Almanya 2023’te 12,2 milyar avro ile silah ihracatı rekoru kırdı

Almanya 2023'te silah ihracatı rekoru kırdı

Almanya 2023'te silah ihracatı rekoru kırdı

Alman hükümeti, geçen yıl yaklaşık 12,2 milyar avro değerinde silah ve askeri malzeme ihracatına izni vererek yeni bir rekora imza attı.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı, geçen yılın silah ve askeri malzeme satış onayına ilişkin raporunu yayınladı. Buna göre, Alman hükümeti geçen yıl yurt dışına yaklaşık 12,2 milyar avroluk silah ve askeri malzeme satışına onay verdi.

Böylece Almanya’nın 2023’te silah ve askeri malzeme satışı rekor kırdı.

Berlin yönetiminin silah ve askeri malzeme satışında bundan önceki yıllık rekoru 9,35 milyar avro ile 2021’de idi. Yeni rekorun eskisinden yüzde 30 fazla olması dikkati çekti.

Bakanlığın raporuna göre, geçen yıl askeri teçhizat satışının en fazla yapıldığı ülke, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna oldu. Berlin, Kiev’e 4,44 milyar avroluk silah ve teçhizat satışına onay verdi.

Alman hükümetinin Ukrayna’ya ihracat izinleri arasında Leopard 2 tankları, Patriot hava savunma sistemleri, Gepard tipi uçaksavar tankları, PzH obüsleri, stinger füzeleri, el bombaları, kasklar ve araçlar bulunuyor.

Hükümet geçen yıl, yüzde 89’u Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkeleri olmak üzere 10,84 milyar avroluk silah ve askeri malzeme satışına onay verdi.

Almanya’da silah ihracatı kontrollerinde İsviçre, Singapur, Ukrayna, Japonya, Avustralya ve Güney Kore, NATO ülkeleriyle aynı veya benzer şekilde muamele görüyor.

Almanya’nın İsrail’e silah ve askeri malzeme satışı ise geçen yıl 10 kat artarak 326 milyon avroya yükseldi. İsrail-Filistin çatışmasının başlamasının ardından ilk birkaç haftada federal hükümet, İsrail’den gelen 185 başvuruyu onayladı.

Silah ihracatı tartışma konusu

2021’de silah ihracatına kısıtlama getirme vaadiyle iktidara gelen hükümetin, ülke tarihinin en büyük ihracat rakamlarına imza atması dikkati çekti. Hükümet, Ukrayna dışında, geçen yıl 7,5 milyar avronun üzerinde silah ve askeri malzeme ihracatını onayladı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk kez Angela Merkel’in görev süresinin son yılı olan 2021’de 9,4 milyar avroluk silah satışıyla rekor kırılmıştı. Bu rekor şimdi ise Olaf Scholz hükümetinin eline geçti. Bu tablo Alman hükümetinin ikilemini gösteren diğer bir örnek olarak kayıtlara geçti.

Almanya’da koalisyon müzakerelerinde, Yeşiller, Sosyal Demokrat Parti’nin zorlamasıyla Alman hükümeti silah ihracatını azaltmayı, kontrol yasası çıkarmayı amaçlıyordu.

Hükümet, silah ihracatına ilişkin izinlerin verilmesinde kısıtlayıcı davranma hedefiyle yola çıkarken Ukrayna savaşı başladıktan sonra bu hedeften uzaklaşarak Ukrayna’ya silah veren ülkeler arasında ikinci sırada yer aldı.

Scholz hükümeti, 2022 sonbaharında “Silah İhracatını Kontrol Yasası” için bir taslak hazırladı. Bu taslakta, gelecekte silah ihracatına karar verilirken insan haklarına uyma, hukukun üstünlüğü ve demokrasiye daha fazla ağırlık verileceği belirtildi.

Ukrayna meselesinin Alman dış politikasının merkezine girmesinin ardında geçmişte sakıncalı bulunan konular artık farklı değerlendiriliyor.

Rusya-Ukrayna Savaşı, Almanya’yı, askeri yaklaşımında tarihi bir dönüşüme iterken Almanya Başbakanı Olaf Scholz, savaşın başlamasından sonra “NATO’nun, GSYH’nin yüzde 2’sinin savunma giderlerine harcanması hedefine” uyacaklarını açıklamıştı.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı “dönüm noktası” olarak nitelendiren Scholz, Bundeswehr’in modern silahlarla yeterince donatılması için 100 milyar avroluk ek fon açıklamıştı.

Savunma sanayisinde 2023 ihracat şampiyonu Baykar

Geçen yıl 1 milyar 766 milyon dolarlık ihracata imza atan Baykar’ı, Türk Havacılık Uzay Sanayii ile Makine ve Kimya Endüstrisi izledi.

ürk savunma ve havacılık sanayisinde geçen yıl en fazla ihracat yapan şirket, 1 milyar 766 milyon dolarla Baykar oldu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, savunma sanayisinde gerçekleşen büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamanın en temel şartının ihracat olduğunu belirtti.

Savunma sanayisinde 2023 ihracat şampiyonu Baykar

Savunma ve güvenlik teknolojilerinde, uluslararası platformda lider ve yol gösterici Türkiye için var güçleriyle çalıştıklarını, gerekli bütün atılımları gerçekleştirdiklerini ifade eden Görgün, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yaptığımız her işte güçlü bir iradenin yanımızda olduğunu bilmek bizleri daha da cesaretlendirmektedir. Yerli ve milli üretim vizyonuyla bizlere liderlik eden ve çalışmalarımızı her daim destekleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı arz ediyorum.

Bu gayretlerin ve desteklerin neticesinde 2023 yılı savunma ve havacılık ihracatı rekorumuz Türkiye’mizin gurur tablosu oldu. 2022 yılında 4 milyar 364 milyon dolar olan savunma ve havacılık sanayisi ihracat rakamımız, 2023 yılında yüzde 27’lik artışla 5,5 milyar dolara ulaştı.”

Savunma sanayisinin, son 10 yılda dünyanın dört bir yanına, farklı coğrafyalarda 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç ettiğini bildiren Görgün, şunları kaydetti:

“Hiç şüphe yok ki bu büyüme, Türk savunma sanayisi ürünlerinin dünya savunma pazarında muteber bir marka haline gelmesinin tezahürüdür. Türkiye’de kilogram başına ihracat tutarı ortalamada 1,57 dolarken, savunma sanayimiz geçtiğimiz yıla oranla kilogram başına ihracat değerini yüzde 14 artırarak 65 doları aşmış ve Türkiye ekonomisine ve dolaylı olarak toplumsal refaha yüksek bir katkı sağlamıştır. Bu noktada sektörümüzün gerçekleştirdiği ihracatın 1,7 milyar dolarını tek başına üstlenen Baykar firmamız özel bir teşekkürü hak ediyor. Geliştirdiği teknolojilerle ‘oyun değiştiren’ ve bütün dünyanın takdirini toplayan Baykar firmamız, 2003’ten bugüne gelirlerinin yüzde 83’ünü ihracattan elde ediyor ve yüksek teknoloji ihracatıyla ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor. Yakalanan başarıda katkısı bulunan vakıf firmalarımızdan özel sektör firmalarımıza, tüm sektör çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bu gurur Türkiye’mizin.”

Görgün’ün paylaşımına göre, 2023’te en fazla ihracat yapan Türk savunma ve havacılık sanayisi şirketleri ve ihracat miktarları şöyle:

1- Baykar: 1 milyar 766 milyon dolar

2- Türk Havacılık Uzay Sanayii: 864 milyon dolar

3- Makine ve Kimya Endüstrisi: 439 milyon dolar

4- TUSAŞ Motor (TEI): 337 milyon dolar

5- BMC: 255 milyon dolar

6- Roketsan: 161 milyon dolar

7- RAM Dış Ticaret: 160 milyon dolar

8- Pratt & Whitney THY Teknik: 111 milyon dolar

9- ASELSAN: 108 milyon dolar

10- Samsun Yurt Savunma: 104 milyon dolar

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir