Abe’yi öldürdüğü belirtilen şüpheli siyasi amacının olmadığını savundu

Abe'yi öldürdüğü belirtilen şüpheli siyasi amacının olmadığını savundu

Abe'yi öldürdüğü belirtilen şüpheli siyasi amacının olmadığını savundu

Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nin hayatını kaybetmesine neden olan silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Yamagami Tetsuya, Abe’yi, kin duyduğu bir grupla ilişkili olduğu düşüncesiyle öldürdüğünü öne sürdü.

Japon devlet medyasında yer alan haberlere göre, polisin eylemin hemen ardından gözaltına aldığı Yamagami ifadesinde, eyleminin Abe’nin siyasi düşüncelerine karşı bir kinden kaynaklanmadığını iddia etti.

Yamagami, saldırıyı Abe ile bağlantılı olduğuna inandığı “belirli bir örgüte” yönelik kini nedeniyle gerçekleştirdiğini savundu.

Kyodo’nun haberinde ayrıca, soruşturmayı yürüten müfettişlerin, Yamagami’nin ifadelerinden dini bir gruba gönderme yaptığı izlenimi edindikleri bilgisine yer verildi.

Diğer yandan, bazı Japon haber kaynaklarında, Yamagami’nin polise verdiği ifadede hedefindeki kişinin bir dini grubun üst düzey ismi olduğunu söylediği de iddia edildi.

Saldırıda kullanılan el yapımı silahın 40×20 santimetre ebatında olduğunu açıklayan polis, zanlının Abe’nin programına internetten ulaştığını söylediğini aktardı.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Suzuki: Abe Şinzo Japonya-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesine büyük katkıda bulundu

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Suzuki Kazuhiro, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo’nun, Japonya-Türkiye ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine büyük katkıda bulunduğunu söyledi.Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Suzuki: Abe Şinzo Japonya-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesine büyük katkıda bulunduBüyükelçi Suzuki, eski Başbakan Abe’nin uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesine ilişkin yazılı mesaj yayımladı.

Suzuki mesajında, “Son derece menfur bir saldırı sebebiyle tüm Japonya’nın şok içinde olduğu anlarda, çok sayıda Türk makamı ve vatandaşı, başsağlığı mesajı göndermek suretiyle Japonya ile dayanışma içinde olduğunu göstermiştir. Türk yetkilileri ve vatandaşlarının nezaketine içten şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Suzuki, Abe’nin üstün liderliği ve icra kabiliyeti ile Japonya’ya önderlik ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Japonya-Türkiye ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine büyük katkıda bulunmuştur. Sayın Abe’nin bu iradesi doğrultusunda ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesi için daha fazla çaba gösterme kararlılığında olduğumu ifade ederim.”

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir