A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Montella: Bu ceza Türk gururunu dizginlemez

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Montella Bu ceza Türk gururunu dizginlemez

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Montella Bu ceza Türk gururunu dizginlemez

EURO 2024 çeyrek final maçında yarın Hollanda ile karşılaşacak A Milli Takım’ın teknik direktörü Vincenzo Montella, UEFA’nın Merih Demiral’a verdiği cezayı adil bulmadığını ve bu cezanın Türk gururunu dizginleyemeyeceğini söyledi.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) çeyrek final maçında yarın Hollanda ile karşılaşacak A Milli Takım’ın teknik direktörü Vincenzo Montella, karşılaşmanın oynanacağı Berlin Olimpiyat Stadı’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Montella, Merih Demiral’a Türkiye-Avusturya maçındaki “bozkurt” hareketi nedeniyle 2 maç ceza verilmesi hakkında, “Bu cezanın adil olmadığını düşünüyoruz. Çünkü siyasi bir hareket değildi. Öyle yorumlandı. Sadece doğru şekilde anlaşılmayan bir hareketti. Bu ceza Türk gururunu dizginlemez. Biz daha da arzulu daha da büyük onurla ve gururla sahaya çıkacağız ve ülkeyi gururlandırmak istiyoruz. Eminim herkes son derece motive olacaktır. Bu taraftar için de geçerli.” ifadelerini kullandı.

İtalyan teknik adam oyuncularının performansıyla gurur duyduğunu belirterek, “Geçtiğimiz ay içerisinde oynadığımız hazırlık maçlarında çok eleştirildik. Her zaman aklınızdaki 11’i sahaya sürebileceğiniz durumda olmayabiliyorsunuz. O yüzden değişikliklere gitmeniz gerekiyor. Sahaya girdiği takdirde her oyuncu ne yapması gerektiğini biliyor. Hepsi ile gurur duyuyorum. Herkes bugüne kadar çok iyi maçlar çıkarttı. Hoca olarak ben bundan gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Vincenzo Montella, “Finalin oynanacağı stadyumdayız. Kendinizi finale yakın hissediyor musunuz?” sorusunu, “Biz her defasında önümüzde ne varsa ona göre hareket etme durumundayız, spesifik bir hedef koymaktan ziyade. Maçları takip ediyoruz. Güvenle sahaya çıkacağız. Alçak gönüllü olmayı da unutmamız ve duygularımızı yönetmemiz gerek. Turnuvadaki en genç takımız. Çok az sayıda oyuncu bu seviyede daha önce top oynadı. Bizim bu maça odaklanmamız gerek, kazanmak istiyoruz.” şeklinde yanıtladı.

Montella, turnuva başında kendi hakkında çok fazla eleştiri yapıldığının hatırlatılması üzerine, “İtalya’dan bunu çok iyi biliyoruz, hocanın rolü her şeyin sorumluluğunu üstlenmektedir. O yüzden eleştiriyi kabul etmek durumundayız. Bazen eleştiri haklı olabilir ve düşünmeye sevk edebilir. Bazen çok adil olmayabilir. Bazen yüzünüzü güldürebilir. Eğer eleştiri kaldıramıyorsanız teknik direktörlük yapamazsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

İtalyan teknik adam, “İngiliz oyuncu Bellingham’a yaptığı hareket nedeniyle para cezası verildi. Merih ise 2 maç ceza aldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Hayır ben diğer takımlara bakmıyorum. Kendi takımıma bakıyorum.” yanıtını verdi.

Montella, Türk taraftarların turnuva başından bu yana olan büyük desteğinin kendilerini çok iyi motive ettiğini belirterek, “Taraftarımız harika. Bütün maçlarda harikaydı. Son derece coşkuluydular. O coşkularını, sevgilerini stattan, otele her noktada gösterdiler. Her zaman çok doğru davranış sergilediler. Yarın da kendilerinden bunu bekliyorum. Hollanda’nın taraftarı da güçlü bir taraftar ama ben çok takip edemedim. Kasım ayında burada Almanya ile oynadık. Stadyumda neredeyse tamamen Türk taraftar vardı.” ifadelerini kullandı.

Deneyimli teknik adam, “Türkiye’ye ile aranızda çok güçlü bir bağ var. Bu kadar güçlü bir bağ nasıl oluştu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çok basit. Ben Napoli’de küçük bir şehirde büyüdüm. Orada Napolilere karşı ırkçılık ve ön yargılar vardı. Türkiye’ye geldiğimde, düşünce yapısıyla benzerlikler gördüm. Kendimi gerçekten evimde hissediyorum. Sanki çocukluğuma dönmüş gibi hissediyorum. Taraftara şunu söylemek istiyorum, kendiniz olsun ve bugüne kadar yaptığınızı yapın. Türk gururunuzu sergileyin. Takıma yakın durun, bizi destekleyin. Maçın içinde bizim duygularımıza hakim olmamız gerekiyor. Turnuvanın en genç takımıyız. Bizim yapmamız gereken tüm bu duygusal boyutunu yönetmek ve bunu enerjiye dönüştürüp, sahada kullanmak. Biz daha genciz ve bir anlamda daha fazla enerjimiz olabilir, bu da bize avantajı getirebilir.”

Yarın 3 oyuncusunun cezalı olduğunu ve bunun her zaman rastlanan bir durum olmadığının altını çizen deneyimli teknik adam, “Tüm oyuncular gerekeni yaptı. Harika maçlar oynadı. 3’lü, 4’lü savunma bu benim bugün açık edeceğim bir şey değil. Kaan maça başlayabilir. Tek söyleyebileceğim şey, Kaan ilk tercih olarak başlaması gerek ama göreceğiz. Hocanın görevi en iyi hücum alanları oluşturan, dengeli takım kurmaktır. Biz hücuma meyilli bir takımız. İstatistiklere, attığımız gollere baktığınızda bunu çok net görüyorsunuz. Ferdi hücuma yönelik bir oyuncu, ben açıkçası bu durumdan hiç etkilenmedim. Ama santrforlu da oynadık, gol de attık. Elimizde birkaç imkan var. Bunları da ihtiyacımıza göre kullanacağız.” şeklinde konuştu.

Takım ruhunun en büyük kazanımları olduğunu aktaran Montella, “Maç kazanmak beni mutlu ediyor. Takım bir vücut oldu. Beraber çok iyi ve sıkı çalışıyoruz. Herkes kendisinden istenileni yapıyor. Maç içerisinde herkes ne yapacağını biliyor. Bu takımın bir ruhu var. Bir ruh oluşturmak zordur. Bu bizim başardığımız bir şey. Gerçekten gururlandırıyor. Netice ne olursa olsun, çünkü bazen netice detaylarda saklı olabiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Milli takım teknik direktörü, yabancı bir basın mensubunun Arda Güler hakkındaki sorusu üzerine, “Çok yetenekli bir oyuncu. Belki sol ayağı benimkinden biraz daha yumuşak. Arda sürekli oynama ihtiyacı olan bir oyuncu. Yıl içerisinde sakatlıklar yaşadı, kendisi için çok kolay bir süreç olmadı, bunu görüyoruz. Ne kadar maç oynarsa o kadar daha iyi performans gösteriyor, aynı maç içerisinde bile. Ümit ediyorum devamlılığını sağlayabilir, çünkü o yeteneği kendisini her yere götürmeye yeterli.” ifadelerini kullandı.

Merih Demiral’a 2 maç men cezası veren UEFA’nın çifte standardı

UEFA, siyasi ve ideolojik davranışlar sergileyen, ülke liderlerinin resmini gösteren, genel davranış ilkelerine aykırı davranan futbolcuların eylemlerini bile para cezası ile geçiştirirken milli futbolcu Merih Demiral’a 2 maç ceza verdi.

Merih Demiral'a 2 maç men cezası veren UEFA'nın çifte standardı

Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), A Milli Takım oyuncusu Merih Demiral’ın eliyle bozkurt işareti yapması nedeniyle açılan soruşturmayla ilgili hazırlanan savunma dosyasını UEFA’ya iletmesi ve dosyada, daha önce yaşanmış çok sayıda örneğe yer verip, bozkurt işaretinin Anadolu, Orta Asya ve dünyanın birçok yerindeki Türk kökenli halkların 1000 yıllık simgesi olduğunu öne çıkarmasına rağmen ay-yıldızlı futbolcu, UEFA’dan 2 maç ceza aldı.

UEFA’dan İngiliz futbolcu Jude Bellingham’a ertelemeli bir maç ceza

UEFA Kontrol, Etik ve Disiplin Kurulu (CEDB), EURO 2024’te gol sevinci sırasında etik davranış kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma açılan İngiliz futbolcu Jude Bellingham’ı ise temel terbiye kurallarını ihlal ettiği için 30 bin avro para ve ertelemeli olarak bir UEFA müsabakasından men cezasına çarptırdı.

İngiltere Futbol Federasyonuna da taraftarının çıkardığı kargaşa nedeniyle 10 bin, havai fişek yakıldığı için de 1 bin avro para cezası verildi.

UEFA’dan çetnik selamına para cezası

UEFA, daha önce Sırp milliyetçileri tarafından kullanılan bir selam çeşidi olan çetnik selamı nedeniyle bazı Sırp futbolculara ya hiç ceza vermedi ya da sadece para cezası uyguladı.

UEFA’nın üst kuruluşu FIFA da Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda Sırbistan’ın Kosta Rika ile oynadığı maçta attığı frikik golünün ardından çetnik selamı veren Aleksander Kolarov’a ceza vermedi.

Yine Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde Sırbistan’ın Arnavutluk’u 2-0 yendiği maçta Aleksander Kolarov’un attığı gol sonrası Dusko Tosic’in verdiği çetnik selamı, UEFA tarafından cezasız kaldı.

Sırbistan’ın geçen yıl Karadağ’ı 3-1 yendiği Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçında da Dusan Tadic çetnik selamı vermiş, UEFA’dan herhangi bir men cezası almamıştı.

Sırp zaferini temsil eden çetnik selamı, Bosna Savaşı sırasında, ırkçı Sırp çetelerinin Boşnak Müslüman aileleri öldürdükten sonra serçe ve yüzük parmaklarını kesmelerinin simgesi olarak yapılıyor.

Tarasov’un Putin tişörtüne para cezası

Lokomotiv Moskova’nın Rus futbolcusu Dmitry Tarasov, 16 Şubat 2016’da UEFA Avrupa Ligi son 32 turunda Fenerbahçe ile oynanan ilk maçta üzerinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fotoğrafının bulunduğu tişört giydiği gerekçesiyle para cezası aldı.

Fenerbahçe’nin sahasında Lokomotiv Moskova’yı 2-0 yendiği karşılaşmanın ardından formasını çıkararak Putin fotoğraflı ve Rusça “En nazik başkan” yazılı tişörtünü gösteren Tarasov’a 5 bin avro para cezası verildi.

Açıklamada, futbolcuların müsabaka yönetmeliği gereği maçlar sırasında politik, dini veya reklam amaçlı mesajlar içeren eşyaları gözle görülür şekilde kullanması halinde cezalandırıldığı hatırlatıldı.

Arnavut asıllı futbolculara çift başlı kartal hareketi nedeniyle para cezası

FIFA, 2018 Dünya Kupası’nda oynanan Sırbistan-İsviçre maçında yaşananlar nedeniyle iki tarafa da para cezası verdi.

E Grubu’nda 22 Haziran’da oynanan ve İsviçre’nin 2-1 kazandığı maçta yaşananlar nedeniyle FIFA, İsviçre forması giyen Arnavut asıllı futbolcular Xherdan Shaqiri ve Granit Xhaka ile takım kaptanı Stephan Lichtsteiner’ın yanı sıra dönemin Sırbistan Futbol Federasyonu (FSS) Başkanı Slavisa Kokeza ve dönemin teknik direktörü Mladen Krstajic hakkında başlatılan disiplin soruşturmasının cezalarını açıklamış ve attıkları gollerden sonra Arnavutların sembolü olan çift başlı kartal hareketi yapan Shaqiri ve Xhaka’ya 10’ar bin, Lichtsteiner’e 5 bin, maç sonrasındaki açıklamaları nedeniyle Kokeza ve Krstajic’e 5’er bin ve taraftarların uygunsuz davranışları nedeniyle FSS’ye de 54 bin İsviçre frangı ceza vermişti.

FIFA’dan verilen cezalar öncesi yapılan açıklamada, Xhaka ve Shaqiri’nin yaptığı gol sevincinin “siyasi içerikte” olduğu ifade edilmiş ve bu nedenle disiplin soruşturması başlatıldığı kaydedilmişti.

Kosova, 17 Şubat 2008’de Sırbistan’dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan etse de Sırbistan, 116 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınan Kosova’yı hala kendi toprak parçası olarak görmeye devam ediyor.

Bu nedenle Kosova asıllı Arnavutlar Shaqiri ve Xhaka’nın gol sevinci ve Shaqiri’nin kramponunda Kosova bayrağı bulunması Sırp kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu.

Pep Guardiola’nın göğsündeki sarı kurdele

Manchester City Teknik Direktörü Pep Guardiola, Katalanların bağımsızlığı için kampanya yürüten tutuklu aktivist ve politikacıları desteklemek adına maçlarda göğsüne sarı kurdele takıyordu.

İspanyol teknik adam, gerek İngiltere Premier Lig gerekse de UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki maçlara sarı kurdeleyle çıkıyordu.

Guardiola’nın bu davranışı, UEFA’dan hiçbir ceza almadı.

Kaynak: AA