ABD, Rusya’nın bu gece bitmeden Ukrayna’yı tamamen işgale başlayacağına inanıyor

ABD, Rusya'nın bu gece bitmeden Ukrayna'yı tamamen işgale başlayacağına inanıyor

ABD, Rusya'nın bu gece bitmeden Ukrayna'yı tamamen işgale başlayacağına inanıyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın bu gece bitmeden Ukrayna’yı işgale başlayabileceğini ancak diplomasi için hala vakit olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NBC televizyonunda katıldığı canlı yayında, Rusya-Ukrayna gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Sunucunun, “Bu gece bitmeden Rusya’nın Ukrayna’yı tamamen işgale başlayacağına inanmak için nedeniniz var mı?” sorusuna Blinken, “Evet var. Ne yazık ki Rusya askeri kuvvetlerini Ukrayna’nın kuzeyi doğusu ve güneyine gidecek şekilde son noktada konuşlandırdı. Rusya’nın Ukrayna’ya büyük çaplı bir saldırı başlatması için her şey hazır görünüyor.” yanıtını verdi.

Blinken, sunucunun bu tahmininde kesinlik payını sorması üzerine, “Bakın kesin bir zaman ya da saat veremem ancak Rusya’nın ilerlemesi için her şey hazır.” ifadesini kullandı.

ABD’nin yaptırımlar açısından Rusya’yı yolundan çevirmek için seçeneksiz kalıp kalmadığının sorulması üzerine ise Blinken, “Ben hala büyük bir saldırıyı önlemek için şans olduğunu düşünüyorum. Ancak tekrar söylemem gerekirse Rusya saldırı başlatmanın son safhasında.” dedi.

Pentagon: Diplomasi seçeneği halen Putin’in önünde

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü (Pentagon) John Kirby, Rusya’nın Ukrayna’ya girmeye yakın olduğunu ifade ederek, tüm bunlara gerek olmadığını ve diplomasi seçeneğinin halen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önünde olduğunu söyledi.Pentagon: Diplomasi seçeneği halen Putin’in önünde

Günlük basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Kirby, Rusya’nın Ukrayna sınırına yakın bölgelere askeri yığınağına ilişkin, “Halen kabiliyetlerini, yakın zaman içinde potansiyel bir adım atacağına inanmamıza neden olacak şekilde yerleştiriyor. Bunun nasıl bir adım olacağını ve zamanlamasının nasıl olacağından emin değiliz ama Rusya’nın güçlerini sınıra doğru yaklaştırmaya devam ettiğini ve kendilerini Ukrayna’ya askeri harekat düzenleyecek ileri bir teyakkuz seviyesine çıkardıklarını görüyoruz.” dedi.

Kirby, ABD’nin yanı sıra diğer NATO ülkelerinin de aynı şekilde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmaya kararlı olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Sözcü, ABD’nin Ukrayna’ya siber saldırılara karşı direniş eğitimi verdiklerini ve Ukrayna’nın yanında durmaya devam edeceklerini belirtti.

Putin’in Ukrayna’ya savaş açarak sadece Ukraynalıların hayatını değil aynı zamanda Rus askerlerinin hayatını da tehlikeye attığını belirten Kirby, “Tekraren ifade ediyorum, bu şekilde olmak zorunda değil. Başka bir tercih yapabilir. Halen elindeki seçeneklerden biri diplomasidir. Ancak bunu tercih ettiğine dair emare göremiyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir