Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2024 turizm hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliridir

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2024 turizm hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliridir

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2024 turizm hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliridir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemiz genelinde 2024 turizm hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliridir.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “CHP zihniyetinin elinde her gün irtifa kaybeden şehirlerimizi gerçek belediyecilik anlayışıyla tekrar buluşturmakta kararlıyız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Expo Fuar Alanı Kongre Merkezi’nde düzenlenen, AK Parti Antalya İlçe Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan, ülkenin turizm başkenti, tarımın, ticaretin, sanayinin, diplomasinin lokomotif şehri Antalya’da olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü’yü daha önce açıkladıklarını hatırlatan Erdoğan, ilçe belediye başkan adaylarının da belirlenmesiyle tam saha pres yapacak şekilde çalışacakları bir döneme girdiklerini ifade etti.

Bundan 30 yıl önce mahalli idarelerde ilk kez göreve geldiklerinde önlerine çıkan engellere, zorluklara ve maruz kaldıkları haksızlıklara rağmen şehirlere hizmet için aşkla çalıştıklarını dile getiren Erdoğan, millete hizmet yolunda bahane aramadıklarını, kolayı seçenlerden asla olmadıklarını, belediyelerin kaynaklarını en doğru, en etkin ve hakkaniyetli şekilde kullanarak vatandaşın sorunlarına çözüm ürettiklerini kaydetti.

Erdoğan, “Bir önceki seçimde işbaşına gelen CHP zihniyetinin ideolojik esareti altında boğulan, tüm umutları tükenen şehirlerimizi çok kısa sürede yaşanabilir yerler haline getirdik. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bizim hizmet ve eser siyasetimizle tanışan şehirlerimiz, çeyrek asır boyunca adeta altın devirlerini yaşadı. Ulaşımdan çevreye, sosyal belediyecilikten altyapı ve üstyapıya kadar her alanda şehirlerimiz resmen seviye atladı.” diye konuştu.

Daha önce mahalli idarelerde hiç görülmemiş hizmetleri vatandaşların istifadesine sunduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların her anında hep yanında olduklarını, böyle bir anlayışla illere hizmet ettiklerini aktardı.

Erdoğan, şehirlerin nüfusunun çoğalması ve şehirleşmenin artmasıyla, insanların belediyelerden beklentilerinin de değiştiğini vurguladı.

“Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı vizyonumuza hazırlayacak bir yol haritası ortaya koyduk”

Belediyeleri sadece vatandaşın çöpünü toplayan, yolunu inşa eden, parkını yapan, toplu ulaşım hizmeti veren bir konumdan çok daha geniş görevler icra eden bir konuma yükselttiklerinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu:

“AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak işte bu değişen ve çeşitlenen beklenti sepetini karşılamanın çabasındayız. Aşık Yunus’un o veciz ifadesiyle söyleyecek olursak ‘Biz sevdik, aşık olduk. Sevildik, maşuk olduk. Her dem, yeniden doğarız, bizden kim usanası.’ Biz de maşukumuz olan aziz milletimize daha iyi hizmet etmek için sadece kadrolarımızı değil aynı zamanda belediyecilik vizyonumuzu da yeniledik, geliştirdik, adeta tekemmül ettik. Bu anlayışla mahalli idarelerdeki 30 yıllık zengin tecrübemizi iktidardaki 21 yılı aşan güçlü tecrübemizle yoğurduk. Şehirlerimizi Türkiye Yüzyılı vizyonumuza hazırlayacak kapsamlı bir yol haritası ortaya koyduk. Bunu da 30 Ocak’ta Ankara’da Türkiye Yüzyılı şehirleri için gerçek belediyecilik temasıyla seçim beyannamemiz olarak kamuoyumuzla paylaştık.

Amacımız özellikle muhalefetin idaresi altında durumu giderek kötüleşen şehirlerimizi içine düştükleri girdaptan süratle çıkarıp hak ettikleri yüksek standartta hizmetlere kavuşturmaktır. İstanbul harap oldu. Ankara harap oldu. İzmir zaten berbat. Antalya aynen harap oldu. Şimdi CHP zihniyetinin elinde her gün irtifa kaybeden şehirlerimizi gerçek belediyecilik anlayışıyla tekrar buluşturmakta kararlıyız. Şehirlerimizi iş yapmak, milletin sıkıntılarına çözüm bulmak yerine şov yapan, kişisel kariyer peşinde koşan muhterislerin insafına bırakamayız. Antalya’mızın bir 5 sene daha kaybetmeye tahammülünün kalmadığını biliyoruz. İnşallah 31 Mart’ta Antalya, Cumhur İttifakı’yla yeni bir döneme yelken açacaktır.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü’nün bilgisiyle, tecrübesiyle ve yetkin ekibiyle şehre hizmete hazır olduğunu belirten Erdoğan, ilçe belediye başkanlarının da desteğiyle 31 Mart’ta Antalya’nın altın çağının başlayacağını ifade etti.

Erdoğan, bu yıl Türkiye’nin turizm hedefinin 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliri olduğunu bildirdi.

Türkiye genelindeki tüm belediyelerde hayata geçirmeyi hedefledikleri politikalar hakkında bilgi veren Erdoğan, yeni dönemde Türkiye’nin her yerinde afetlere dayanıklı, dirençli ve sağlam yerleşim yerleri inşa edeceklerini söyledi.

Şehirleri iklim değişikliğine uyumlu hale getirecek yatırımlara öncelik vereceklerini, akıllı uygulamalara ve yeni nesil dijital teknolojilere uyumlu altyapılar kuracaklarını aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gençler, çocuklar, yaşlılar, engelliler, kadınlar başta olmak üzere tüm toplumsal kesimlere karşı hassas, kuşatıcılığı yüksek sosyal belediyecilik hizmetleri sunacağız. Yerel yönetimlerin güçlü aile, güçlü toplum anlayışını desteklemesini temin edeceğiz. Kültür ve medeniyet tasavvuruna dayalı projeler üreteceğiz. Çevreye ve tabiata karşı hassas, yeşil kalkınmayı benimsemiş, sıfır atık modelini uygulayan sürdürülebilir belediye yönetimlerine destek olacağız. Evlatlarımıza havası, suyu, toprağı ve çevresi temiz şehirler bırakmak için var gücümüzle çalışacağız.”

“Hedeflere ulaşmak için hep birlikte 31 Mart’a kadar çok çalışmamız gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirleri, mimarisi estetik, tarihi ve kültürel varlıkları korunmuş, huzurlu ve güvenli yerleşim yerleri haline getireceklerini vurgulayarak, kırsaldaki insanların hayat standartlarını yükselterek herkesin doğup büyüdüğü yerde kalmasını teşvik ve temin edeceklerini ifade etti.

Belediye yönetimlerinin tamamını etkin, verimli, adil, şeffaf ve sorumlu bir anlayışa kavuşturacaklarını belirten Erdoğan, “Kaliteli hizmete ve şehir sakinlerinin memnuniyetine öncelik veren yönetimlerle belediyelerimizi geleceğe taşıyacağız. Gerçek belediyecilik sözümüzü, üretken, adil, erişilebilir, vizyoner, şefkatli, sürdürülebilir, yenilikçi, kalkınmacı, çağdaş, güçlü, kapsayıcı, dinamik, vatansever kavramlarıyla zenginleştiriyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için hep birlikte 31 Mart’a kadar çok çalışmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şimdi buradan öyle bir ses verin ki Akdeniz’in öteki ucundan bile duyulsun. Bu salon 5 bin kişilik. Dolayısıyla sesin çok çok, gümbür gümbür çıkması lazım. 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için hazır mıyız? 31 Mart’ta Türkiye Yüzyılı şehirleri için kararlı mıyız? 31 Mart’ta Antalya’mızı Türkiye Yüzyılı hizmetleriyle taçlandırıyor muyuz? Bunun için seçim gününe kadar kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Seçim akşamı Türkiye haritasını Cumhur İttifakı’nın renkleriyle boyamaya var mıyız? Kendimiz ve evlatlarımız için huzurlu, mutlu, müreffeh bir geleceğin kapılarını beraberce açmaya var mıyız? Büyük ve güçlü Türkiye vizyonumuza sıkı sıkıya sahip çıkmaya var mıyız?”

Türkiye’yi 21 yılda asırlık demokrasi ve kalkınma atılımlarıyla buluştururken istisnasız her şehriyle birlikte büyüttüklerini ve geliştirdiklerini kaydeden Erdoğan, Türkiye’yi eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, turizmden spora her alanda Cumhuriyet’in 100’üncü yılına hazırladıklarını söyledi.

Bu süreçte içeride ve dışarıda verilen mücadelenin şahidinin Antalyalılar olduğunu dile getiren Erdoğan, “Antalya’da doğru düzgün bir havalimanımız bile yoktu. Bugünkü havalimanına Antalya’yı kimler hazırladı? İşte bugün bile VİP salonu açılışını, aynı şekilde devlet konuk evinin açılışını yaptık. Neden? Yurt dışından buralara misafirlerimiz geldiği zaman farklı bir Antalya görsün, farklı bir Antalya Havalimanı görsün. Çünkü biz dünyada farklıyız. Farkımızı ortaya koymamız lazım. Hiçbir engele aldırmadan, tuzağa takılmadan, oyuna gelmeden milletimizle hedeflerimize doğru yürüdük, yürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“2024 turizm hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliri”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye gelen 57 milyon turistin 16 milyonuna Antalya’nın ev sahipliği yaptığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bir başka ifadeyle Antalya tek başına nüfusunun 6 katı turisti misafir etti. Antalya turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 19 artışla Türkiye’nin turizm başkenti ünvanını korudu. Ülkemiz genelinde 2024 turizm hedefimiz 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar turizm geliridir. Turist sayısını 2002 yılındaki 13 milyon seviyesinden nasıl 57 milyona çıkardıysak, inşallah 60 milyon hedefini de tutturacağız.”

Antalya’nın dünyanın dört bir yanına yaptığı gıda ihracatıyla da öne çıktığına işaret eden Erdoğan, bu şehrin son 21 yılda Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin en çarpıcı örneği olduğunu belirtti.

“CHP’yi yönetenlerin tek gündemi kimin adamının nerede aday gösterileceğinden ibaret”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm vakit ve enerjilerini şehirleri Türkiye Yüzyılı vizyonuna hazırlayacak program, projeler ve planlar için harcadıklarını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Peki, biz bu işlerle meşgulken ülkemizin ikinci büyük partisi CHP ve yöneticileri nelerle uğraşıyor? Aslında CHP’nin yapması gereken her başlıkta bizim karşımızda daha büyük, daha iddialı, daha iyi çalışılmış programlarla çıkmaktır.

Madem oy oranı itibarıyla iktidardaki partiye en yakın sensin, öyleyse yapman gereken budur. Ama bakıyorsunuz CHP yöneticilerinin gündeminde sırf laf olsun diye söyledikleri ipe sapa gelmez, yalan yanlış ifadeleri bir kenara bırakırsak bunların hiçbiri yok. Ne ülkenin meseleleri, ne ülkenin sıkıntıları, ne de bölgemizde yaşanan sıkıntılar bunların umurunda değil. Türkiye’de neler olduğundan, dünyanın nereye doğru evrildiğinden, insanlığın hangi sınamalarla karşılaştığından haberleri dahi yok. Eskisi, yenisi ve perde arkasındakilerle birlikte CHP’yi yönetenlerin tek gündemi kimin adamının nerede aday gösterileceğinden ibaret. Tüm mücadeleleri, tüm kavgaları, siyasetteki tek varlık gayeleri budur.”

Erdoğan, “CHP alaca karanlık siyasetinin içine girmiş durumda. Bünyesini kuşatan, ihanet üzerinde yükselen alaca karanlık siyasetini ülkeye bulaştırmasına izin veremeyiz.” dedi.

Salondakilere, “31 Mart akşamına hazır mısınız? Gümbür gümbür geliyor musunuz? Madem ki kefeni giydik o zaman gereğini yapacağız” diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Çantada keklik olarak gördükleri belediyeler için CHP’de tam anlamıyla ‘Belediyeler Meydan Muharebesi’ yaşanmaktadır. CHP’nin acemi genel başkanı, aday belirleme üzerinden aklınca bize laf atıyordu, ‘Karşımıza çıkaracak aday bulamıyorlar’ diye. Şimdi Özgür Efendi’nin sesi soluğu çıkmıyor.

Biz Bay Kemal ile en azından açıktan ve aleni milletin gözü önünde cereyan eden siyasi bir mücadele yürütüyorduk. Kendisiyle çoğu zaman anlaşamazsak da siyasette muhatabımızın kim olduğunu biliyorduk. İşte bunlar Bay Kemal’i sırtından hançerleyerek koltuğundan indirdiler, Ankara’da bir ofisin dört duvarı arasına vebalı gibi hapsettiler.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in de aynı durumu yaşamaması için dikkatli hareket etmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Aynı hançer, her an kendi sırtına da inebilir. Gerçekten de CHP bir alaca karanlık siyasetinin içine girmiş durumdadır. CHP’nin bünyesini kuşatan, ihanet üzerinde yükselen alaca karanlık siyasetini ülkeye bulaştırmasına izin veremeyiz.” ifadesini kullandı.

Muhalefet partisine oy verenlerin de bu tablodan rahatsızlık duyduğunu belirten, Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önümüzdeki seçimler, şehirlerimizin gerçek belediyecilikle buluşmasının yanında CHP’de taşların yerine oturmasına da yardımcı olacaktır. Tabii biz bunların hepsine siyasetin cilvesi diye bakıyor, asıl olarak işimize odaklanıyoruz. Ülkemizi nasıl 2023 hedeflerine dayalı orta ve uzun vadeli programlarla bugüne getirdiysek Türkiye Yüzyılı vizyonuyla da geleceğe taşıyacağız. Hep söylediğimiz gibi bizim her alanda hayata geçirecek daha çok eserimiz, milletimize kazandıracak daha çok hizmetimiz var.”

“Türkiye’yi seçkin bir yere ulaştırana kadar gece gündüz çalışacağız”

Türkiye’yi dünyanın en güçlü ülkeleri arasında, seçkin bir yere ulaştırana kadar gece gündüz çalışacaklarını vurgulayan Erdoğan, “Terör örgütlerini üzerimize salsalar da sinsi tuzaklarla önümüzü kesmeye kalksalar da bizi yolumuzdan çeviremeyecekler.” dedi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“İktidarlarımız dönemi boyunca önümüze çıkan sorunları nasıl birer birer çözdüysek, çalışanından emeklisine kadar vatandaşlarımızın bugünkü sıkıntılarını da biz hal yoluna koyacağız. Bu konuda bizimle yarışacak vizyonu, programı, projesi olan hiçbir parti ve ekip yoktur. Önlerine 3 keçi katsanız, ellerine bir kasa portakal verseniz akşama hepsini de kaybedip gelecek kifayetsizlikteki tiplere ne ülke ne şehirlerimiz emanet edilir.”

Erdoğan, Cumhur İttifakı olarak ortak adaylarla seçime girilen yerlerde gerek AK Parti adayları gerekse MHP adayları için aynı samimiyet ve fedakarlıkla çalışacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birazdan sizlere takdim edeceğim her anınızda hep yanınızda olacak birleşik belediye başkan adaylarımızla 31 Mart’ta Cumhur İttifakı’nın bayrağını zirveye dikeceğiz.” diye konuştu.

Notlar

Toplantının yapıldığı salonda “Anayız, bacıyız, kadınız, Antalya’nın altın çağına hazırız, kararlıyız”, “Antalya’nın altın çağı başlıyor” pankartı ile AK Parti ve Türkiye Yüzyılı amblemleri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından 19 ilçe belediye başkan adayını alfabetik sıraya göre çağırarak tanıttı.

Toplantıya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, milletvekilleri, AK Parti Antalya İl Başkanı Ali Çetin ve AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Havalimanı Devlet Konukevi’nin açılışını yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya Havalimanı Devlet Konukevi’nin açılış töreninde de konuştu.

Turizmin, tarımın, tarihin ve üretimin lokomotif şehri olarak nitelediği Antalya’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Erdoğan, Antalya’nın Hükümetin yatırımlarıyla her alanda gelişmeye, kalkınmaya, Akdeniz’in parlayan yıldızı olmaya devam ettiğini söyledi.

Son 21 yılda Antalya’nın potansiyelini ortaya çıkarmak için pek çok adım attıklarını belirten Erdoğan, “Şehrimizin altyapı ve üstyapı eksiklerini gidermek suretiyle Antalya’yı dünyanın gözbebeği haline getirdik. Bugün Antalya denilince akla tarımdan turizme, sanayiden ticarete kadar çok geniş bir alanda başarı çıtasını sürekli yükselten bir şehir geliyor.” diye konuştu.

Bu sene 3’üncüsü düzenlenecek Antalya Diplomasi Forumu’yla şehri, aynı zamanda diplomasinin de kalbinin attığı küresel bir marka haline dönüştürdüklerini aktaran Erdoğan, Antalya’nın tüm dünyada daha yakından tanınmasına vesile olan bu tür uluslararası etkinliklerin olumlu sonuçlarının görüldüğünü söyledi.

“Her 4 turistten birisini Antalya’mız ağırladı”

Turizm rakamlarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Antalya’nın misafir ettiği turist sayısı önceki yıla oranla yüzde 19 artışla 2023 yılında 16 milyona ulaştı. Yani ülkemize gelen her 4 turistten birisini Antalya’mız ağırladı. 2024 yılı için turizmde hedefimiz 60 milyon rakamını yakalamaktır. İnşallah bu hedefimizi de gerçekleştireceğimize yürekten inanıyorum. Bununla ilgili hazırlıklarımızı uzun süredir zaten yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Havayolu ulaşımında şehrin altyapısını hedefleriyle uyumlu seviyeye getirmek için çeşitli yatırımları hayata geçirdiklerini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Antalya Uluslararası Havalimanı’nın kapasitesini artırmaya, daha modern, daha iyi imkanlara sahip bir çehreye kavuşturmaya öncelik verdik. Bu amaçla önceki sene Antalya Havalimanı Genişleme projesini başlattık. Bu projeyle devletimize hiçbir mali külfet yüklemeden yaklaşık 927 milyon avroluk yatırımı devreye alıyoruz. Hatta bu projeden devletimiz toplamda 8,5 milyar avroyu bulan kiralama bedeliyle ciddi bir kazanç elde ediyor. Proje iç ve dış hatlar terminallerinin büyütülmesinden Devlet Konuk Evi’ne, VIP ve CIP terminallerinden genel havacılık terminaline, uçak hangarları, kargo terminali, katlı otoparktan diğer yapılara kadar pek çok yatırımı ihtiva etmektedir.

Şimdiye kadar proje kapsamında VIP terminali 690 metrekareden 2 bin metrekareye, genel havacılık terminali 1200 metrekareden 2 bin 800 metrekareye çıkartılarak hizmete açılmıştır. Şu anda önünde bu toplantımızı yaptığımız gerek VIP gerek Devlet Konuk Evi ve CIP olmak üzere hepsi de gelen misafirlerimiz için hakikaten burada bizler için bir onur kaynağı olacaktır.”

Bugün ise sıfırdan yapılan 2 bin metrekarelik Devlet Konuk Evi’yle 5 bin metrekarelik hizmet binasının açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, cami inşaatının da hızla devam ettiğini, şubat ayı bitmeden onun da açılışının planlandığını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“İnşası süren terminal binaları tamamlandığında havalimanımızın yıllık yolcu kapasitesi, 35 milyondan 82 milyona yükselecektir. Antalya Havalimanı’nın 2023 yılında toplam 37 milyondan fazla yolcuya hizmet verdiği dikkate alındığında projenin ne kadar önemli, isabetli ve vizyoner olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır. Bu sene havalimanımızın yolcu sayısının yüzde 15 artışla 40 milyonun üzerine çıkacağını hesaplıyoruz. İnşallah bundan sonra da Antalya’mızı dünya şehri kimliğine yakışır hizmet, eser ve yatırımlarla buluşturmaya devam edeceğiz. Türkiye Yüzyılı hedefiyle durmadan, dinlenmeden ülkemizin geleceğine damga vuracak projelerle şehirlerimizi kalkındırmayı sürdüreceğiz. Bu bakımdan 31 Mart seçimleri bu yolda en kritik kavşaklardan biri olacaktır. Dolayısıyla 31 Mart’ta inanıyorum ki Antalyalı vatandaşlarım, kardeşlerim Antalya’yı da emin ellere teslim edecektir. Antalya’nın büyükşehir başta olmak üzere yerel yönetimlerde en doğru tercihi yaparak Cumhur İttifakı’na güçlü destek vereceğine inanıyorum.”

Erdoğan, açılışı yapılan Devlet Konuk Evi’nin hayırlı olmasını dileyerek, yapımında emeği geçenleri tebrik etti.

Konuşmasının ardından Erdoğan, beraberindekilerle kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da katıldı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir