Başkentte sağanak ve dolu nedeniyle ev ve işyerlerini su bastı, trafik durdu

Başkentte sağanak ve dolu nedeniyle ev ve işyerlerini su bastı, trafik durdu

Başkentte sağanak ve dolu nedeniyle ev ve işyerlerini su bastı, trafik durdu

Başkentte öğle saatlerinde başlayan sağanak ile dolu nedeniyle cadde ve sokaklar suyla kaplandı, zaman zaman trafikte aksamalar yaşandı.

Yağış nedeniyle Etimesgut İstasyon Caddesi üzerinde yoğun su birikintileri meydana geldi, bazı araçların yolda kaldığı görüldü.

Cadde üzerindeki dükkanların su baskınlarına karşı önlem almaya çalıştı, yoldaki vatandaşlar da ıslanmamak için otobüs duraklarına sığındı.

Biriken yağmur suları, rögarların da taşmasına neden olurken, araç yollarındaki su, kaldırımların seviyesine ulaştı.

Trafik felç oldu

Ankara’da öğle saatlerinden itibaren aniden bastıran kuvvetli yağış günlük yaşamı olumsuz etkilerken, Yenimahalle’de suyla kaplanan yolda kalan minibüsün yolcuları iş makinesiyle tahliye edildi.

Başkentte öğle saatlerinden itibaren aniden bastıran kuvvetli yağış nedeniyle bazı yollar yağmur suyuyla doldu. Sürücüler araçlarıyla ilerlemekte güçlük çekerken, bazı dükkan ve evleri su bastı.

İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) göle dönen yolda kalan minibüsteki yolcular için itfaiyeye haber verildi. Yolcular, iş makinesinin kepçesi ile tek tek minibüsten alınarak tahliye edildi.

Cadde ve sokaklar suyla kaplandı

Keçiören, Etimesgut, Sincan ve Çankaya’da etkili yağışla beraber caddeler ve sokaklar suyla kaplandı.

Bu arada, yoğun yağış nedeniyle yolda kalan bir otomobilin sürücüsü aracın içinde biriken suyu bardakla tahliye etmeye çalıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Ankara’da bugün 38,6 kilogram seviyesine kadar yükselen ve aniden bastıran kuvvetli sağanak yağış sonucunda Büyükşehir Belediyemize şu ana kadar 401 ihbar ulaşmış olup tüm ihbarlara derhal müdahale edilmiştir. Alt geçitlerde ise bazı yayınların aksine hiçbir sorun yaşanmamıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi 1132 araç ve 2 bin 322 personelden oluşan ekibiyle sahada teyakkuz halinde olup yağışın olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Yağış etkisi bildirimleri için Başkent 153 çağrı merkezimiz de tam kapasite ile hizmet vermektir.”

Onlarca iş yeri zarar gördü

Sağanak, Yenimahalle’de 24 dükkanın bulunduğu bir iş merkezinde su baskınına yol açtı.

Yenimahalle ilçesi İvedik Organize Sanayi Bölgesi 1467. Cadde’de üç katlı, 24 iş yerinin bulunduğu Cadde İvedik İş Merkezi’ni yağış nedeniyle su bastı.

İş yerlerinin depo ve otopark olarak kullandığı yerlerdeki malzemeler ve araçlar su altında kaldı.

Zarar gören bir iş yerinde çalışan Volkan Ekmen, AA muhabirine, “Daha önce bu iş yerinde böyle bir olay yaşanmadı. Başka yerde böyle sıkıntılar yaşandı. Şu an cadde kuru vaziyette ama videolardaki görüntüleri izleyenler hak verecektir, bayağı ciddi sıkıntı yaşandı. İlerideki iş yerlerinde de sıkıntıların olduğunu duyduk.” diye konuştu.

Keçiören Belediyesinden açıklama

Dolu ve sağanak, Keçiören ilçesinde de çok sayıda binanın sular altında kalmasına yol açtı.

Yağışlardan etkilenen Keçiören Fetih Anadolu Lisesi’nde B Blok binasının giriş katı, caddeden taşan yağmur sularının altında kaldı. Öğrenciler okuldan tahliye edilerek evlerine gönderildi.

Keçiören Kalaba Lisesi’nde de mezuniyet törenin gerçekleştirildiği sırada okul bahçesi sular altında kaldı. Cadde biriken suyun okul bahçesini doldurması nedeniyle öğleden sonraki dersler iptal edildi.

Güçlükaya Mahallesi Kaya Sokak’ta biriken sular bazı araçların yolda mahsur kalmasına sebep oldu. Sürücüler, aniden bastıran yağmurun caddeleri göle çevirmesiyle yolda kaldıklarını anlattı. Aracı sular altında kalan bir sürücü, itfaiye ekiplerinin kendisini camdan çıkardığını ve ardından vidanjör ekiplerinin müdahale ettiğini kaydetti.

Keçiören Belediyesinden yapılan açıklamada, bazı caddelerde kilometrelerce araç kuyruğu oluştuğu bildirildi. Birçok ana cadde ve sokakta rögar kapaklarının yerinden çıktığı ve kanalizasyon sularının yağmur sularıyla birlikte dışarı aktığı belirtilirken, yayaların bulundukları yolun karşısına geçmeye çalışırken büyük zorluk yaşadığı kaydedildi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok da Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sağanak uyarılarına rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hiçbir tedbir alınmadığı ifade etti.

Altınok, Ankara ve Keçiören’e yağan yarım saatlik yağmurun hayatı felç ettiğini belirterek şunları kaydetti:

“Ankara Büyükşehir Belediyesine sesleniyorum. Ankara’da acilen yağmur ve kanal projesinin tamamlanması lazım. Ayrıca ızgara ve mazgalların sürekli temizlenmesi lazım. Ankara’da ciddi sağanak yağış olacağına dair Meteoroloji günlerdir uyarıyor. Bu uyarılara rağmen Keçiören’de birçok ev ve iş yerini su bastı. Yollar kanyona döndü, trafik kilitlendi. Yarım saatlik yağmurun faturası bu. Yağmur iki saat yağsaydı Başkent’te birçok insanımız hayatını kaybedebilirdi. Kimse giden canları tekrar temin edemez ve geri getiremezdi. Devletimizin ve Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’da acilen altyapının iyileştirilmesi, ekiplerin artırılması ve denetimlerin sıklaştırılması lazım.”

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir