Almanya’da yıllık enflasyon yüzde 7,9 ile 1970’lerden bu yana en yüksek seviyesinde

Almanya’da nisanda yüzde 7,4 olan yıllık enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı sonucu artan petrol ve gaz fiyatlarındaki son yükselişle mayısta yüzde 7,9’a çıkarak 1974’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ilişkin mayıs ayı öncü verilerini açıkladı.

Buna göre, nisanda yüzde 7,4 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 7,9’a çıkarak, ilk petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek orana ulaştı.

Enflasyona ilişkin beklenti, mayısta yüzde 7,6’ya yükselmesi yönündeydi.

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,9 yükseldi.

Destatis açıklamasında, rekor enflasyonun, Rusya-Ukrayna savaşı ve artan enerji fiyatlarından kaynaklandığı belirtilerek, “Özellikle enerji fiyatları, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana önemli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde önemli bir etkisi oldu.” denildi.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 38,3 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında yüzde 11,1 ve hizmetlerde yüzde 2,9 oldu.

AB uyumlu TÜFE de mayısta aylık bazda yüzde 1,1 ve yıllık bazda yüzde 8,7 yükseldi.

Son dönemde özellikle enerji ürünleri başta olmak üzere tedarik dar boğazları ve önemli fiyat artışlarının enflasyonu yukarı yönlü baskılaması dikkati çekerken, satın alma gücü kaybı Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve politikacıları baskı altında tutuyor.

Uluslararası danışmanlık firması McKinsey tarafından mayıs ayı ortasında yayımlanan bir ankete göre, Almanlar için en büyük endişe yüksek enflasyon olurken, bunu Rusya-Ukrayna savaşı Kovid-19 salgını izledi.

– “Almanya’da manşet enflasyon önümüzdeki aylarda daha da hızlanacak”

ING Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, mayıs enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmesinde, Ukrayna’daki savaşın enerji ve emtia fiyatlarını yükseltmesi ve enflasyonist baskının artmasının Almanya’da enflasyonu bir kez daha yukarı taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu da ECB’nin temmuz ayında olası bir 50 baz puanlık faiz artırımı tartışmasını canlı tutuyor. Enflasyon oranlarında bir dengelenme görmek istesek de Ukrayna’daki savaş ve enerji, emtia ve gıda fiyatları üzerinde devam eden oynaklık ve yukarı yönlü baskı ile Almanya’da manşet enflasyon önümüzdeki aylarda daha da hızlanacak.”

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, enflasyon rakamları açıklanmadan yaptığı değerlendirmede, enflasyonla mücadelenin mutlaka öncelikli olması gerektiğini kaydetti.

Enflasyonun çok büyük bir ekonomik risk olduğunu vurgulayan Lindner, bir ekonomik kriz oluşmaması için enflasyona karşı savaşılması gerektiğini belirtti.

Almanya’da ithalat fiyatları keskin yükselişini nisanda da sürdürdü

Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle artan enerji maliyetleri, geçen ay Almanya’nın ithalatında Eylül 1974’ten bu yana en yüksek yıllık artışın kaydedilmesine neden oldu.Almanya'da ithalat fiyatları keskin yükselişini nisanda da sürdürdü

Endeks, bir önceki aya göre de yüzde 1,8 yükseldi.

İthalat Fiyat Endeksi, şubatta yıllık bazda yüzde 26,3 ve martta yüzde 31,2 artış kaydetmişti.

İthalat fiyatlarındaki hızlı yükselişe enerji ürünleri fiyatlarındaki keskin artışlar neden oldu.

“Mevcut veriler savaşın ilk etkilerini yansıtıyor”

Destatis, açıklamasında, “Mevcut veriler (nisan) Ukrayna’daki savaşın ilk etkilerini yansıtıyor.” denildi.

Nisanda ithal enerji ürünlerindeki fiyatların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 157,4 daha pahalı olduğu belirtilen açıklamada, “Yıllık enerji fiyat artışında en büyük etki yüzde 301,4 ile doğal gazdaki artıştan kaynaklandı.” ifadesi kullanıldı.

Petrol ürünleri nisanda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 106,6 artarken, ham petrol fiyatlarındaki artış yüzde 77,5 oldu. Petrol ürünleri hariç ithalat fiyatları ise yıllık bazda yüzde 27,6 arttı.

İthal edilen ara ürün fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 26,8 ve ithal tarım ürünlerindeki artış yüzde 26,9 oldu.

Almanya’da İhracat Fiyat Endeksi de nisanda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 16 ve bir önceki aya göre yüzde 0,8 yükseldi.

Endeksteki yıllık artış, Kasım 1974’ten bu yana en yüksek artış olarak kayıtlara geçti. Endeks, martta yüzde 15,9, şubatta yüzde 12,4 ve ocakta yüzde 11,9 artış göstermişti.

Analistler, artan ithalat maliyetlerinin tüketici fiyatlarını da etkileyeceği öngörüsünde bulunuyor.

Ülkede enflasyon nisanda yüzde 7,4 ile 1981’den beri en yüksek seviyeye çıkmıştı. Bugün açıklanacak mayıs ayına ilişkin yıllık enflasyonun yüzde 8’in üzerinde olması bekleniyor.

Belçika’da enflasyon 40 yılın zirvesinde

Belçika’da enflasyon, mayısta yüzde 8,97 ile 1982 yılından beri ölçülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Belçika'da enflasyon 40 yılın zirvesinde

Belçika İstatistik Kurumu (Statbel), ülkenin mayıs ayı enflasyon verilerini yayımladı.

Verilere göre, Belçika’da nisan ayında yüzde 8,31 olan enflasyon, mayısta yüzde 8,97’ye çıktı. Böylece ülkede enflasyon, Ağustos 1982’den bu yanan ölçülen en yüksek seviyeyi gördü.

Belçika’da en son 40 yıl önce enflasyon yüzde 9,02 seviyesinde ölçülmüştü.

Ülkede, çekirdek enflasyon ise mayısta yüzde 4,43’e yükseldi.

Mayıs ayında en önemli fiyat artışları akaryakıt, elektrik, kira, kalorifer yakıtı, restoran, kafe, süt, peynir, yumurta, otomobil, alkollü içecekler, seyahat, balık ve deniz ürünlerinde gerçekleşti.

Ülkede enflasyondaki yükselişin ana nedeni ise enerji oldu. Enerjideki fiyat artıış yüzde 56,8’i buldu. Enerji ürünlerinin mayıs ayı enflasyonuna katkısı yüzde 4,8 düzeyinde gerçekleşti.

Belçika’da mayıs ayında 1 yıl öncesine kıyasla elektrik fiyatları yüzde 54,44, doğal gaz fiyatları yüzde 130,6 ve kalorifer yakıtı fiyatları yüzde 61,22 arttı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.