Biden: Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri göndermeye karar verdim

Biden Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemleri göndermeye karar verdim

Biden Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemleri göndermeye karar verdim

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya Rusya ile savaşında kullanılmak üzere gelişmiş füze sistemleri göndermeye karar verdiğini açıkladı.

Biden, New York Times gazetesi için “Amerika’nın Ukrayna’da Yapacakları ve Yapmayacakları” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Rusya-Ukrayna savaşının 4. ayına girdiğine işaret eden Biden, “Ukrayna halkı, fedakarlıkları, metanetleri ve cephedeki başarılarıyla Rusya’yı şaşırttı ve tüm dünyaya ilham oldu.” ifadesini kullandı.

Biden, diğer ülkelerin Ukrayna’ya hem askeri, hem insani hem de mali destekte bulunduğuna dikkati çekerek, ABD’nin bu savaş konusundaki tutumunu anlattı.

“ABD’nin amacı net: Kendini gelecekteki tehditlere karşı savunabilecek, demokratik, bağımsız, egemen ve müreffeh bir Ukrayna istiyoruz.” ifadesini kullanan Biden,Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin de dediği gibi bu savaşın sonunda demokrasinin kazanacağını belirtti.

Biden’dan gelişmiş füze sistemleri kararı

Biden, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği silahlar ile bu ülkenin elini müzakere masasında güçlendirmeyi amaçladığına dikkati çekerek, “Bu nedenle de Ukrayna’ya cephedeki hedefleri daha doğru bir şekilde vurmalarını sağlayacak gelişmiş füze sistemleri ve mühimmat vermeye karar verdim.” ifadesini kullandı.

Rusya’ya yönelik yaptırımların artırılması konusunda da diğer ülkeler ile birlikte çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Biden, ABD’nin Ukrayna’ya Javelin tanksavar füzeler, Stinger uçaksavar füzeler, radar sistemleri, İHA’lar ve Mi-17 helikopterler gibi gelişmiş silahları göndermeye devam edeceğini kaydetti.

“Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma başvurusunu da memnuniyetle karşılıyorum”

Biden, ABD’nin bir taraftan gıda krizinin kötüye gitmesini engellemek için ortakları ile çalışacağını, diğer taraftan da Avrupa’nın fosil yakıtlar konusunda Rusya’ya bağımlılığını azaltmaya gayret edeceğini aktardı.

NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesini de sürdüreceklerini belirten Biden, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma başvurusunu da memnuniyetle karşılıyorum. Bu adım, tüm ABD ve trans Atlantik güvenliği daha da artıracaktır.” görüşünü paylaştı.

“NATO ve Rusya arasında bir savaşın peşinde değiliz”

Biden makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“NATO ve Rusya arasında bir savaşın peşinde değiliz. Sayın Putin ile ne kadar anlaşamasak ve eylemlerini zorbalık olarak görsek de, ABD onu devirmeye çalışmayacak. ABD ya da müttefiklerine karşı bir saldırı olmadığı müddetçe Amerikan askerlerini Ukrayna’ya göndererek ya da Rus güçlere saldırarak bu çatışmada (Rusya-Ukrayna savaşı) yer almayacağız. Ukrayna’nın sınırları dışına saldırmasını desteklemiyoruz ve buna yardım etmiyoruz. Sadece Rusya’ya acı çektirmek için bu savaşın uzamasını istemiyoruz.”

Biden müzakerelerin sürmemesinden Rusya’yı sorumlu tuttu

Tüm süreçte ilkesinin “Ukrayna’sız Ukrayna hakkında hiçbir şey” olduğunu belirten Biden, hiçbir şekilde Ukrayna’yı topraklarından imtiyaz vermeye zorlamayacağını belirtti.

Biden, Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerin de “Rusya’nın demokrasiye sırtını dönmesi ” nedeniyle devam edemediğini belirterek, ABD’nin Ukrayna’yı müzakerelerde desteklemeye devam edeceğini bildirdi.

Ukrayna’da doğum hastanelerinin, kültür merkezlerinin vurulmasının ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesinin “ahlaki bir konu” olduğunu belirten Biden, Polonya’da kadın ve çocuklarla görüştüğünü anımsattı.

Biden, ihtiyaç duyduğu zamanda Ukrayna’nın yanında durmanın yapılacak doğru şey olduğunu belirterek, “Rusya yaptıkları için ağır bir bedel ödemezse, diğer saldırganlara da diğer ülkelerin topraklarını ele geçirebilecekleri mesajı verir. Bu da diğer var olma mücadelesi veren demokrasileri riske atar.” uyarısında bulundu.

“Şu anda Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanma niyeti olduğuna ilişkin herhangi bir ibare görmüyoruz”

Dünyada birçok insanın nükleer silah kullanımı konusunda tedirgin olduğuna işaret eden Biden, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah kullanma niyeti olduğuna ilişkin herhangi bir ibare görmüyoruz ancak Rusya’nın bu konudaki söylemleri tehlikeli ve sorumsuzcadır. Açık söyleyeyim, bu çatışmada ya da dünyanın başka bir yerinde herhangi bir boyutta nükleer silahların kullanımı kesinlikle kabul edilemezdir ve bunun sonuçları çok ağır olur.”

Biden, ABD halkının Ukrayna halkının yanında durmaya devam edeceğini belirterek, Putin’in bu derece bir birlik beklemediğini ve yanıldığını kaydetti.

Biden Ukrayna’ya yönelik 700 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketi açıklayacak

ABD Başkanı Joe Biden’ın bugün Ukrayna’ya yönelik 700 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıklayacağı ve bu paket kapsamında Ukrayna’ya “Yüksek Performanslı Topçu Roketi Sistemi (HIMARS)” ismi verilen füze sistemini göndereceği bildirildi.Biden Ukrayna'ya yönelik 700 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketi açıklayacak Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisi gazetecilere, Ukrayna’ya yönelik yeni askeri yardım paketi konusunda brifing verdi.

Biden’ın gün içinde Ukrayna’ya 700 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketini açıklayacağını belirten yetkili, söz konusu paketin içinde HIMARS roket sistemlerinin yer alacağını belirtti.

Sistemlerin Rusya topraklarına saldırmak için kullanılmayacağına yönelik Ukrayna’dan güvence alındı

Söz konusu sistemin 40 mil (yaklaşık 65 kilometre) menzili olduğunu bildiren yetkili, söz konusu sistemin Rusya topraklarını hedef almak için kullanılmayacağına yönelik Ukrayna’dan güvence aldıklarını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden 30 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ABD’nin Rusya’ya ulaşacak kadar uzun menzile sahip bir füze sistemini Ukrayna’ya göndermeyeceğini söylemiş, bugün kaleme aldığı bir makalede ise Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemi gönderme kararı aldığını kaydetmişti.

Beyaz Saray: Ukrayna’ya uzun menzilli füze göndermeyeceğiz

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Ukrayna’ya, Rusya’ya ulaşabilecek kadar uzun menzile sahip füze sistemi göndermeyeceklerini açıkladı.Beyaz Saray: Ukrayna'ya uzun menzilli füze göndermeyeceğizBeyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

ABD basınında çıkan ABD’nin Ukrayna’ya uzun menzilli füze göndermeyi planladığı iddialarına yanıt veren Jean-Pierre, “Başkan Joe Biden’ın da dün belirttiği gibi Ukrayna’ya savaş alanının dışına çıkacak uzunlukta menzile sahip füzeler göndermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Jean-Pierre, Ukrayna’ya füze sistemleri gönderilmesi konusunda ise çalışmaların sürdüğünü ve bu konuda detay veremeyeceğini sözlerine ekledi.

Silah düzenlemesi tartışmaları

Geçen hafta Teksas’taki bir okulda 21 kişinin yaşamını yitirdiği okul saldırısının ardından başlayan bireysel silahlanma tartışmalarına da değinen Jean-Pierre, Biden’ın silah düzenlemelerine ilişkin Kongre ile iletişim halinde olduğunu belirtti.

Jean-Pierre, Biden’ın yarı otomatik silahların yasaklanması gerektiğine inandığını belirterek, “Biden, tüm tabancaların yasaklanmasını savunmuyor.” diye konuştu.

Müzik grubu BTS Beyaz Saray’da

Ülkede artan enflasyon konusunda Biden yönetiminin bir sorumluluk hissedip hissetmediğinin sorulması üzerine ise Jean-Pierre, “Biden’ın politikaları ekonomiyi tekrar ayağa kaldırdı.” yanıtını verdi.

Jean-Pierre’e basın toplantısının başında eşlik eden Güney Koreli müzik grubu BTS’in üyeleri ise özellikle Kovid-19 salgınının ardından Asya kökenli kişilere karşı yaşanan ırkçı saldırıları kınadı.

Grup, basın odasındaki konuşmalarının ardından Oval Ofis’te ABD Başkanı Joe Biden ile de görüştü.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir