Birçok ülkede Filistin’e destek gösterileri düzenlendi

Birçok ülkede Filistin'e destek gösterileri düzenlendi

Birçok ülkede Filistin'e destek gösterileri düzenlendi

İspanya, Polonya, Japonya, Fas, Lübnan ve Pakistan’da Filistin’e destek için gösteriler düzenlendi.

İspanya’nın Madrid ve Barselona başta olmak üzere büyükşehirlerinde Filistin’e destek için geniş katılımlı gösteriler düzenlendi.

Başkent Madrid’de “Her zaman Filistin Direnişinin Yanında” temasıyla sol görüşlü sivil toplum kuruluşlarınca organize edilen gösterilere binlerce kişi katıldı.

Kent merkezinde ellerinde Filistin bayraklarıyla yürüyen İspanyollar, “Bu bir savaş değil, soykırım, “Katil İsrail”, “İsrail’e boykot”, “Yaşasın özgür Filistin”, “Savaşa da terörizme de hayır” sloganları attı.

Gösteriye katılan İspanya Başbakan Yardımcısı, Çalışma Bakanı ve Sumar partisinin lideri Yolanda Diaz, basına yaptığı açıklamada, “İsrail, uluslararası insan haklarını açıkça ihlal ediyor. Gazze’de acil ateşkes ilan edilmeli. İsrail’in savaş suçu işlediği ortadadır. Bundan bahsederken, uluslararası hukuka aykırılıktan, hukuki sorumluların belirlenmesinden bahsediyoruz. Çifte standart uygulanmamalı.” dedi.

İspanyol Bakan Belarra: AB dış politikasını, ABD’nin bir öğrencisiymiş gibi yapıyor. Biz susacak değiliz

İsrail’e karşı Avrupa’da sesini yükselten ender bakanlardan biri olan İspanya Sosyal Haklar ve 2030 Ajandası Bakanı ve Podemos partisi lideri Ione Belarra da gösteriye katıldı.

Belarra, İsrail’in Gazze’de soykırım işlediğini belirtti. Bu etnik temizliğin durdurulması için acil ateşkes ilan edilmesi gerektiğini ve sorumluların yargıya götürülmesi gereğini dile getiren Belarra, Avrupa liderlerine yönelik “Sessiz kalmayın. Bizi bu soykırımın suç ortağı yapmayın ve harekete geçin. İsrail ile tüm diplomatik ilişkileri kesin.” çağrısını yineledi.

Ione Belarra, AA muhabirinin “İsrail’e karşı sesini yükselten Avrupa’daki tek bakan oldunuz. Neden diğer Avrupalı bakanlar bir şey söyleyemedi?” sorusuna, “Benim görüşüme göre, Avrupa Birliği (AB) dış politikasını, İsrail’in en büyük ittifakı olan ABD’nin dış politikasının bir öğrencisiymiş gibi yapıyor. Biz susacak değiliz, bu çatışmada insan hakları ihlallerine karşı sesimizi yükseltmeye, barışı savunmaya devam edeceğiz.” cevabını verdi.

“Gazze’deki görüntüler yüreğimi parçalıyor”

Dier yandan gösteriye katılan İspanyollardan Esperanza Rodriguez, “Gazze’deki görüntüler yüreğimi parçalıyor. Bu bir soykırım. Tüm dünyanın gözleri önünde soykırım yapıyorlar. Çözüm, bu katliamın hemen durdurulması.” dedi.

Luis Finol da “Filistin halkına karşı yapılan bu katliamın büyük acısını hissediyoruz. Bu insanlık dışı olaylara karşı özellikle sol grupların etik, ortak, koordineli hareket edememesi de üzücü. Hem Filistin hem de İsrail halkı için birlikte yaşamayı sağlayacak, barışı getirecek girişimler gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Filistin’e destek için İspanya’nın diğer büyükşehirlerinde de gösteriler organize edilirken Katalonya’da yapılan eylemlerde acil ateşkes ve İsrail ile ticari ve askeri ilişkilerin durdurulması istendi.

Polonya

Polonya’nın başkenti Varşova’da yüzlerce kişinin katılımıyla yapılan Filistin’e destek yürüyüşünde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Varşova’nın eski şehir meydanında toplanan yüzlerce kişi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto ederek, Filistin’e desteklerini, Gazze ile dayanışmalarını belirtti.

Yürüyüş sırasında göstericiler, sık sık “Filistin’e özgürlük”, “Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak” ve “Gazze’de soykırımı durdurun” sloganları attı.

Gösteriye katılan Polonya vatandaşı Rafal, AA muhabirine, “Filistin’de işkence var, ölüm var. Bir an önce çözüm bulunmalı.” dedi.

Göstericilerden Malgorzata da “Soykırım durdurulsun. Hızlı adımlar atılsın. Yeter artık.” ifadesini kullandı.

Japonya

Japonya’nın başkenti Tokyo’da Filistinlilere destek ve İsrail’in Gazze’deki yoğun saldırılarını protesto etmek amacıyla gösteri düzenlendi.

Müslüman ülkelerden insan hakları örgütlerinin Tokyo’daki temsilcilikleri ve üyeleri, başkentteki İçigaya İstasyonu’nda bir araya geldi.

Sotobori Park’tan hareket eden kalabalık grup, polis kordonu eşliğinde İsrail’in Tokyo Büyükelçiliğine kadar yürüdü.

Filistin bayraklarının taşındığı gösteride, “Kahrolsun İsrail”, “Ateşkes Şimdi”, “Gazze’yi kurtar”, “Özgür Filistin Şimdi” sloganları atıldı.

Güvenlik önlemi altında yapılan gösteriye katılanlar, daha sonra dağıldı.

Fas

Fas’ın Kazablanka kentinde, on binlerce kişinin katılımıyla Filistin’e destek gösterisi düzenlendi.

Fas Filistin’i Destekleme ve Normalleşmeye Karşı Hareketi’nin çağrısıyla Kazablanka kentinin merkezinde yer alan 2 Mart Caddesi’nde toplanan on binlerce gösterici, Gazze ve Filistin’e destek verdi.

Filistin ve Fas bayrakları taşıyan göstericiler, “Halk normalleşmeyi (İsrail ile) sonlandırmak istiyor”, “Halk Filistin’i özgürleştirmek istiyor” ve Mescid’i Aksa halkı, zafere ve özgürlüğe kadar yürümeye devam” sloganları attı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteri, açıklamaların ardından sona erdi.

Lübnan

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Gazze ile dayanışma ve İsrail’i kınamak amacıyla gösteri düzenlendi.

Hamas, İslami Cihad Hareketi ve diğer Filistinli grupların çağrısı üzerine binlerce kişi, Beyrut’un en büyük camisi Muhammed Emin Camii önünde bir araya geldi.

Filistin ve Lübnan bayraklarının yanı sıra Hamas ve Hizbullah’a ait flamaları taşıyan göstericiler, İsrail ve ABD karşıtı sloganlar attı.

Eylemciler, AA muhabirine, İsrail’in 23 gündür kesintisiz saldırısı altındaki Gazze halkı ile dayanışma halinde olduklarını göstermek amacıyla toplandıklarını söyledi.

“Gazze yalnız değildir” ve “Gazze düşmeyecek” pankartları taşıyan eylemciler, başta İslam dünyası olmak üzere uluslararası topluma İsrail’in saldırıları karşısında sessiz kalmamaları çağrısı yaptı.

Gösteri sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Pakistan

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da binlerce kişinin katılımıyla Filistin’e destek yürüyüşü düzenlendi.

Pakistan Cemaat-i İslami Partisi tarafından düzenlenen yürüyüşe binlerce kişi katıldı.

Başkentin Abpara bölgesinde bir araya gelen göstericiler, diplomatik temsilciliklerin, bakanlıkların ve parlamento binasının yer aldığı kırmızı bölgenin girişine yürüdü.

Göstericilerin ABD Büyükelçiliğine yürümek istemesine ise polis izin vermedi.

Burada İsrail ve ABD karşıtı sloganlar atan protestocular, Filistin halkı ile dayanışmalarını vurguladı.

Bosna Hersek

Bosna Hersek’in Zenica şehrinde toplanan yüzlerce kişi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti.

Yüzlerce Bosna Hersekli, ellerinde Filistin bayraklarıyla Zenica’daki Aliya İzetbegoviç Meydanı’nda toplandı.

Göstericiler, “Yeni bir soykırımı engellemeyen dünyaya hoş geldiniz”, “Toplu çocuk mezarları üzerinde kutsal topraklar yapılamaz”, “Özgür Filistin” ve “Soykırımı durdurun” yazılı pankartlar taşıdı.

Bosna Hersek’teki iki entiteden Bosna Hersek Federasyonu’nun İçişleri Bakanı Ramo İsak, gösteride yaptığı konuşmada, Bosna Hersek’te 1993-1995’teki savaştan sağ olarak kurtulduğunu ve Filistin halkını anladığını söyledi.

Filistin halkının kötü şeyler yaşadığını ifade eden İsak, “Gazze halkını desteklemek için buradayım. Hepimiz ayağa kalkmalı, tüm dünyayı Gazze’de yaşananların derhal durdurulması ve Gazze halkının normal yaşamlarına devam edebilmesi için çaba göstermeye çağırmalıyız.” diye konuştu.

Gösteride ayrıca Filistin halkı için nakdi yardım da toplandı.

Hollanda

Hollanda’nın idari başkenti Lahey’de binlerce kişinin katılımıyla yapılan Filistin’e destek yürüyüşünde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Yağışlı havaya rağmen Lahey’in Malieveld Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto ederek, Filistin’e desteklerini, Gazze ile dayanışmalarını dile getirdi.

Yürüyüş sırasında göstericiler, sık sık “Filistin’e özgürlük”, “Nehirden denize kadar, Filistin özgür olacak”, “Katil İsrail”, “Soykırımı durdurun” ve “Derhal ateşkes sağlansın” sloganları attı.

“Netanyahu, Lahey’de yargılanmalı”

Yürüyüşe katılan Denk Partisi Meclis Grup Başkanı ve Milletvekili Stephan van Baarle, İsrail’in Filistinlilere katliam yaptığını belirterek, “(Binyamin) Netanyahu ve arkadaşları savaş suçları sebebiyle Lahey’de yargılanmalı.” dedi.

Gazze ablukasının durdurulması ve ateşkesin sağlanması gerektiğini belirten Van Baarle, “Hollanda halkı, İsrail’i destekleyen hükümetlerinin değil Filistinlilerin yanında. Hollanda siyasetinde Filistin’i savunduğunuzda size sansür uyguluyorlar, ifade hürriyetinizi kısıtlıyorlar ve terörist yaftası yapıştırıyorlar ama Filistinliler eşit haklara sahip olana kadar durmayacağız.” diye konuştu.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gösteri, yürüyüşün ardından sona erdi.

Yunanistan

Yunanistan’daki Mücadeleci İşçi Cephesi Sendikası (PAME) başkent Atina’da Filistin’e destek eylemi yapıldı.

Yunanistan Komünist Partisine (KKE) bağlı PAME’nin çağrısıyla toplanan eylemciler İsrail’in Gazze’deki saldırılarını durdurmasını istedi.

Eleftheria Parkı’nda toplanan eylemciler, İsrail’in Atina Büyükelçiliğine yürüdü.

Eylemde “Filistin’e özgürlük”, “İşgale hayır” gibi sloganlar atıldı.

Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Gazze’de ateşkes için yapılan oylamada çekimser kalması da eylemciler tarafından protesto edildi.

Almanya

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Filistin’e destek gösterisinde İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Gleisdreieck metro istasyonunun yakınındaki meydanda düzenlenen gösteriye 1000’in üzerinde kişi katıldı.

Göstericiler, Filistin ve Türk bayraklarının yanı sıra “Siz bizi silemezsiniz”, “Ateşkes”, “Savaşı durdurun” ve “Gazze’ye özgürlük” yazılı dövizler taşındı.

“Filistin’e özgürlük” sloganları atılan gösteride Gazze’de çocukların öldürüldüğüne işaret edildi ve İsrail’e destek veren Alman hükümeti eleştirildi.

Gösteriye katılan John Henry, AA muhabirine yaptığı açıklamada, masum Filistinlilerin yanında yer almak için gösteriye katıldığını belirterek, “Şiddeti ve acıyı görmek kalbimi yaralıyor. Batı bu şiddete destek vererek büyük rol oynuyor. Biz Batılılar olarak buna karşı konuşma sorumluluğumuz var. Hükümetimize, onların kararlarını desteklemediğimizi, Gazze’deki bombalamayı desteklemediğimizi bildirmek bizim sorumluluğumuzdur.” dedi.

Henry ile gösteriye katılan Sabrina Rau da, buraya savaşı karşı olduğunu ve Filistin’e dayanışma göstermek için geldiğini ifade ederek, “Özellikle şimdi Gazze’de yaşananlarla ilgili sessiz kalmamak için sokağa çıkmanın her zamankinden daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşananlara karşı direnç göstermek için.” ifadelerini kullandı.

Soyadını vermek istemeyen Alman vatandaşı Mirko ise, Filistin halkıyla dayanışma göstermek için gösteriye katıldığını söyleyerek, “Çünkü sadece intikam peşinde koşan İsrail’in bu insanlık dışı yaklaşımını destekleyemeyiz. Biz insan haklarıyla ilgileniyoruz.” şeklinde konuştu.

İhtilafın on yıllardan beri devam ettiğine işaret eden Mirko, “Bazen duyarlı oluyorsunuz, bazen daha az duyarlı oluyorsunuz. Filistin halkının lobisi ve sesi yok. Onlara bu sesi vermek için buradayız.” dedi.

Geniş güvenlik önlemlerin alındığı gösteri olaysız sona erdi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir