57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda madalyalar sahibini buldu

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda madalyalar sahibini buldu

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda madalyalar sahibini buldu

57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda (Tour of Türkiye) ödül töreni gerçekleştirildi. Dereceye giren sporculara ödüllerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu verdi.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen Tour of Türkiye‘nin 8. gününde yapılacak İstanbul-İstanbul etabı 25. kilometrede hava şartlarının kötüleşmesi ve kaza riskinin artması nedeniyle takım koordinatörleri ile sporcuların isteğiyle iptal edildi.

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi önünden startı verilen etapta sporcular, Kuzguncuk’tan itibaren nötralize bir şekilde herhangi bir mücadeleye girmeden kontrollü bir şekilde parkuru tamamladı. Turun ödül töreni, Atatürk Kültür Merkezi önünde gerçekleştirildi.

Turu Israel-Premier Tech takımından Yeni Zelandalı Patrick Bevin genel klasman lideri olarak bitirdi ve turkuaz mayonun sahibi oldu. Organizasyonu Alpecin-Fenix takımından Avustralyalı Jay Vine ikinci, İtalya’nın Drone Hopper-Androni Giocattoli takımından Arjantinli Eduardo Sepulveda üçüncü tamamladı.

Belçika’nın Alpecin-Fenix takımından Belçikalı Jasper Philipsen sprint liderinin giydiği yeşil mayo, ABD’nin Wildlife Generation Pro takımından Noah Granigan da en iyi tırmanışçının giydiği kırmızı mayo, Sakarya Büyükşehir Belediyesinden Batuhan Özgür de Türkiye güzellikleri mayosunun (Beyaz) sahibi oldu.

Takımlar klasmanında ise İspanya’nın Equipo Kern Pharma şampiyonluğa ulaştı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, genel klasmanda dereceye giren sporculara madalyalarını verdi. Takım klasmanında birinci olan Equipo Kern Pharma, kupasını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun elinden aldı. Bakan Kasapoğlu, Jasper Philipsen’de formasını giydirdi.

Batuhan Özgür’ün beyaz mayosunu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Noah Granigan’a mayosunu ise Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mahmut Kazan verdi.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Oktay ve Kasapoğlu’na günün anısına turu simgeleyen plaket takdim etti.

Turun genel klasman lideri Bevin: Yeni Zelanda’dan gelip böyle çok güzel bir şehirde gezmek çok keyifliydi

Dünkü Gelibolu-Tekirdağ etabında genel klasman liderliğini alan Israel-Premier Tech takımından Patrick Bevin, şampiyon ilan edildi.

Kupa töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan 31 yaşındaki sporcu, “Bugün çok az miktarda yağmur yağmasına rağmen şartlar etabı çok zorlaştırdı. Etabın tamamlanması çok riskli hale geldi. Sporcular ve takımlarımız olarak yarış komiserleriyle görüşüp fikir birliğine vararak etabın iptal edilmesini kararlaştırdık. En güzel 8. etabın iptal olmasından dolayı hayal kırıklığı ve üzüntü içindeyiz.” diye konuştu.

Tozla yağmurun birleşmesinin zemini olumsuz etkilediğini vurgulayan Bevin, “Bu şartlar altında yarışın yapılması mümkün olmazdı. Yerdeki toz ve yağmurdan dolayı kaygan bir zemin vardı.” ifadelerini kullandı.

Kontrollü bir şekilde bisiklet sürerek İstanbul’u görme şansları olduğunu belirten Patrick Bevin, “Yeni Zelanda’dan gelip böyle çok güzel bir şehirde gezmek çok keyifliydi ama gerçek bir yarış olmasını arzu ederdim. Bir yandan da İstanbul’da güzel bir tur atmış olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Bevin, 57. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’yla ilk kez bir genel klasman zaferi yaşadığını aktararak, “Çok zevkli bir tur oldu ve güzel bir şekilde sonuçlandırdım.” şeklinde görüş belirtti.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir