ABD’de başlayıp dünyaya yayılan Filistin’e destek protestoları hız kesmeden sürüyor

ABD'de başlayıp dünyaya yayılan Filistin'e destek protestoları hız kesmeden sürüyor

ABD'de başlayıp dünyaya yayılan Filistin'e destek protestoları hız kesmeden sürüyor

ABD’deki Columbia Üniversitesinde nisan ortasında başlayan ve Avrupa başta olmak üzere dünyaya yayılan Filistin’e destek gösterileri, baskı ve polis müdahalelerine rağmen devam ediyor.

İtalya’nın başkenti Roma’daki Sapienza Üniversitesinde yaklaşık bir aydır, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını kınamak ve Filistinlilere destek vermek amacıyla çadırlar kuran öğrenciler, kampüste yürüyüş düzenledi.

Öğrenciler, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde zorla yerlerinden edilmiş sivillerin bulunduğu kampın bombalanması başta olmak üzere İsrail’in bölgedeki faaliyetlerini protesto etti.

Öğrenciler, Sapienza Üniversitesinin İsrail ile işbirliği anlaşmasını durdurmadığı gerekçesiyle Rektör Antonella Polimeni’nin istifasını da istedi.

Kudüs İbrani Üniversitesi

Kudüs İbrani Üniversitesindeki öğrenciler, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti.

Üniversitenin ana kampüsünde gösteri düzenleyen ve Filistin bayrağı taşıyan onlarca öğrenci, “Canımız kanımız sana feda olsun ey Aksa” sloganları attı.

Avustralya Ulusal Üniversitesi

Avustralya’nın başkenti Canberra’daki Avustralya Ulusal Üniversitesinde (ANU) Filistin’e destek veren öğrenciler, üniversite yönetiminin ve polisin “öğlene kadar gösterilerine son verip bulundukları yerden ayrılmaları” talimatının ardından kamplarını taşıyarak Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Fakültesinin karşısına kurdu.

Yaklaşık bir aydır protestolarını sürdüren öğrenciler, yaptıkları açıklamada, ANU Rektör Yardımcısı Genevieve Bell’in, iletişim kurma davetlerini henüz kabul etmediğini belirtti.

Yönetimle işbirliği yapmaya istekli olduklarını vurgulayan öğrenciler, “Amacımız, ANU’nun bağlantılarını (İsrailli şirketlerle) açıklamasını ve bunları sonlandırmasını sağlamak.” ifadesini kullandı.

California ve Harvard üniversiteleri

Los Angeles kentinde bulunan California Üniversitesindeki (UCLA) çok sayıdaki akademik personel, üniversitenin Filistin destekçilerine karşı davranışları nedeniyle grev yaptı.

Harvard Üniversitesi ise yaptığı açıklamada, siyasi konularda bir taraf almayacağını duyurdu.

Wayne Devlet Üniversitesi

Michigan eyaletindeki Wayne Devlet Üniversitesi (WSU), üniversitedeki protestolar nedeniyle uzaktan eğitime geçileceğini açıkladı.

Rektör Yardımcısı Patrick Lindsey, Filistin destekçisi öğrencilerden ikisinin, Rektör Kimberly Espy ve üniversitenin yönetim kurulu ile görüşmesini talep etti.

Öğrenciler, buluşmanın daha fazla kişiyle açık bir toplantı halinde yapılmasını isteyerek, Lindsey’in talebini reddetti.

Western Üniversitesi

Kanada’nın London kentinde bulunan Western Üniversitesinde 1 ay önce başlayan Filistin’e destek protestoları devam ediyor.

Öğrenciler, üniversite yönetimiyle görüşmelerinin ardından, anlaşmaya varamadıklarını açıkladı.

Grup, üniversite yönetiminin teklifinin öğrencilerin isteklerini karşılamadığını belirtti.

Üniversite yönetimi ise öğrencilerle müzakerelere devam edileceğini bildirdi.

Manchester Üniversitesi

Manchester Üniversitesinde bir grup öğrenci, “Whitworth” binasına barikat kurdu.

Grubun açıklamasında, “Whitworth binasına, üniversitenin Filistin’deki soykırımla olan bağlarını sona erdirmesi yönündeki baskımızı artırmak için barikat kurduk.” ifadesi kullanıldı.

Toronto Üniversitesi

Toronto Üniversitesinde de Filistin destekçisi öğrenciler, disiplin cezası ve yasal önlem tehditlerine rağmen protestoya devam edeceklerini belirtti.

Protestoculardan Erin Mackey, “Üniversite tarafından uzaklaştırma, okuldan atılma, tutuklanma ve polis şiddetiyle tehdit edilmiş olmamıza rağmen burada kalacağız.” dedi.

Kopenhag Üniversitesi

Protestoların sürdüğü Kopenhag Üniversitesi yönetimi ise işgal altındaki Batı Şeria’da iş yapan İsrail şirketlerine yatırım yapmayı durduracağını açıkladı.

Üniversitenin X sosyal medya hesabından, “Batı Şeria’daki İsrail yerleşimlerinde kiralık daire ilanı veren Airbnb, Booking.com ve edreams.com siteleriyle ilişkinin kesileceğine” ilişkin paylaşım yapıldı.

UC Santa Cruz Üniversitesi

UC Santa Cruz Üniversitesinde protestolar, mayıs başından bu yana devam ediyor.

Üniversitenin İsrail ile ticari ilikilerini kesmesini talep eden göstericiler, okula iki ana girişi kapattı.

Giriş ve çıkışlarda sorun yaşanması üzerine üniversite yönetimi, derslerin yarına kadar çevrim içi yapılacağını açıkladı.

Avusturya’da Filistin’e destek gösterisinde 16 öğrenci gözaltına alındı

Avusturya polisi, Viyana Teknik Üniversitesi önünde Filistin’i desteklemek amacıyla çadır kuran öğrencilere müdahale ederek 16 kişiyi gözaltına aldı.

İsrail’in Gazze’de yaklaşık 8 aydır sürdürdüğü saldırılara tepki gösteren öğrenciler, Viyana Teknik Üniversitesi önündeki parkta çadır kurarak bir tür “kampüs eylemi” gerçekleştirdi.

Polis, öğrencilere müdahale ederek eylemi sonlandırdı ve 16 kişiyi gözaltına aldı.

Viyana Eyalet Polisi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, üniversite önünde bir grup Filistin destekçisinin çadır kurmak suretiyle gösteri düzenlediği, gösterinin önceden bildirilmediği, eylemin kamu düzenini bozma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Açıklamada, ülkede gösterilerde söylenmesi yasaklanan “İntifada” sloganının kullanıldığı gerekçesiyle eyleme müdahalede bulunulduğu bildirildi.

Polisin gösterinin sonlandırılması çağrısı yaptığı açıktarılan açıklamada, bazı Filistin destekçilerinin dağılmaması üzerine 16 kişinin gözaltına alındığı ve cezai işlem yapılmak üzere polis merkezine götürüldüğü kaydedildi.

Gösteriyi düzenleyen öğrencilerin yaptığı yazılı açıklamada, Gazze’de 8 aydır süren “soykırım” nedeniyle ikinci kez kampüs eylemi yapma kararı aldıkları belirtildi.

Açıklamada, Viyana Teknik Üniversitesinin İsrail Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği içinde olduğu, üniversitenin İsrail savunma sanayine projeler üreten belli başlı okullardan biri olduğu, teknik üniversitenin İsrail ile ortak proje ve çalışmalarını sonlandırması için eylem düzenlendiği aktarıldı.

Avusturya’da Filistin’e destek vermek amacıyla Viyana Üniversitesinin Altes AKH kampüsünde 6 Mayıs’ta gösteri düzenlenmeye başlanmış, ancak gösteride aşırıcı söylemler dillendirildiği gerekçesiyle 9 Mayıs’ta polis müdahalesiyle sonlandırılmıştı.

Filistin’e destek ve İsrail saldırılarını protesto eylemleri sürüyor

Filistin İnisiyatifi, İsrail’in Refah’taki saldırılarını Saraçhane’de protesto etti. İstanbul’da Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de Filistin’e destek eylemi düzenledi. İsrail’in Gazze saldırıları, Bolu’da da protesto edildi.

Filistin'e destek ve İsrail saldırılarını protesto eylemleri sürüyor

Filistin İnisiyatifi üyeleri, İsrail ordusunun Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin bulunduğu kampa düzenlediği saldırıyı protesto etti.

Saraçhane Parkı’nda toplanan grup, ellerinde Filistin bayrakları taşıyarak İsrail aleyhine sloganlar attı. Grup üyeleri, Saraçhane Meydanı’na protesto amacıyla çadır, başları kopmuş oyuncak bebekler ve bebek kıyafetleri koydu.

Grup adına açıklama yapan gazeteci İsmail Halis, Gazze’deki soykırımın her gün daha da büyüdüğünü ve dünyanın olanları sessizce izlemeyi tercih ettiğini söyledi.

Halis, güvenli bölge yalanıyla defalarca yerlerinden edilerek Refah’a sıkıştırılan ve gidecek hiçbir yeri olmayan, BM depolarının yanı başındaki derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren sivillerin üzerine hava saldırısı düzenleyen İsrail’in, tüm dünyaya bir kez daha meydan okuduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Uykusunda diri diri yakılarak can veren kardeşlerimizin ve burada unutulmasın diye bir araya geldiğimiz başı gövdesinden ayrılan bebeklerimizin aziz hatıralarını üç maymunu oynayan dünyaya yeniden hatırlatıyoruz. Soykırımın en büyük destekçisi Amerika’nın Refah konusundaki sahte açıklamaları inandırıcı değildir. BM Genel Sekreteri’nin tweet atarak katliamı kınaması kabul edilemez. Arap Birliğinin kağıt üzerinde kalan etkisiz açıklamaları, güç sahiplerinin sadece söylem üretmesi ve Uluslararası Adalet Divanının yaptırım içermeyen açıklamaları, Refah’ı soykırımcı İsrail’in elinden kurtarmaya yetmez, yetmedi ve yetmeyecek.”

İsrail’in Gazze’yi işgal ettikten sonra durmayacağını vurgulayan Halis, “Arz-ı Mev’ud projesiyle ülkemizin doğu ve güneydoğusundaki şehirler dahil, Nil’den Fırat’a kadar olan tüm toprakları ele geçirme planları olduğu aşikar. Bu kanlı işgal hedeflerine hep birlikte karşı çıkmak zorundayız. Gazze’yi, Refah’ı gündemden düşürmeyeceğiz. Susmayacak ve unutmayacağız. Soykırım bitene, soykırımcılar hesap verene ve Kudüs özgür olana dek her fırsatta haykırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Açıklamanın ardından İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinliler için dua edildi.

İstanbul’da Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Filistin’e destek eylemi

Ataşehir’deki Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, İsrail’in saldırıları altındaki Filistin’e destek eylemi düzenledi.

Okul bahçesinde toplanan ortaokul ve lise kademesindeki öğrenciler, “Susma! Gazze’nin onurlu halkını ribatında yalnız bırakma”, “Susma! Siyonist yalanlara asla kanma”, “Susma! Her gece özgür Aksa’yı koy duaların başına” yazılı üç büyük afiş açtı.

İsrail’in işlediği insanlık suçlarını kınayan ve Filistin’e desteklerini ifade eden öğrenciler, bir süre slogan attıktan sonra oturma eylemi yaptı.

Öğrenciler tarafından açılan afişler, daha sonra okul binasına asıldı.

Bolu’da İsrail’in Gazze’ye saldırıları protesto edildi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Bolu’da yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.

Bolu İnsan Hakları ve Hizmet Derneği (İHH) öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe katılmak isteyen vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları üyeleri İzzet Baysal Caddesi’ndeki Kadı Camisi önünde bir araya geldi.

Türk ve Filistin bayraklarıyla pankartlar taşıyan protestocular sloganlar atarak cadde üzerinden Kent Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada basın açıklamasını okuyan Dernek Başkanı Fethi Sarımsakçı, Gazze’de yaklaşık 8 aydır insanlık tarihinin en vahşi katliam ve soykırımının yaşandığını belirterek, bu saldırılara karşı insanlık tarihinin en şerefli ve sebatkar direnişlerinden birine tüm dünyanın şahitlik ettiğini kaydetti.

Konuşmadan sonra dua eden vatandaşlar, oturma eyleminin ardından dağıldı.

Kaynak: AA