Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBP Genel Başkanı Destici’yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBP Genel Başkanı Destici'yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BBP Genel Başkanı Destici'yi kabul etti

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici’yi kabul etti.

AK Parti Genel Merkezi’ndeki basına kapalı toplantı 1 saat sürdü.

Destici, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhur İttifakı’nın, devletin bekası, ülkenin bütünlüğü ve milletin istiklal ve istikbalini önceleyerek yoluna devam ettiğini söyledi.

Cumhur İttifakı içinde yer alırken, eksik buldukları noktaları dönem dönem dile getirdiklerini, toplumun çeşitli kesimlerinin haklı taleplerinin takipçisi olduklarını vurgulayan Destici, bugün de yine bu talepleri dile getirdiklerini belirtti.

“BBP, 81 ilin tamamında kendi ismi, logosu ve adayıyla seçime katılacak”

“Cumhur İttifakı bir ve bütün olarak yoluna devam etmektedir.” diyen Destici, şöyle devam etti:

“BBP olarak 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Cumhur İttifakı’nın bir parçası, bileşeni olarak yine kararlı ve uyumlu şekilde devam ediyoruz. BBP’nin cumhurbaşkanı adayı, daha önce de dile getirdim, her noktada Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Önceliklerimizden birisi en başta geleni Cumhurbaşkanı’mızın tekrar seçimleri kazanması noktasında sahada tüm gücümüzle teşkilatımızın her bir ferdinin gayretiyle çalışmaya devam edeceğiz. Bunu, Türkiye’nin ve milletin geleceği, ülkenin bütünlüğü açısından çok kıymetli ve önemli buluyoruz. Seçimlerin ikinci ayağı için yukarıda da prensip olarak bunu görüştük, anlaştık, uzlaştık. BBP 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde 81 ilin tamamında kendi ismi, logosu ve kendi adaylarıyla seçime katılacaktır. Bugün prensip olarak anlaştığımız budur. Ülkemiz, milletimiz, partimiz ve Cumhur İttifakı için hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.”

“BBP potansiyel açısından beşinci büyük parti”

Destici, bugünkü kararlarının bu şekilde olduğunu, nisana kadar olağanüstü birtakım gelişmeler olursa onu da tekrar değerlendireceklerini ifade etti.

“Seçimlere ilişkin prensip kararın, Cumhur İttifak’ının çıkaracağı milletvekili sayısının etkisi üzerine bir değerlendirmeniz oldu mu?” sorusu üzerine Destici, şunları kaydetti:

“Bütün değerlendirmelerimizi yaptık. Değerlendirmeler sonucu BBP’nin mevcut oy potansiyelini sandığa taşıması, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve milletvekilleri seçimlerinde bu çok kıymetli. BBP’nin şöyle bir özelliği var. 30 yıllık tecrübeli bir siyasi partiyiz, tecrübeli kadrolara sahibiz. Bugüne kadar yüzde 10 barajından dolayı hak ettiğimiz oyu alamadık, ya da bize oy verecek seçmen bu saiklerle bize oy vermedi. Şimdi ittifak içinde olduğumuz için barajsız bir seçime giriyoruz. BBP son yaptırdığımız anketlerle potansiyel açısından Türkiye’nin beşinci büyük partisi. Yüzde 30’un üzerinde oy alma potansiyeli olan bir siyasi partiyiz. Bunu bugüne kadar hiç alamadık ama bu seçimlerde baraj olmayacağı için sahada tüm adaylarımızla çalışacağız. İnşallah potansiyelimizin önemli bir kısmını alacağımıza ve hem BBP’nin yüksek sayıda milletvekili ile Meclis’te temsil imkanı yakalayacağına hem de ciddi bir oy oranına kavuşacağına, kurumsallaşması adına çok önemli ve kıymetli bir sonuç olacağına inanıyorum.”

Destici, Cumhur İttifakı’nın genişlemesi yönünde bazı partilerle yapılan görüşmelere ilişkin soru üzerine, “Genişliyor. İsmini zikrettiğiniz partilerle görüşmeler devam ediyor. Görüşmelerin olumlu gittiğini biliyoruz. AK Parti heyeti görüşmeleri sürdürüyor.” dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Cumhur İttifakı’nın büyümesi ve gelişmesiyle ilgili temas trafiği devam ediyor

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhur İttifakı’nın büyümesi ve gelişmesiyle ilgili temas trafiğinin yaklaşan seçimlere dönük devam ettiğini belirtti.

AK Parti Sözcüsü Çelik: Cumhur İttifakı'nın büyümesi ve gelişmesiyle ilgili temas trafiği devam ediyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Bugün PKK’nın terör örgütü olduğunu söyleyemeyen, PKK’yı bir terör örgütü olarak lanetlemeyen, hatta PKK terör örgütünü destekleyen bir partinin açıkça Sayın Kılıçdaroğlu’na ve Millet İttifakı’na desteği söz konusu. Bu konuda bir izahat getirmeyenler, Cumhur İttifakı içerisindeki partilerin çelişkisi var mı yok mu bununla uğraşıyorlar.” dedi.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi’nde gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki yaraların bir an önce sarılması, şehirlerin toparlanması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süreci hassasiyetle takibe devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile deprem bölgesine yeni bir ziyaret gerçekleştirdiğini dile getiren Çelik, Erdoğan’ın mesaisinin önemli bir kısmını deprem konusuna ayırdığını belirtti.

Cumhur İttifakı’nın büyümesi ve gelişmesiyle ilgili temas trafiğinin yaklaşan seçimlere dönük devam ettiğini anımsatan Çelik, şunları söyledi:

“Büyük Birlik Partisi, Cumhur İttifakı’nın bir parçası, yeniden Cumhurbaşkanımızı destekleyeceklerini en güçlü, kararlı bir şekilde açıkladılar. Seçimlere dönük olarak daha kuvvetli, daha kararlı, daha iyi bir şekilde hazırlıkların nasıl yapılacağına dair istişareler devam ediyor, o bakımdan her şey gayet iyi gidiyor.

Karşımızdaki ittifak koltuk kavgası içerisindeyken burada yegane gündem, bir an seçim gündeminin Türkiye’nin gündeminden çıkarılıp şehirlerimizin ayağı kaldırılması, yaraların sarılmasıyla ilgili iradenin güçlü bir şekilde ortaya koyulması çerçevesinde. Cumhur İttifakı olarak bu seçimlerde vatandaşımızın taleplerini en güçlü şekilde temsil etmek ve en güçlü şekilde vatandaşımızın iradesinin sandığa yansımasını talep etmek şeklinde bu görüşmeler devam ediyor. Gayet iyi bir atmosferde geçiyor.”

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na davet edilmesi

Yeniden Refah Partisi ve Hür Dava Partisi’nin (HÜDA PAR) Cumhur İttifakı’na davet edilmesine yönelik iddia ve eleştiriler sorulan Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığını destekleyeceğini açıklayan HÜDA PAR’a teşekkür etti.

Cumhur İttifakı’na davet edilen Yeniden Refah Partisi’nin, yetkili kurullarda yapılacak değerlendirmenin ardından kararını açıklayacağını aktaran Çelik, “Yeniden Refah Partisi’nde yapılan görüşme müspet bir havada gerçekleşti. Yetkili kurullarında ivedilikle değerlendirdikten sonra bu hafta içerisinde dönüş yapacaklarını belirttiler. Dolayısıyla bu görüşmelerin bu manada gayet müspet bir atmosferde ilerlediğini söylemek isterim.” şeklinde konuştu.

“İttifakımızın bir ilkeler açıklaması olacak”

İttifak yapıldığı zaman siyasi partilerin kendi kurumsal kimliklerini lağvedip tek bir parti haline dönüşmediğini, her siyasi partinin özgün kimliği içerisinde bazı söylediklerinin ya da programlarındaki bazı hususların diğer partilerle çelişebileceğini söyleyen Çelik, şöyle konuştu:

“Burada nasıl bir şey olacak? Tabii ki ittifakımızın bir ilkeler açıklaması olacak. Yani ‘Seçime giderken biz bu ittifakı şu ilkeler temelinde yapıyoruz, bu ilkeler temelinde bu işbirliğini milletimizin onayına arz ediyoruz’ şeklinde. Bu da tabii ki kamuoyuyla paylaşılacak ama mesela pek çok konuda bu iddialarda bulunanlara bakıyorsunuz sistematik bir şekilde halen bir terör örgütünün katliamları karşısında, PKK’nın katliamları karşısında sessiz kalan bir sürü kimse, Cumhur İttifakı’na destek veren ya da destek beyanında açıklama yapan partilerin birbirleriyle çelişkili beyanları olup olmadığı üzerinden gitmeye çalışıyor.”

Demokrasilerde en temel kırmızı çizginin terör olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

“Bugün PKK’nın terör örgütü olduğunu söyleyemeyen, PKK’yı bir terör örgütü olarak lanetlemeyen, hatta PKK terör örgütünü destekleyen bir partinin açıkça Sayın Kılıçdaroğlu’na ve Millet İttifakı’na desteği söz konusu. Bu konuda bir izahat getirmeyenler, Cumhur İttifakı içerisindeki partilerin çelişkisi var mı yok mu bununla uğraşıyorlar. Biz milletin önüne çıkarken şimdiye kadar olduğu gibi ilkelerimizi net söyledik, bundan sonra da net söylemeye devam edeceğiz.

Tabii ki bizim bir parti programımız var, bir parti tüzüğümüz var. Diğer Cumhur İttifakı’nı oluşturan partilerin, destek açıklayan partilerin ya da bir müddet sonra görüşlerini açıklayacak partilerin de kendi müstakil programları var. Onların içerisinde tabii ki birbiriyle farklılık arz eden durumlar olur ama dediğim gibi ittifak, partilerin kendi kimliklerini ortadan kaldırarak tek bir parti haline gelmesi değil, temel ilkeler çerçevesinde seçime girmesidir. Cumhur İttifakı olarak biz de bütün bu görüşmeler neticelendikten sonra berrak bir şekilde ittifakımızın, seçime giderken milletimizin onayına sunulacak şekilde ilkelerini açıklayacağız.”

“Milli değerler konusunda Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti de çok iyi bilinmektedir”

Çarşaf listeyle seçimlere gidilmesi yönündeki iddiaların sorulması üzerine Çelik, partiler kendi amblemiyle mi yoksa birbirlerinin listesinden mi gireceğinin teknik konular olduğunu, bunların her partiyle ayrı ayrı görüşüleceğini ifade etti.

Birçok alanda görüşmenin devam ettiğini, teknik konular netleştiğinde bunların kamuoyuyla paylaşılacağını ifade eden Çelik, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımızın şunu bilmesini isterim. Cumhurbaşkanımızın, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı olarak devleti yönetirken ortaya koyduğu ilkeler, şimdiye kadar siyaset yaparken ortaya koyduğu temel ilkeler, bunlar milletimiz tarafından çok iyi bilinmektedir, bu milli değerler konusunda Cumhurbaşkanımızın hassasiyeti de çok iyi bilinmektedir. Zaten Cumhur İttifakı temel değerler üzerinden bir araya gelmiş, özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sayın Bahçeli’nin verdiği destek belli değerler üzerinden olmuştur. Bu siyasi ilkeleri, bu siyasi değerleri koruyarak demokrasimizi güçlendirecek, seçimlere güçlü bir şekilde gidecek, milletimizle daha çok buluşacak şekilde biz de prensiplerimizi seçimlere doğru giderken açıklayacağız.”

Yeni Azerbaycan Partisi’nin AK Parti’ye ziyareti

Yeni Azerbaycan Partisi’nden AK Parti’ye yapılan ziyarete ilişkin değerlendirmesi sorulan Çelik, şunları kaydetti:

“İktidar partisi bugün Genel Başkanvekilimizi ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımızı ziyaret ettiler, Sayın Cumhurbaşkanımızın da kabulleri oldu. Hem deprem yaralarının sarılması konusunda geçmiş olsun dileklerini, bizimle beraber olduklarını bir kere daha ilettiler hem de seçimlere dönük olarak Cumhur İttifakı’nın yürüttüğü bu güçlü siyasete verdikleri destekleri açıkladılar. Kendilerine bir kere daha teşekkür ediyoruz.

Deprem bölgesine hemen hemen ilk gelen ve sonuna kadar mücadele eden heyet Azeri kardeşlerimizdi. Onlara bir kere daha şükranlarımızı sunuyoruz. Kaybettiğimiz canlarımız için başsağlığı, yaralılarımız için geçmiş olsun dileklerini paylaştılar, dünyadan gelen bütün heyetler gibi. Tabii ki Azeri heyetinin başka bir yeri var. Yüreğimizde çok özel ve müstesna bir yere sahip olacak. Hepsine teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir