AŞI SERTİFİKASI AB Ülkelerinin Tamamında Geçerli Olacak

AŞI SERTİFİKASI AB Ülkelerinin Tamamında Geçerli Olacak

AŞI SERTİFİKASI AB Ülkelerinin Tamamında Geçerli Olacak

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya hesabından, aşı sertifikası konusunda AB Komisyonu, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu (AP) arasında yürütülen müzakerelerin uzlaşı ile sonuçlandığını açıkladı.

GÜVENLİ VE KOLAY SEYAHAT İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM

Daha önce “Dijital Yeşil Sertifika” olarak tanımlanan belgenin “AB Dijital COVID Sertifikası” olarak adlandırıldığını belirten Von der Leyen, bunun AB genelinde güvenli ve kolay seyahatin yeniden sağlanması için önemli bir adım olduğunu belirtti.

AB ÜLKELERİ, SERTİFİKAYLA EK TEST VEYA KARANTİNA SEYAHAT KISITLAMALARINDAN KAÇINACAK

Uzlaşıya göre AB üyesi ülkeler, sertifika yürürlüğe girdikten sonra ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından kaçınacak. Halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek.

SERTİFİKA ÜCRETSİZ OLACAK

AB Komisyonu, koronavirüs testlerinin uygun fiyatlı olması için acil destek mekanizmasından 100 milyon avroluk kaynak aktaracak. AB Dijital COVID Sertifikası ücretsiz olacak, kağıt veya dijital olarak hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

AB kurumları aşı sertifikasında uzlaştı #1

AŞI SERTİFİKASI, KİŞİNİN KORONAVİRÜS DURUMUNU İÇERECEK

Aşı sertifikası, kişilerin koronavirüs aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve koronavirüs test sonucunu içerecek. Sertifikayla AB’de onaylı koronavirüs aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek. Ancak AB ülkeleri, diğer aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

AB 4 AŞIYI ONAYLADI

AB halihazırda, BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson firmaları tarafından üretilen aşıları onayladı. Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de geçerli olacak. Sertifika AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB’de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek.

1 TEMMUZ’A KADAR TAMAMLANACAK

AP, müzakerelerde belgeye “AB Dijital COVID Sertifikası” adı verilmesini, sertifika sahiplerine karantina veya test gibi ek seyahat kısıtlamaları getirilmemesini talep ediyordu. Ayrıca, aşı olmayanlara karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla AB ülkelerinin zamanlı ve ücretsiz test imkanı sağlamasını istiyordu.

Bu aşamadan sonra, sertifika düzenlemesinin yürürlüğe girmesi için AP Genel Kurulu ve üye ülkeler tarafından onaylanması gerekiyor. Bu sürecin 1 Temmuz’a kadar tamamlanması bekleniyor.

AB kurumları aşı sertifikasında uzlaştı #2

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir