteri sundu. 23 Nisan temalı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Kutlama programı öğrencilerin hazırladığı gösterileri sergilemesiyle sona erdi.

Törene AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan, Muharip Hava Kuvveti ve Garnizon Komutanı Hava Orgeneral İsmail Güneykaya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar ve AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Balıkesir

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla koltuğunu Ali Şuuri İlkokulu 4’üncü sınıf öğrencisi Aybüke Erdin’e devretti.

Çocuk başkan Erdin’in koltuğa oturmasının ardından ilk talimatı, büyükşehirde çocuk meclisinin oluşturulması yönünde oldu.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Avlu Kongre ve Kültür Merkezi alanında program düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı bir konuşma yaptı. Programda, çocuklar şiirler okudu, halk oyunu gösterisi sundu.

Öğrencilerin gösterisi, izleyenler tarafından büyük beğeni topladı, ayakta alkışlandı.

Öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafının çektirilmesiyle sona eren programa, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, protokol mensupları katıldı.

Çanakkale

Çanakkale’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanında tören düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, öğrencilerle Atatürk Anıtına çelenk sundu.

Törene, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, Belediye Başkan Muharrem Erkek, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kütahya

Kütahya’da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Dumlupınar Spor Salonu’ndaki etkinlikte konuşmaların ardından, öğrenciler, şiirler okudu ve gösteri sundu.

Şehitler Ortaokulunda düzenlenen kutlamalarda da 186 öğrenci aynı anda Kerimoğlu zeybeği oynadı.

Bilecik

Bilecik’te, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla İstasyon Spor Salonu’nda tören düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda şiir dinletisi ile dans gösterileri sunuldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, törenin açılışında yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920’nin istiklale giden yolun başlangıcı olduğunu söyledi.

Etkinliğe, Vali Şefik Aygöl, Jandarma Eğitim Komutanı Tuğgeneral Uğur Ertekin, Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Burak Olgun, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ferdi Erbakıcı, İl Emniyet Müdürü Beyti Kalaycı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Trabzon

Trabzon’daki ilk tören, Cumhuriyet Alanı’nda organize edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun’un, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı.

Vali Aziz Yıldırım’ın koltuğuna, Ahmet Saka İlkokulu 4. sınıf öğrencisi İpek Uçar oturdu.

Kutlamalara daha sonra Hami Yıldırım İlkokulu’nun bahçesinde devam edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Uygun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” öngörüsüyle yaktıkları bağımsızlık ateşinin 104. yılını kutlamamanın onur ve gururunu yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirler okudukları törende, halk oyunları gösterileri sahnelendi, Türk halk müziği çocuk korosu konser verdi.

Vali Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve diğer ilgililerin katıldığı tören, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Rize

Rize’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Valilik tören alanındaki program, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi’nin Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kutlamalara Yenişehir Spor Salonu’nda devam edildi.

Vali İhsan Selim Baydaş ve Belediye Başkanı Rahmi Metin’in çocukların bayramını kutladığı törende, çeşitli gösteriler sunuldu, okullar arasında düzenlenen şiir ve resim yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törende, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ali Güngör ve İl Emniyet Müdürü Murat Türesin de yer aldı.

Ordu

Ordu’daki ilk tören ise Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’nun anıta çelenk sunduğu program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla tamamlandı.

Vali Muammer Erol’un koltuğuna Durugöl Şehit Bayram Gümüş İlkokulu 4. sınıf öğrencisi İpek Nina Özdemir oturdu.

Tayfun Gürsoy Parkı’nda devam eden kutlamalarda da çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Halk oyunları ve davul ritim gibi çeşitli gösterilerin sunulduğu programda, şiirler okundu.

Törene, Vali Erol’un yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, diğer ilgililer ve öğrenciler katıldı.

Artvin

Artvin’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar’ın Milli İrade Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Cengiz Ünsal, Yeni Mahalle İlkokulu bahçesinde devam eden kutlamalarda, istiklalin sembolü olan TBMM’nin kuruluşunun ve milli egemenliğin tüm dünyaya ilan edilişinin 104. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

Ünsal, ülkenin her köşesinde coşkuyla kutlanan 23 Nisan’ın çocukların ve tüm dünya çocuklarının kalplerinde dostluk ve kardeşlik hislerinin yeşermesinde ve yaşatılmasında önemli bir vesile teşkil ettiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından, öğrenciler halk oyunları gösterileri sahneledi.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle tamamlanan törene, Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, Garnizon Komutanı Piyade Albay Muhammet Kelami Kablay, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyur da katıldı.

Giresun

Giresun’da 23 Nisan kutlamaları Valilik bahçesinde gerçekleştirildi.

Vali Mehmet Fatih Serdengeçti, Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından, çocukların bayramını kutladı.

Bugün üç coşkuyu bir arada yaşadıklarını belirten Serdengeçti, “Milli egemenlik coşkusu, bahar coşkusu ve geleceğimiz olan çocuklarımızın bayram coşkusu. Ne güzeldir ki sevinç üstüne sevinç yaşıyoruz. 23 Nisan, hiçbir çocuğun üzülmediği, korkmadığı bir dünya kurma çabasıdır. 23 Nisan, ülkemiz ve tüm dünya çocukları için bir sevinç, coşku, dayanışma ve paylaşma günüdür.” diye konuştu.

Kutlamalar, öğrencilerin gösterilerinin ardından sona erdi.

Gümüşhane

Gümüşhane’de de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkusu yaşandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz’ün Valilik tören alanında Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile tamamlandı.

Vali Alper Tanrısever’in koltuğuna Fevzipaşa İlkokulu 4. sınıf öğrencisi Başak Şimal Okur, oturdu.

İl Özel İdaresi Sekreteri ile telefonda görüşerek okul bahçesine asfalt dökülmesini isteyen Okur, Belediye Başkanı Vedat Soner Başer’i de arayarak yeni görevi dolayısıyla hayırlı olsun dileklerini iletti.

Gümüşhane Kültür Merkezi Salonu’nda devam eden törende, öğrenciler çeşitli gösteriler sahneledi.

Kutlamalar, Yenişehir Stadyumu’nda gerçekleştirilen uçurtma şenliği ile son buldu.

Törene, Vali Tanrısever’in yanı sıra Belediye Başkanı Vedat Soner Başer, Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Bayburt

Bayburt’ta da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney, Saray Bahçesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Şehit Recep Eşiyok İlkokulu bahçesinde devam eden kutlamalarda, öğrencilerin dans gösterileri ilgiyle izlendi.

Vali Mustafa Eldivan, Belediye Başkanı Mete Memiş ve diğer ilgililerin katıldığı programda, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Diyarbakır

Diyarbakır’da Anıt Park’ta başlayan törende, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Küçükali, daha sonra iki öğrenciyle Vali Ali İhsan Su’yu makamında ziyaret etti. Vali Su, kendisine çiçek takdim eden öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Valilik önünde devam eden törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, dans ve halk oyunları gösterisi ile müzik dinletisinin yapıldığı törende, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in mesajı okundu, İl Milli Eğitim Müdürü Küçükali konuşma yaptı.

Törene, Vali Ali İhsan Su, 7. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Fedai Ünsal, 8. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Gürtaç Kayapınar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eser Sönmez, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, vali yardımcıları, kaymakamlar, askeri erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mardin

Mardin’de, Hükümet Konağı’nda düzenlenen ilk törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Noter Cevdet Altun Ortaokulu bahçesinde devam eden törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’nın okundu.

Törende, öğrenciler şiirler okudu, gösteri sundu.

Törene, Mardin Valisi Tuncay Akkoyun, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Yaşar Dener, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, İl Emniyet Müdürü Cebrail Buğday, kurumlar siyasi parti ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Batman

Batman Valiliği önünde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Törende, öğrenciler çeşitli gösteriler sundu, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törene, Vali Ekrem Canalp, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Şahingöz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Ali Koç, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, İl Jandarma Komutanı Albay Adem Taşkın, İl Emniyet Müdürü İbrahim Kaba, resmi kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt

Siirt’te Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Sadoğlu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

2 Nolu Sentetik Çim Saha’da devam eden törende, İl Milli Eğitim Müdürü Sadoğlu, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Şiirlerin okunduğu törende, öğrenciler tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.

Törende yumurta, çuval, halat çekme ve sandalye kapmaca yarışmaları güzel görüntüler oluşturdu.

Vali Kemal Kızılkaya, çeşitli yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Törene, Siirt Belediye Başkan Vekili Songül Bulğa, Siirt Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Şındak, Siirt Barosu Başkan Vekili Sinem Çalapkulu Aslan, İl Emniyet Müdürü Necmettin Öztürk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, protokol üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Şırnak

Şırnak Valiliği önünde düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Spor Salonu’nda devam eden programda, Aydın günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Törende, öğrenciler şiir okudu, çeşitli gösteriler sundu, 23 Nisan etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Törene, Vali Cevdet Atay, Belediye Başkanı Mehmet Yarka, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut, Cumhuriyet Başsavcısı Hayrullah Şahin, 23. Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Emre Tayanç, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Aktaş, resmi kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bingöl

Bingöl’de Merkez Karşıya Spor Salonu’nda düzenlenen törende, İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin şiirler okuduğu etkinlikte karate, halk oyunu, bando takımı ve İl Jandarma Komutanlığında görevli Belçika Malinois cinsi dedektör köpek Meke tarafından gösteri sunuldu.

Vali Ahmet Hamdi Usta, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Bilgihan Yeşilyurt, İl Emniyet Müdürü Şükrü Orhan tarafından yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödül verildi.

Törene, öğretmenler ve veliler katıldı.

Etkinlikler kapsamında Vali Usta, koltuğunu ortaokul öğrencisi Muhammed Berke Saray’a devretti.

Elazığ

Elazığ Valiliği önünde başlayan törende, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Yakup Kılıç Spor Salonu’nda devam eden programda, öğrenciler günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yaptı, şiirler okudu, çeşitli gösteriler sundu.

Törene, Vali Ömer Toraman, 8. Kolordu Komutanı Tümgeneral Tamer Atay, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, İl Emniyet Müdürü Adnan Karayel, kurum müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Erzurum

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda yapılan kutlama programına, Vali Mustafa Çiftçi, 9. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tevfik Algan, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, protokol üyeleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız’ın konuşma yaptığı programda, öğrencilerden oluşan koro türküler söyledi, halk oyunu ekipleri gösteri yaptı.

Kars

Kars’ta 23 Nisan kutlamaları, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Kaya’nın Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla buradaki tören sona erdi, etkinlikler Kars Atletizm Sahası’nda devam etti.

Öğrencilerin halk oyunları oynadı, spor branşlarında dereceye girenlere ödül verildi.

Etkinlik müzik dinletisiyle son erdi.

Törene, Vali Ziya Polat, 14. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, Belediye Başkanı Ötüken Senger, İl Jandarma Komutanı Albay Fatih Cemal Kiper, il protokolü ile vatandaşlar katıldı.

Kağızman, Sarıkamış ve Akyaka ilçelerinde de 23 Nisan coşkuyla kutlandı.

Ardahan

Ardahan’daki kutlamalar, Cumhuriyet Stadyumu’nda yapıldı.

Burada renkli görüntülerin oluştuğu kutlamalara, çok sayıda çocuk katıldı.

Kutlamalar, oyun gösterisi ve şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

Ağrı

Ağrı’da da Şeyh Edebali İlkokulu öğretmen ve öğrencileri, Vali Mustafa Koç’u ziyaret etti.

Vali Koç, temsili olarak makam koltuğunu 7 yaşındaki 2. sınıf öğrencisi Mustafa Bekir Hansu’ya devretti.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek ve beraberindekilerin Abide Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından programa, Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam edildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, öğrenciler şiirler okuyup, yöresel halk oyunları gösterisi ve müzikli dans gösterisi yaptı.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle sona eren programa, Vali Koç ve eşi Neslihan Gül Koç, Ağrı Cumhuriyet Başsavcısı Adem Çalış, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, İl Emniyet Müdürü Yılmaz İpar, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Vekili Albay Erhan Cesur, İl Milli Eğitim Müdürü Kökrek, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Erzincan

Erzincan’da, Vali Hamza Aydoğdu, koltuğunu Şehit Jandarma Uzman Çavuş Fırat Kılıç İlkokulu öğrencisi Beren Lizge Albayrak’a devretti.

Albayrak, Erzincan’ın doğal güzelliği ile huzurlu bir il olduğunu belirterek herkesi Erzincan’ı görmeye davet etti.

Öğrencilerin genel anlamda öğretmenleri ile ilişkilerinin iyi olduğunu ifade eden Albayrak, okullarda bulunan güvenlik tedbirlerinin devam etmesi konusunda talimat verdi.

Erzincan Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından kutlamalara, Merkez Spor Salonu’nda devam edildi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer Kartal’ın konuşma yaptığı programda, öğrenciler dans gösterileri yaptı.

Tunceli

Tunceli’de de Atatürk Stadı’nda düzenlenen kutlama programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Programda, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından öğrenciler, şiirler okuyup gösteriler sundu.

Törene, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Nuh Köroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Enver Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Hakan Duman, vali yardımcıları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çemişgezek ilçesinde de Kaymakam Orçun Cüneyt Zor’un katılımıyla program düzenlendi.

Iğdır

Iğdır’da, Belediye Meydanı’nda bulunan Atatürk Büstü’ne çelenk sunulmasıyla başlayan program, aynı alanda Vali Ercan Turan, Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, protokol üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla devam etti.

Kutlamalarda, şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

Program sonunda, öğrenciler ve çocuklar, valilik tarafından alanda kurulan oyun parkurlarında eğlendi.

Samsun

Samsun’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programları Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Ağar ve protokol üyelerince Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törenler, Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu’nda devam etti.

Kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ve şiirlerin okunmasının ardından öğrenciler halk oyunları ve çeşitli gösteriler sundu.

Törene, Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Garnizon Komutanı Tümgeneral Davut Ala, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Bakçepınar, İl Emniyet Müdürü Ahmet Arıbaş, kurum ve kuruluşların yetkilileri, askerler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

Valilik önünde gerçekleştirilen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ardından İl Milli Eğitim Müdürü Osman Cebeci tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’ndaki kutlama programında ise günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılarak şiirler okundu.

Kutlamalar öğrenciler tarafından sunulan halk oyunları, okul öncesi öğrencilerinin dans gösterileri ve çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

Amasya

Amasya Yavuz Selim Meydanı’nda düzenlenen tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Yılmaz Doruk, Belediye Başkanı Turgay Sevindi ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Çakıroğlu, vatandaşların ve çocukların bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılması ve şiirlerin okunmasının ardından öğrenciler halk oyunları gösterileri sundu.

Program, öğrencilerin balon uçurmasıyla tamamlandı.

Çankırı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Çankırı Atatürk Ortaokulu’nda kutlandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. yılını sevinçle ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara olan sevgi ve inancını göstererek, onlara ülkenin geleceğini emanet ettiğini ve bu özel günü çocuklara armağan ettiğini belirten Öztürk, “Türkiye’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, milli bayramlar arasında en özel ve sevgi dolu olanıdır. Bu özel günde, çocuklarımızın mutluluğu, güvenliği ve sağlığı için üzerimize düşen sorumluluğun farkına vararak onlara daha iyi bir dünya bırakmanın önemini bir kez daha kavrarız.” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenciler şiirler okuyup gösteriler sundu.

Törene, Vali Mustafa Fırat Taşolar, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Kastamonu

Kastamonu’da, Gazi Stadı’nda düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş’ün günün anlam ve önemine belirten konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu.

Öğrencilerin halk oyunları gösterileri yaptığı programda Makedonya’dan gelen öğrenciler de gösteri sundu.

Jimnastik gösterisinin yapıldığı programda ilkokul öğrencilerinin anneleriyle halk oyunları oynaması izlendi.

Törene, Kastamonu Valisi Meftun Dallı, Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı, İl Jandarma Komutanı Albay Zafer Özen, İl Emniyet Müdürü Kayhan Ay ile vatandaşlar katıldı.

Tokat

Tokat’ta Hüseyin Akbaş Spor Salonu’nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kır’ın günün anlam ve önemine belirten konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu.

Törene Vali Numan Hatipoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Kemal Yazıcıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Çoban, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Çorum

Çorum’da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenlerle kutlandı.

Çorum Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Atatürk Spor Salonu’nda düzenlenen törende, ilkokul ve ortaokul öğrencileri gösteriler sundu. Veliler ise ellerinde Türk bayrakları ile çocuklarının gösterilerini izledi.

Yıl içinde çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği törene Vali Zülkif Dağlı, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Başsavcı Ahmet Bektaş, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eşref Savaş Başçı ve vatandaşlar katıldı.

Vali Dağlı, törenin ardından Fatih Sultan Mehmet İlkokulu öğrencisi Ayşe Nefin Ölçüm’e makamını devretti.

Ölçüm, makam odasında İl Emniyet Müdürü Arif Pehlivan’ı telefonla arayarak okul servislerinin daha çok denetlenmesini istedi.

Ahlatcı Çorum FK Başkanı Oğuzhan Yalçın’ı da arayan Ölçüm, çocukların da maçlara gelebilmesi için maç esnasında argo kelime kullanılmasının önlenmesi talimatını verdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde, öğrencilere “Bu şehri sen yönetmiş olsaydın ne yapardın?” diye soru sorulmasını isteyen Ölçüm, bu sayede çocukların daha rahat yaşayacağı bir Çorum kurulabileceğini kaydetti.

Vali Dağlı da öğrencinin talimatlarının resmi yazı ile ilgili kurumlara iletilmesini istedi.

HÜRKUŞ 23 Nisan için çocukların elleriyle uçtu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocukların elleriyle boyadığı Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, özel bir uçuşa imza attı.

HÜRKUŞ 23 Nisan için çocukların elleriyle uçtu

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Minik Kanatlar Kreş ve Anaokulu’nda eğitim gören çocuklar, 23 Nisan etkinlikleri kapsamında HÜRKUŞ’un hangarını ziyaret etti.

Büyük bir heyecanla HÜRKUŞ’a dokunan çocuklar, uçağın kanatları altında koşup oynadı.

Parmak boyalarıyla ellerini rengarenk boyayan çocuklar, HÜRKUŞ Baş Test Pilotu Murat Özpala ile birlikte ellerini uçağın gövdesine bastı.

Çocuklar daha sonra ellerindeki bayrakları sallayarak HÜRKUŞ’u gökyüzüne uğurladı.

HÜRKUŞ pilotu Murat Özpala, yaptığı uçuşla, çocukların el izlerini ve hayallerini gökyüzüne taşıdı.

TUSAŞ’ın etkinliğe ilişkin paylaşımında, “Hayallerimizle gökyüzünü boyuyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.” denildi.

Özpala da paylaşımında, “HÜRKUŞ, minik kanatlarımızın tuvali oldu. TUSAŞ Minik Kanatlar Kreş ve Anaokulumuzun biricik miniklerinin boyalı elleriyle HÜRKUŞ’un üzerine resmettikleri hayallerini gökyüzüne taşıdığımız unutulmaz bir gün yaşadık. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Hür kanatlarımızla, hür semalarımızda…” ifadelerine yer verdi.

TBMM’de 23 Nisan resepsiyonu düzenlendi

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM’nin açılışının 104. yılı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla resepsiyon verdi.

TBMM'de 23 Nisan resepsiyonu düzenlendi

Meclis Tören Salonu’ndaki resepsiyonda TBMM Kurtulmuş, eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte davetlileri salonun girişinde karşıladı, teker teker tokalaştı.

Kurtulmuş, bazı davetlilerle fotoğraf çektirdi.

Resepsiyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bazı bakanlar, Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve kuvvet komutanları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, siyasi partilerin yöneticileri, milletvekilleri, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, yabancı misyon temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileriyle görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı ile de bir süre sohbet etti. Türkiye’nin uzaya gitmesi planlanan ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever de resepsiyona katılanlar arasında yer aldı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kapıda karşıladı ve uğurladı.

Besteci ve AK Parti İstanbul Milletvekili Yücel Arzen Hacıoğulları’nın özel bestelediği 23 Nisan Marşı’nın çalındığı resepsiyona yoğun ilgi gösterildi. Resepsiyonu çok sayıda basın mensubu takip etti.

Kaynak: AA