Beyaz Saray Sözcüsü: Trump, polislerin çoğunun iyi insanlar olduğunu biliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Trump, polislerin çoğunun iyi insanlar olduğunu biliyor

Beyaz Saray Sözcüsü Trump, polislerin çoğunun iyi insanlar olduğunu biliyor

Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, “Bazı konularda adaletsizlikler olduğunu biliyoruz ancak Başkan Trump, temelde polis memurlarının çoğunun iyi insanlar olduğunu biliyor.” dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Trump‘ın Buffalo kentinde 75 yaşındaki bir adamın polis şiddetine maruz kaldığı görüntülere ilişkin “kurgu” demesini savundu. Olaylar araştırılırken konunun çok yönlü sorgulanması gerektiğini vurgulayan McEnany, Buffalo’daki olayın “şüphe uyandırıcı” olduğunu söyledi.

Ülkedeki “polis reformu” tartışmalarına da değinen McEnany, “Başkan Trump, son 10 gündür sessizce ve özenle protestolarda gündeme gelen konularda çalışıyor. Bu konudaki çalışmanın son haline getirildiğini söylediler. Gelecek günlerde bu konuda somut bir şeyle karşınıza çıkacağız.” dedi.

ABD’de kurumsal bir ırkçılık olduğunu düşünüyor musunuz?” şeklindeki bir soruyu ise McEnany, “Bazı konularda adaletsizlikler olduğunu biliyoruz ancak Başkan Trump, temelde polis memurlarının çoğunun iyi insanlar olduğunu biliyor.” diye yanıtladı.

Ülkede yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemlere de işaret eden McEnany, “Beyaz Saray Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü Direktörü Deborah Birx, bana alınan önlemler sayesinde 3 milyondan fazla ölümün engellendiğini kaydetti. Başka bir çalışmaya göre de ülkede virüse karşı alınan önlemlerle 50 milyon ek vakanın önüne geçildi.” bilgisini paylaştı.

Trump, askeri üslerin isimlerini değiştirmeyecek

McEnany, Trump’ın ülkede “ırkçı” olmakla suçlanan, bazı askerlerin ismini taşıyan askeri üslerin ismini değiştirmeyeceğine dair açıklamasını da basın toplantısında okudu.

Trump, açıklamada, Kuzey Carolina’daki Fort Bragg, Teksas’taki Fort Hood ve Georgia’daki Fort Benning gibi 10 askeri üssün isimlerinin değiştirilmesi için kendisine teklif geldiğine işaret ederek, “Bu anıtsal ve çok güçlü üsler, büyük Amerikan mirasının, kazanma, zafer ve özgürlük tarihinin bir parçası olmuştur.” ifadesini kullandı.

Söz konusu üslerde Amerikan askerlerinin eğitildiğini ve 2 dünya savaşı kazanıldığını vurgulayan Trump, “Bu nedenle yönetimim bu muhteşem ve meşhur askeri merkezlerin isimlerini değiştirmeyi aklının ucundan bile geçirmeyecek. Dünyanın en büyük milleti olarak bilinen tarihimiz, bozulmayacak. Askerlerimize saygı duyun.” değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü McEnany: Trump polis teşkilatı reformu kararnamesi imzalayabilir

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, ABD Başkanı Donald Trump’ın polis teşkilatı reformu için kararname imzalayabileceğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Fox News canlı yayınına katılarak, ülkede siyahi George Floyd‘un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından başlayan “polis teşkilatı reformu” tartışmaları konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Trump‘ın polis teşkilatına yönelik reform konusunda önüne gelen teklifleri değerlendirdiğini belirten McEnany, Trump’ın bazı danışmanlarının da bu konuda yasa tasarısı hazırlığında olan Cumhuriyetçi Senatör Tim Scoot ile görüştüğünü aktardı.

McEnany, Trump’ın bazı reformlar yapılması yönünde bir kararname imzalayabileceğini belirterek, “Senatör Scott ile çok olumlu görüşmeler yapıldı. İster yasa tasarısı olsun ister kararname olsun, ön alıcı politika talimatlarını vereceğiz.” dedi.

Floyd’un “nefes alamıyorum” feryadı

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs’ta dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken polis memuru Derek Chauvin’in uzun süre boynuna diziyle basması nedeniyle dakikalarca “Nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı.

Floyd’un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis’ten ülke geneline ve Avrupa’ya sıçramıştı.

Ayrıca, ülkedeki polis şiddetine karşı polis teşkilatlarında reforma gidilmesi de gündeme gelmiş ve bazı kentler teşkilatlarda yeni düzenlemeler yapmıştı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir