Arife gününde şehitlik ve mezarlıkları ziyaret edenler yakınları için dua okudu

Arife gününde şehitlik ve mezarlıkları ziyaret edenler yakınları için dua okudu

Arife gününde şehitlik ve mezarlıkları ziyaret edenler yakınları için dua okudu

Kurban Bayramı arifesinde şehitlikler ve mezarlıklar ziyaret edildi. Şehitlikleri ve yakınlarının mezarlarını ziyaret edenler Kur’an-ı Kerim okudu, dualar etti.

Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfınca, şehitler için anma programı düzenlendi.

Şehitliğe sabahın erken saatlerinden itibaren gelmeye başlayan aileler, kabir ziyaretinde bulundu.

Yakınları, şehitlerin bayraklarla donatılan mezarları başında dua etti.

Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından şehit mezarlarına çiçekler bırakılarak, gül suyu döküldü.

İstanbul’da şehitliklerde hüzünlü bayram arifesi

Sabahın erken saatlerinden itibaren kabir ziyareti yapan şehit yakınları, gözyaşları içinde Kur’an-ı Kerim okuyup dua ediyor.

Kimi oğlunun, kimi yeğeninin, kimi kardeşinin bayraklarla donatılmış kabrine, yanında getirdiği çiçeği dikiyor ya da karanfil bırakıyor.

Vatandaşlar, şehit mezarlarının taşlarını yıkayıp bakımını da yapıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri de mezarlığa gelen ailelere, lokum ve kolonya ikramında bulunuyor, karanfil veriyor.

Şırnak’ın Bestler Dereler bölgesinde 2009’da 21 yaşında şehit düşen Tuncay Türken’in, kendisiyle aynı ismi taşıyan amcası Tuncay Türken, kabir ziyareti sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeğeninin teröristlerle girdiği çatışma sonucu vefat ettiğini söyledi.

Türken, “Acısı dinmiyor. Yapacak bir şey yok, her şey Allah’tan. Annesi de vefat etti, babası Samsun’da yaşıyor. Babası İstanbul’a geldiğinde her gün, sık sık geliyor. Bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun.” diye konuştu.

Acıyı ve gururu birlikte yaşıyorlar

Isparta’da 2007’nin Aralık ayında tipi nedeniyle 25 yaşında şehit olan Piyade Komando Üsteğmen Emre Ercan’ın babası Nurettin Ercan, oğlunun öğrenim hayatının başarılarla geçtiğini belirtti.

İyi bir puan alan evladına, asker olmak istediğinde, “En şerefli meslek askerliktir.” diyerek destek olduğunu anlatan Ercan, oğlunun kabrine sürekli geldiklerini, mezarına Adapazarı’ndan getirdiği çiçekleri diktiğini, bu yıl da onun adına kurban keseceğini söyledi.

Şırnak’ta Bestler Dereler bölgesinde PKK terör örgütü mensuplarının bomba atması sonucu 2007’de 24 yaşında şehit düşen Piyade Üsteğmen Gökhan Yavuz’un babası Hikmet Yavuz, oğlunun şehit olmadan önce bir askerin babasıyla telefonda görüştüğünü dile getirdi.

“Babasına söz verdim, onu kurtaracağım”

Yavuz, asker babasının oğluna telefonda, “Komutanım oğlumu sana emanet ettim.” dediğini, onun da “Amca merak etme. Ona bir şey olursa, bil ki bana da olmuştur.” diye cevap verdiğini aktardı.

Bu konuşmanın ardından çıkılan operasyon dönüşünde oğlunun 4 askeriyle birlikte şehit düştüğünü, 18 askerin de yaralandığını anlatan Yavuz, şöyle konuştu:

“Operasyon öncesi oğlumla babasını telefonda konuşturan asker, mayın taramacı olduğu için en önde gidiyor. O kolundan vuruluyor. Oğlum da ‘Yatın, çökün!’ diyor. Siper alıyorlar. Kolundan vurulan asker, ‘Komutanım beni kurtar.’ diyor. Oğlum da onun babasına söz verdiği için mevzisinden çıkıyor. Askerler ‘Komutanım çıkma.’ diye bağırıyorlar. Oğlum, ‘Babasına söz verdim, onu kurtaracağım.’ diyor. Yaralı çocuğu kucaklayıp getirirken, orada şehit oluyorlar.”

Şehit babası Hikmet Yavuz, oğlunun küçüklüğünden itibaren hep asker olmak istediğini belirterek, “2007’de 11’inci ayın 13’ünde şehit düştü. Ama bizim için daha bugün gibi acımız.” dedi.

İzmir’de şehit aileleri arife günü şehitliği ziyaret etti

İzmir’de şehit aileleri, Kurban Bayramı arifesinde yakınlarının mezarlarına yaptıkları ziyarette duygulu anlar yaşadı.

Kadifekale Hava Şehitliği’ne gelen şehit aileleri, Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti.

Diyarbakır-Bingöl karayolunda, 2016 yılında PKK’lı teröristlerin yola yerleştirdikleri patlayıcıyı infilak ettirmesi sonucu 6 arkadaşıyla şehit olan Jandarma Astsubay Başçavuş Halit Zilani Çelik’in babası Mehmet Çelik, şehit aileleri olarak bayramları hüzünlü geçirdiklerini belirtti.

Mehmet Çelik’in bir süre önce ikiz torunlarının doğduğunu anlatan baba Çelik, “İki kız torunu doğdu, aynı dedesine benziyorlar. Dokuzuncu seneye girdik hala gelecekmiş gibi hissediyorum. Allah’ım önce beni evladımla kavuştur diye dua ediyorum. Bayramlarda da gelip taşını, fotoğrafını öpüp gidiyoruz. Allah’a isyan etmiyoruz ama ben hep ‘bayram bizim neyimize’ diyorum.” diye konuştu.

Evladının mezar taşını öpüp gözyaşı döken anne Mesude Çelik de tüm şehit yakınlarının Kurban Bayramı’nı tebrik ederek, onlara sabır diledi.

İç Anadolu’da Kurban Bayramı arifesinde şehitlikler ziyaret edildi

Kırıkkale, Kırşehir, Kayseri ve Yozgat’ta Kurban Bayramı dolayısıyla şehitlik ziyareti gerçekleştirildi.

Kırıkkale Şehitliği’ndeki etkinliğe Vali Mehmet Makas, Belediye Başkanı Ahmet Önal, protokol üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duanın ardından Vali Makas ve beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bıraktı, çocuklara hediye verdi. Şehit aileleri de Kur’an-ı Kerim okudu.

Kırşehir

Kırşehir Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği’nde düzenlenen törende, Kur’an-ı Kerim okundu, İl Müftüsü Mustafa Tekin tarafından dua edildi.

Vali Hüdayar Mete Buhara, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Ozan, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal ve beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Şehit aileleri de mezarların başında dua etti.

Kayseri

Kayseri Garnizon Şehitliği’ne gelen şehit yakınları, mezarların çevresini temizledi, çiçekleri suladı.

Kur’an-ı Kerim okuyup dua eden şehit yakınları, kabirlere karanfil bıraktı.

Yozgat

Yozgat Şehitliği’ndeki programda Kur’an-ı Kerim okundu, İl Müftüsü Ali Gülden tarafından dua edildi.

Vali Mehmet Ali Özkan, AK Parti Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan ve protokol üyeleri, şehit mezarlarına karanfil bırakarak, şehit ailelerinin bayramını kutladı.

Vali Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Tüm şehitlemizin ruhu şad olsun. Geçmişten günümüze bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Gazilerimize uzun ömürler diliyorum. Allah onlardan razı olsun.” dedi.​​​

Sakarya

Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Karabük’te Kurban Bayramı arifesinde şehitlikler ve mezarlıklar ziyaret edildi.

Düzce’de Darıcı Mahallesi’ndeki şehitlikte düzenlenen programa Vali Selçuk Aslan, İl Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Murat Kılıç, İl Müftüsü Osman Aydın, protokol üyeleri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Katılımcılar, daha sonra şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Vali Aslan, şehit yakınlarıyla sohbet edip bayramlarını kutladı.

Öte yandan Düzce Belediyesince kabristanlık girişinde yakınlarının mezarlarını ziyarete gelenler için ikram alanı oluşturuldu.

Mezarlık ziyareti yapanlar dua etti, yakınlarının mezarlarını temizledi.

Kocaeli

Kocaeli’de kent protokolü, arife günü şehitlik ziyareti gerçekleştirdi.

İzmit’teki Namazgah Şehitliği’nde gerçekleştirilen programa Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli Milletvekili Veysal Tipioğlu, Deniz Eğitim Öğretim ve Garnizon Komutanı Tümamiral Erhan Aydın, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Bozkurt, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, BBP İl Başkanı Kaan Şengil, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Halil Güngör Dokuzlar, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

Şehit kabirlerine kırmızı karanfil bırakan protokol üyeleri, şehit yakınlarıyla sohbet ederek bayramlarını kutladı.

Şehitlik ziyareti, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile İl Müftüsü Sönmezoğlu’nun yaptığı duanın ardından sona erdi.

Zonguldak

Zonguldak Şehitliği’ne gelenler, yakınlarının mezarlarını temizleyerek çiçekleri suladı.

Şehit aileleri, yakınları için Kur’an-ı Kerim okuyup dua etti.

Sakarya

Sakarya’nın Ferizli ilçesinde Kaymakam Hasan Balcı, Belediye Başkanı Mehmet Ata ve vatandaşlar, Ferizli Merkez Mezarlığı’nı ziyaret etti.

Din görevlilerince okunan Kur’an-ı Kerim’i dinleyen vatandaşlar, İlçe Müftüsü Sinan Yazıcı’nın yaptığı duaya katıldı.

Karabük

Karabük’te vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren mezarlıklara geldi.

5000 Evler Mahallesi Mezarlığı’na yakınlarının kabirlerini ziyaret etmek için gelenler, Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti.

Çiçekleri sulayıp mezarlara bakım yapan vatandaşların hüzünlendiği görüldü.

Trabzon

Trabzon’da, Kurban Bayramı dolayısıyla şehitliğe ziyarette bulunuldu.

Vali Aziz Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Kaya, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk ve diğer ilgililer, Sülüklü Asri Mezarlığındaki Trabzon Şehitliği’ne gitti.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından Vali Yıldırım ve beraberindekiler, şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Yıldırım, bir süre sohbet ettiği şehit ailelerinin bayramını kutladı.

Değirmendere Mahallesi İpekyolu Sanayi Sitesi önündeki kontrol noktasında görev yapan güvenlik güçleriyle de bir araya gelen Yıldırım, onların bayramlarını tebrik etti.

Yıldırım, iyi yolculuklar dilediği sürücülerden ise trafik kurallarına uymalarını istedi.

Vali Aziz Yıldırım, vatandaşların bayramda yakınlarına ulaşabilmek için yollara düştüğünü belirterek, trafik uyarılarına ve kurallara uyulmasının önemine dikkati çekti.

Herkesin bayramını kutlayan Yıldırım, “Nice bayramlara erişmeyi cenabıallah’tan niyaz ediyorum. Vatandaşlarımızın bütün günleri bayram tadında geçsin inşallah.” dedi.

Yıldırım, kurban kesiminin uygun yerlerde ve hijyenik şartlarda yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: AA