Adıyaman’ın Tut ilçesinde suya kapılan konteynerdeki 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu

Adıyaman'ın Tut ilçesinde suya kapılan konteynerdeki 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu

Adıyaman'ın Tut ilçesinde suya kapılan konteynerdeki 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu

Sağanağın etkili olduğu Adıyaman’ın Tut ilçesinde bir bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu.

Sağanağın etkili olduğu Adıyaman’ın Tut ilçesinde bir bahçeye kurulan konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi kayboldu.

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Tut ilçesinde aralıklarla devam eden sağanak nedeniyle dere taştı.

Adıyaman’da koordinatör olarak görev yapan Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, sağanak nedeniyle tüm bölgeyi etkileyen afette bir konteynerin suya kapıldığını belirtti.

Bölgeye Adıyaman ile Gölbaşı ilçesinden destek ekiplerin sevk edildiğini vurgulayan Hatipoğlu, şöyle konuştu:

“Destek ekiplerimizin ve araçlarımızın bir kısmı burada bir kısmı da yolu temizleyerek geliyor. Ekiplerimiz arama çalışmalarını sürdürüyor. Diğer vatandaşlarımıza da ulaşmaya çalışıyoruz. En kısa zamanda inşallah vatandaşlarımıza ulaşmayı ümit ediyoruz. Gerçekten tüm bölgeyi derinden etkileyen bir afet. Vatandaşlarımızın kendi imkanlarıyla temin ettiği konteynerin sulara kapılması sonucu böyle bir olay oldu.”

Adıyaman kent merkezinden geçen Eğriçay’ın taşması sonucu Atatürk Bulvarı’nda trafikte aksamalar yaşandı, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

Sağanak sonucu selin yaşandığı Adıyaman’ın Tut ilçesinde AFAD, jandarma, polis ve sağlık personelinin de bulunduğu 163 kişilik 10 ekibin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Ekipler, dere içi ve kenarlarındaki 25 kilometrelik bantta çalışma yürütüyor.

Bölgede çok sayıda iş makinası, selle gelip yola inen çamur ve kayaları temizliyor.

İlçede kapalı yolun bulunmadığı belirtilirken, dere taşkını ve sel nedeniyle ilçe merkezindeki bazı evlerle tarım arazilerinde hasar oluştu, depremin ardından bazı evlerin bahçelerine kurulan çadırlar tahliye edildi.

Bakanlar Soylu ve Karaismailoğlu incelemelerde bulundu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şiddetli sağanağın etkili olduğu Adıyaman’ın Tut ilçesinde kayıp kişilerin bulunması için yürütülen çalışmaları inceleyerek ekiplerden bilgi aldı.

Çalışmalar hakkında AA muhabirine açıklama yapan Soylu, şunları kaydetti:

“Gece itibarıyla başlayan şiddetli yağış maalesef sele döndürdü. 4 vatandaşımız sel sularına kapıldı, bunların bir tanesi 1,5 yaşındaki bir çocuğumuz. Bir kişi maalesef vefat etti. Arama kurtarma ekiplerimiz buldu. Şu anda 25 kilometrelik bir bantta 163 kişilik 10 ekip arama kurtarma yapıyor, dalgıçlar da var. Ama hava ve koşullar çok imkan vermiyor.

Bütün derede arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Sel, dün, bugün ve ondan önceki gün ve kısmen de yarın için esas itibarıyla tüm bölgeye uyarımızdı. Gerekli tüm uyarılar da yapıldı. Fakat maalesef böyle bir 4 kaybımız oldu, şu anda 3’ü ile ilgili arama kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Allah rahmet eylesin. Olay olur olmaz tüm ilçelerde bulunan arkadaşlarımız yakın bölgede bulunan arkadaşlarımız, Adıyaman’da bulunan Kayseri ve Tunceli valilerimiz, Gölbaşı’nda bulunan Tokat valimiz, jandarma komutanlarımız, emniyet müdürlerimiz, kurtarma ekipleri ve iş makinalarıyla buraya intikal ettiler. Şu anda arama kurtama çalışmaları devam ediyor.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da selin etkili olduğu Adıyaman’ın Tut ilçesinde kayıp 3 kişinin bulunması için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İlçeye gelen Bakan Karaismailoğlu, Adıyaman’da koordinatör olarak görev yapan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve diğer yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ayrıca Adıyaman Valiliği’nden yapılan açıklamada kent merkezinde yoğun yağışlardan dolayı oluşan su baskınlarından etkilenen vatandaşların barınabileceği okul ve camiler paylaşıldı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir