Cumhurbaşkanı Erdoğan: (Kılıçdaroğlu’na) Kasımda seçim yok, seçim önümüzdeki yılın haziranında, kendini oraya hazırla

Cumhurbaşkanı Erdoğan (Kılıçdaroğlu'na) Kasımda seçim yok, seçim önümüzdeki yılın haziranında, kendini oraya hazırla

Cumhurbaşkanı Erdoğan (Kılıçdaroğlu'na) Kasımda seçim yok, seçim önümüzdeki yılın haziranında, kendini oraya hazırla

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bay Kemal, kasımda seçim yok, seçim önümüzdeki yılın haziranında, kendini oraya hazırla. Sen önce aday mısın, değil misin onu bir açıkla. Ya adaylığını açıkla, eğer sen aday değilsen adayını açıkla.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünkü Van ziyareti sırasında gençlerle bir araya geldi.

Buradaki konuşmasına, Adana’da yapılan gençlik buluşmasının ardından meydana gelen kazada 3 gencin vefat ettiğini hatırlatarak başlayan Erdoğan, “Onlar tabii bizim unutamayacağımız şehitlerimiz, gelin önce onların ruhuna birer Fatiha okuyalım, ondan sonra programımıza başlayalım.” dedi.

Gençlerle bir araya gelmelerine vesile olanlara teşekkür eden Erdoğan, Van’a ayak bastıkları andan itibaren kendilerini coşkuyla ve sevgiyle bağrına basan tüm Vanlılara şükranlarını ifade etti. Erdoğan, “Van’daki bu muhteşem görüntünün masa başında, biliyorsunuz, ısmarlama Türkiye fotoğrafları çizmeye çalışanlara ibret olmasını da temenni ediyorum.” diye konuştu.

Toplu açılış töreniyle resmen hizmete aldıkları tüm yatırımların hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, bir süredir il ziyaretlerinde vatandaşlarla buluşmalarının akabinde gençlerle de bir araya geldiklerini anımsattı.

Gençlerin heyecanından, dinamizminden istifade ettiklerini ve adeta kendilerini yenilediklerini belirterek, bu programlara büyük önem atfettiğini söyleyen Erdoğan, “Son 1 yılda Van’la birlikte 22’nci gençler buluşmamızı gerçekleştirmiş oluyoruz. Hani birileri diyor ya ‘AK Parti’nin gençlerde tabanı yok’ filan diye, buyurun gençler burada. Şu anda biz gençlerde hiçbir partiyle mukayese edilemeyecek üye sayısına sahibiz.” dedi.

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan’dan partinin genç üye sayısına ilişkin bilgi alan Erdoğan, şöyle devam etti:

“1,5 milyon partimizin sadece gençlik kolları olarak üyemiz var. Tümünü aldığımız zaman şu anda üye sayımız yaklaşık 11,5-12 milyona ulaştı. Fakat bizim kadın kollarında da üye sayımız çok yüksek, yani orada da şu anda 3,5-4 milyon şu anda kadınlarda üye sayımız var. Erkan Bey’in pek hoşuna gitmedi bu, ben tabii biraz istikrarlı konuşuyorum, o da ‘5-5,5’ filan diyor. Bütün bu üye sayılarıyla diğer partilerin tamamını toplayın bizim partimizin üye sayısına ulaşamazlar ama şimdi ben buradan ekranları başında bizi izleyen bütün AK Parti’li kardeşlerime sesleniyorum, üye kardeşlerime sesleniyorum, her biriniz birer üye daha yapsanız bu 11,5 ne olur? 23 olur, 23 milyona zaten çıktığın anda bu 2023’ün nesidir? Habercisidir. Ben şu anda sizi burada görüyorum, diyorum bu işi bitirdiniz zaten.”

“Şu anda altılı masa ne yapacağını şaşırmış vaziyette”

Erdoğan, seçime bir yıl olduğunu ifade ederek, “Bazıları çok merak ediyor. Bay Kemal diyor ki ‘Seçim tarihini açıkla’. Ya neyi açıklayacağım, seçimin tarihi belli. Ne zaman? Önümüzdeki yılın haziranında seçim var ama bu ikide bir ‘Göreceksiniz kasımda seçim var’ diyor. Bay Kemal kasımda seçim yok, seçim önümüzdeki yılın haziranında, kendini oraya hazırla. Sen önce aday mısın, değil misin onu bir açıkla. Ya adaylığını açıkla, eğer sen aday değilsen adayını açıkla ama bunun her ikisi de şu anda yok. Şu anda altılı masa ne yapacağını şaşırmış vaziyette. Bizim böyle bir derdimiz var mı? Yok, ve biz yola şu anda Sayın Bahçeli ve ekibiyle beraber Cumhur İttifakı olarak yürüyoruz.” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Efes-2022 tatbikatına katıldıklarını anımsatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birlikte oradan bir yerlere mesaj verdik, nereye verdiğimizi anlıyorsunuz değil mi? Onlar da anlamış olacaklar ki hemen bir toplantı yaptılar üçlü, onlarınki altılı masa değil üçlü masa. Bir momentum açıkladılar, bu momentumla da artık bundan sonra Türkiye’nin aleyhinde herhangi bir açıklama, konuşma yapmayacağız. Bana da Dışişlerinden arkadaşlar ‘Böyle böyle, bu konuda söyleyecek bir şeyiniz var mı’. Söyleyeceklerimizi biz zaten söyledik, dolayısıyla yeni söyleyeceğimiz bir şey yok biz adamın lafına inanırız, adam olmayanın değil. Seni ben Vahdettin Köşkü’nde ağırlayacağım, yemek ikram edeceğim, o yemekte seninle bir şeye varacağız, mutabakata, ‘Bundan böyle biz direkt olarak ikimiz konuşalım, aramıza üçüncü kişileri sokmayalım’ tamam. Ya aradan 15 gün geçti, 3 hafta geçti sen gidiyorsun Amerika’ya, Amerika’da Senato’da kalkıp Türkiye’nin aleyhinde konuşma yapıyorsun, F16’larla ilgili konuşma yapıyorsun, yemezler Miçotakis, yemezler. Her şeyden önce bu milletin mayası öyle dalgaya malgaya gelmez. Biliyorsun, bu dalga malga, filan falan bunları geçmişte ataların senin çok iyi bilirler, tekrar yeniden bunları yenilemeye kalkmayın, faturası ağır olur.”

“Batı’nın siyasetine güven olmaz”

Yunanistan’da kurulan üsleri hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“5 artı 4 üsler kuruldu, ne kurarsanız kurun. ‘O kurulan üsleri niçin yaptınız’ filan diye sorduğumuz zaman verdikleri cevap çok manidar; ‘Ruslara karşı’ diyorlar. Ya ‘Ruslara karşı’ diyorsunuz da Ukrayna’ya karşı Rusların karşısında ne yaptınız, Ukrayna’nın yanında durabildiniz mi, Ukrayna’ya destek verebildiniz mi? Her şeyleri yalan. Bu Batı’ya güven olmaz. Batı’nın alacaksan ilmini alırsın, sanatını alırsın ama siyasette Batı’nın siyasetine güven olmaz. Bunlar bizi Avrupa Birliği’nde bile işte sene 63, o günden bugüne ne yapıyorlar, hala oyalıyorlar. Ne zaman başladı? Aslında 59’da başladı ama o gün bugün hep oyaladılar, niye? Ya bunlarda yalan, aman ya Rabbi, almış başını gidiyor, dürüstlük yok bunlarda, dürüstlük bizim milletimizde var.”

Adana’da yaptıkları gençlik şöleninde katılım ve coşkunun hem stadyum içinde hem dışarıda bambaşka olduğunu söyleyen Erdoğan, “Fetih şölenini İstanbul’da yaptık, fetih şöleniyle de resmi rakamı veriyorum, 560 bin kişiyi Atatürk Havalimanı’nda topladık. Muhalefet, Maltepe’de bir araya geldi, onun resmi rakamını da vereyim size, 106 bin kişi. Nereden nereye görüyorsunuz. İnşallah sizlerin gayretleriyle, gayretlerimizle 2023 bu ülkede yeni bir kırılma olacak.” diye konuştu.

Gençlerden büyük gayret beklediğine işaret eden Erdoğan, “Siz bu konuda bütün üniversitelerdeki arkadaşlarınızla münasebetlerinizi sıkı tutarsanız, yoğun çalışacağız, arkadaşlarımızla beraber bu yoğunluğumuzu devam ettireceğiz, asla şöyle bir yorgunluk, böyle dargınlık, bunların hiçbiri bize yakışmaz, dargınlık varsa hemen barışacağız. Çünkü bizde dargınlık margınlık olmaz.” ifadelerini kullandı.

“Gençlere salt seçmen nazarıyla bakmıyoruz”

Kurban Bayramı’nın yaklaştığını, dargınların barışacağını ve yollarına böyle devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, “Çünkü gençler için çalışan, gençlerle yürüyen bir parti olarak bundan sonra da her fırsatta sizlerle bir araya gelmeye devam edeceğiz. Çünkü biz gençlere salt seçmen nazarıyla bakmıyoruz.” dedi.

İktidara yürüdükleri dönemde seçilme yaşının 30 olduğunu, bunu önce 25’e daha sonra da 18’e indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, “Biz diğer siyasi partiler gibi gençleri sadece seçim sandığı ufukta belirlenince hatırlamadık, gençlerimizi yoldaşımız, yol arkadaşımız, geleceğimizin teminatı olarak gördük. Siyasete ilk adımını gençlik kollarında atmış bir kardeşinizim ben. Bunların içinde böyle birisi yok, hiç birisinin böyle bir geçmişi yok. Altılı masadakilerin hepsini alın bunların hiçbirisinin böyle bir geçmişi yok. Ama bu kardeşiniz bu yola böyle koyuldu. Siyaset arenasındaki tüm mücadelemi hep gençlerle birlikte verdim, gençliğimde verdim.” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından Cumhurbaşkanlığına uzanan sürece bakıldığında siyasi hayatının her safhasında gençlerle birlikte olduklarını söyleyen Erdoğan, vesayete, terör örgütlerine yerli ve yabancı şer odaklarına karşı yürüttükleri tüm mücadelelerde gençleri hep yanında bulduğunu ifade etti.

“O kahvesini yudumlarken biz milletimizle beraberdik, aramızdaki fark bu”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gezi olaylarında, ağaç ve çevre bahanesiyle sokaklarımızı karıştırmak istediklerinde gençlerimiz yine bizimle beraberdi. 17/25 Aralık girişiminin gölgesinde yapılan yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gençlerin tercihi yine biz olduk. 15 Temmuz darbesinde doğrudan canımıza kastettiklerinde yanımızda yine gençler vardı. Sadece bir telefon mesajıyla tüm gençlerimize seslendim, tüm milletime seslendim ve o gece bütün gençler Atatürk Havalimanı’nı doldurdular. Bay Kemal de FETÖ’nün adamlarının korumasında tankların arasından Bakırköy Belediyesi’ne gitti. O kahvesini yudumlarken biz milletimizle beraberdik, aramızdaki fark bu.” dedi.

Ekonomiyi çökertmeye yönelik hamleleri gençlerle boşa çıkardıklarını, Türkiye’yi eli kanlı terör örgütleri marifetiyle esir alma teşebbüslerini de yine gençlerle hezimete uğrattıklarını belirten Erdoğan, “Son 20 yılda girdiğimiz 15 seçimin tamamında bu ülkenin siz yürekli cesur gençlerinin teveccühüne, desteğine mazhar olduk. Siz sosyal medya mecralarında anket adı altında ortaya sürülen manipülasyon araçlarında verilmek istenen havaya, sevgili gençler, hiç bakmayın. Son 20 yıldır olduğu gibi bugün de Türk siyasetinde gençlerin en çok tercih ettiği parti biziz. Cumhurbaşkanlığı tercihinde de aynı tablo geçerlidir. Rabb’ime bana sizler gibi yol ve kader arkadaşları verdiği için hamdediyorum. Gençlik kollarımızın sadece son bir yılda, bakın burası çok önemli, 250 bin yeni üye yapması gençlerle aramızdaki bağın gücünü ortaya koyuyor. Bu ülkenin gençlerinin ezici çoğunluğu hala geleceklerini nerede görüyor? Bizde görüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Gençlerin kendilerine, kendilerinin de gençlere güvendiğine vurgu yapan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Partimizin gençlik kollarında görev alan isimlerle aradan geçen yıllarla birlikte Meclis’ten kabineye, parti yönetiminden bürokrasiye kadar her yerde mesai arkadaşlarımız olarak yolumuza devam ediyoruz. Bunun için gençlerle aramıza girmeye kalkan siyasi, affınıza sığınıyorum, çaylaklara diyoruz ki ‘Siz gidin kumda oynayın’. Hani serde biraz da Kasımpaşalılık var ya. Gençlerin oylarını çantada keklik gören muhterislere diyoruz ki ‘Hesaplarınızı bir kez daha gözden geçirin.’ Şahsımızla gençlerimiz arasındaki muhabbeti sorgulayanlara diyoruz ki ‘Siz önce bu ülkenin gençlerinden gidin de bir özür dileyin.’ Daha düne kadar ’18 yaş düzenlemesini kendi çocukları için getirdiler’ diyen siz değil miydiniz? Daha düne kadar ’18 yaşında milletvekili mi olur’ diyerek 16 Nisan anayasa referandumuna karşı çıkan siz değil miydiniz? Daha düne kadar ‘Meclis’i çoluk çocukla dolduracaklar’ iddiasıyla ortalıkta gezinen siz değil miydiniz? Şimdi çıkmış bizim gençlerimizle gönül bağımızı sorguluyor, gençlerle ilgili ahkam kesiyor, laf söylüyorsunuz. Riyakarlıklarla dolu geçmişinize bakmadan bir de çıkmış bizim gençlikle ilgili politikalarımızı eleştirmeye cüret ediyorsunuz. Halbuki Türkiye’de son 20 yılda gençlere en çok yatırımı yapan, gençlerimizin hayat standardını en fazla artıran kadro biziz.”

Tahıl koridoruyla ilgili Erdoğan, “Önümüzdeki hafta içinde gerek Sayın Putin’le gerek Zelenskiy ile görüşerek ne gibi adımlar atarız bunları konuşacağız.” dedi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir