Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık küresel sistemin yeni katliamların önünü açan çarpık yapısı değiştirilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan Artık küresel sistemin yeni katliamların önünü açan çarpık yapısı değiştirilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan Artık küresel sistemin yeni katliamların önünü açan çarpık yapısı değiştirilmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Artık küresel sistemin yeni katliamların önünü açan çarpık yapısı değiştirilmeli ve etkin denetim mekanizmaları kurulmalıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

“İsrail, Filistin halkının en temel haklarını ve 1967 sınırlarında bir Filistin Devleti’nin kuruluşunu kabul etmeden barış olmaz.” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mısır Cumhurbaşkanı Sayın Sisi’nin daveti üzerine yaptığımız bu ziyaretimiz de oldukça samimi, verimli ve başarılı geçti.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gazze’deki katliamın durdurulmasını, Filistin davasının kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşmasını teminen Mısır ile işbirliğimizi artırma niyetindeyiz.” diyerek, “Artık küresel sistemin yeni katliamların önünü açan çarpık yapısı değiştirilmeli ve etkin denetim mekanizmaları kurulmalıdır.” ifadesini kullandı.

KYB’nin Süleymaniye’de terör örgütüne desteği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KYB’nin Süleymaniye’de terör örgütüne desteği ile ilgili, “Konu bekamız ve milli güvenliğimiz ise müsamaha kapılarını sonuna kadar kapatır, gereği neyse yaparız.” dedi.

Erdoğan, “Özellikle sınırlarımızın dibinde bir teröristan kurulmasına müsaade edilmedikten sonra, biz bu bölgede her türlü adımı komşularımızla beraber atarız.” ifadesini kullandı.

Kalkınma Yolu Projesi

Kalkınma Yolu Projesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konunun baş aktörleri Türkiye, BAE ve Irak. Bu yol, bölgemizin yeni bir İpekyolu haline gelecek, bölgesel barışa da hizmet edecek.” açıklamasında bulundu.

Türkiye-ABD ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkileri ile ilgili de “Üzerinde uzlaştığımız konuların sayısı artıyor diyebiliriz. Şu anda olumsuz bir gidiş yok, tam aksine olumlu bir gelişme var.” dedi.

Rusya-Ukrayna

Erdoğan, Rusya-Ukrayna konusuna dair, “Tarafları Türkiye’de birden fazla kez buluşturduk. Yine yapabilir dış etkiden arındırılmış süreç yönetimiyle barışın kapısını aralayabiliriz.” ifadesini kullandı.

Danıştayın FETÖ’den ihraç edilen yargı mensuplarıyla ilgili kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danıştayın FETÖ’den ihraç edilen yargı mensuplarıyla ilgili kararına ilişkin, “Danıştayın bu kararına sessiz kalmamız mümkün değil.” dedi.

Anayasa Mahkemesinin kararı

Erdoğan, “Anayasa Mahkemesinin almış olduğu bu kararları hazmedemiyorum. Anayasa Mahkemesinin sık sık bu tür kararları alması bizi ciddi manada rahatsız ediyor.” şeklinde konuştu.

31 Mart seçimleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “31 Mart kesinlikle bazılarının siyaset sahnesinden tamamen silindiğini göreceğimiz gün olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir