Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO Zirvesi’nde müttefiklerimizle ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi'nde müttefiklerimizle ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Zirvesi'nde müttefiklerimizle ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi’ne ilişkin, “Müttefiklerimizle ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanNATO Liderler Zirvesi‘ne katılmak üzere Brüksel‘e hareketi öncesi Atatürk Havalimanı‘nda basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İttifakın önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını belirleyecek NATO 2030 sürecine ilişkin kararların alınacağı önemli bir zirveye iştirak edeceğiz.” dedi.

Erdoğan, “Afrin’deki Şifa Hastanesine yapılan terör saldırısı, PKK/YPG’nin nasıl kalleş ve vahşi bir örgüt olduğunu göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

“Göç baskısına da maruz kalıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarının devamında şunları kaydetti:

“Türkiye olarak sadece terörle mücadele etmiyoruz aynı zamanda doğu-batı yönünde yoğun bir düzensiz göç baskısına da maruz kalıyoruz.”

NATO Zirvesi

Erdoğan, NATO Zirvesi’ne ilişkin, “Müttefiklerimizle ittifaka verdiğimiz önemin altını bir kez daha çizeceğiz.” diye konuştu.

“Biz kendi sınırlarımızı korurken NATO’nun sınırlarını da koruyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ülkemizde masumları, Suriye’de sivilleri, Irak’ta Kürt kardeşlerimizi katleden bu alçaklardan döktükleri her damla kanın hesabını soracağız. Biz kendi sınırlarımızı korurken NATO’nun sınırlarını da koruyoruz. NATO’nun yüzleştiği sınamalar karşısında güvenilir bir müttefik olarak kritik sorumluluklar üstlendik, üstleniyoruz.”

Türkiye-Azerbaycan ilişkileri

Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine ilişkin, “Türkiye-Azerbaycan kardeşliği, bölgemizin barış, refah ve istikrarının teminatıdır.” ifadesini kullandı.

Biden ile görüşme

Cumgurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden ile yapacağı görüşmeye ilişkin şunları kaydetti:

“Biden ile bizim göreve geldikten sonraki bu yüz yüze ilk görüşmemiz olacak ve birinci derecede Türkiye-Amerika ilişkilerini masaya yatırmamız gerekiyor. Biden ile görüşme alanımız çok geniş. Birçok dedikodular vesaire içeride dışarıda oldu, bunları geride bırakıp, neler yapabiliriz, neler yapacağız bunları konuşmamız lazım. ABD ile savunma sanayisine yönelik birçok masa üstünde kalan konular var. Bunların da en önemlisi F-35 konusudur. F-35 konusunda Türkiye maalesef ahdini yerine getirdiği halde ahdini yerine getirmeyen, sözleşmeye uymayan bir Amerika vardır. 24 Nisan, maalesef çok olumsuz bir süreç oldu. Bu yaklaşım bizleri ciddi manada üzmüştür. Bunu gündeme getirmeden geçmeyi doğru bulmamız mümkün değil. ABD ile Daha başka birçok savunma sanayisinde başlayıp da devam edemediğimiz konular var. Gönül tabii bunların hiçbirini arzu etmiyor.”

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi

Erdoğan, ABD’nin Afganistan’dan çekilme hazırlığına ilişkin ise, “Burayı terk ettiği andan itibaren orada süreci devam ettirecek güvenilir tek ülke malum Türkiye.” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim bütün derdimiz, beklentimiz NATO’nun birlik ve beraberliğine, dayanışmasına güç katacak amasız fakatsız bir yaklaşımı Amerika’dan görmektir.” dedi.

“NATO Genel Sekreteri Stoltenberg dostumuzdur”

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile iyi ilişkiler kurduklarına da değinerek, “NATO Genel Sekreteri Stoltenberg her zaman olumlu yaklaşımlar içerisinde olmuş bir dostumuzdur.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkez bankası rezervleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez bankası rezervlerine ilişkin sorulan bir soruya, “Merkez Bankamızın döviz rezervi konusunda geldiğimiz seviye 100 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumdayız” şeklinde cevap verdi.

Müsilaj sorunu

Erdoğan, devam eden müsilaj sorununa ve çalışmalara ilişkin ise, “Şu anda 77 noktada 1700 metreküp müsilaj temizlenmiş vaziyette. Yoğun bir çalışma devam ediyor. 7/24 esasına göre bu çalışmalar devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Türkiye NATO ülkeleri içerisinde, üzerine düşen görevleri tam manasıyla yerine getiren ülkelerden bir tanesi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarının devamında şu  ifadelere yer verdi:

“Şu anda NATO ülkeleri içerisinde, üzerine düşen görevleri tam manasıyla yerine getiren ülkelerden bir tanesi, ilk 5’in içinde olmak suretiyle Türkiye’dir.”

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir