Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mehmetçiğe iftar sürprizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mehmetçiğe iftar sürprizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mehmetçiğe iftar sürprizi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK komuta kademesi ile Mehmetçiğe sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek, iftarı terörle mücadele operasyonlarında önemli başarılar sağlayan Yüksekova’daki 3. Piyade Tümen Komutanlığı’nda yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar ile Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki 3. Piyade Tümen Komutanlığı’na geldi.

Terörle mücadele operasyonlarında büyük başarılar elde eden birliğe gelişinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz tarafından karşılanan Erdoğan, iftar için erbaş-er yemekhanesine geçti.

Yemekhaneye girişinde Mehmetçiği selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK komuta kademesi ile okunan duanın ardından askerlerle birlikte karavanadan yemek yiyerek iftarını yaptı.

İftar sonrası yaptığı konuşmasına Mehmetçikleri selamlayarak başlayan Erdoğan, “Sizler nezdinde vatanın korunması görevini emanet ettiğimiz kahraman Mehmetçiklerimizin her birinin ramazan ayını tebrik ediyorum. Öyle bir ramazan ayı ki başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan ve içinde de Kur’an-ı Kerim’in inzal olduğu Leyle-i Kadr var. Rabbimden temennim şudur, ‘Ya Rab bizleri ramazanı şerife kavuşturduğun gibi inşallah Ramazan Bayramı’na da kavuştur.’ Yüce Mevla’dan aynı şekilde bu bayramı da ülkemizin birliği, beraberliği, kardeşliğini görerek yaşamayı bizlere Rabbim nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

Tarih kitaplarının, Türk milletini “asker millet” olarak tarif ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatan savunması söz konusu olunca yediden yetmişe vazife başına koşacağımızı, daha önemlisi de bu mücadeleyi başarıyla neticelendireceğimizi pek çok defa ispatladık. Askerliğin sadece silah değil asıl yürek işi olduğunu, diğer toplumlarla kendi insanımızı karşılaştırarak rahatça görebiliriz.” diye konuştu.

Türkiye’nin, geçmişten bugüne dünyanın en eski devlet geleneğine, dolayısıyla ordusuna sahip bir ülke olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şimdi kapıdan girerken dört tane başlık gördüm. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. İşte bu dörtlükle beraber diyoruz ki bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bizi bölemeyecekler, parçalayamayacaklar. İşte bu birliğiniz, bu beraberliğiniz az önce Savunma Bakanımın da ifade ettiği gibi bu ülkede terörle mücadelede bizleri zafere taşıdı. Zaferimiz, zaferlerimiz daim olsun.

Cumhurbaşkanlığı forsunda temsil edilen devletlerimizin her biri güçlü ordularıyla geniş bir coğrafyada hakim olmuş, hüküm sürmüştür. En doğudan en batıya kadar her yerde ecdadın ayak izlerine rastlamak mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin küresel düzeyde takdir toplayan siyasi ve ekonomik gücünün gerisinde de eğitimi, donanımı, disiplini, cesareti ve vizyonuyla dünyanın en iyi ordularından birine sahip olması vardır. Dünyanın hem en gözde hem en çalkantılı bölgesinde bin yıldır varlığımızı sürdürebilmemizi askeri kabiliyetimize borçluyuz. Bugün de aynı güvenle kuzeyimizde ve güneyimizde, doğumuzda ve batımızda nice yıkımlar, acılar, çatışmalar, trajediler yaşanırken biz huzur içinde hedeflerimize doğru yürümeyi sürdürebiliyoruz.”

“Destanlar yazarak elde ettiğimiz başarılarla gurur duyuyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sınırlarımızı koruma görevinin ötesinde pek çok farklı ve gerçekten zorlu coğrafyada yürüttüğü harekatlar, küresel kirli senaryolarda ülkemizi adeta dokunulmaz kılmaktadır. Suriye’den Libya’ya, Irak’tan Karabağ’a, Akdeniz’den Ege’ye kadar pek çok yerde kara, hava ve deniz unsurlarımızla destanlar yazarak elde ettiğimiz bu başarılarla gurur duyuyoruz. Tabii bu noktaya öyle kolay gelmedik. Bir süredir darbelerin ve vesayetin gölgesi altında gerçek potansiyelini ortaya koymakta zorlanan bir ordumuz vardı.” ifadelerini kullandı.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gerçekleştirilen reformlar sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden tarihteki o şanlı, şerefli, heybetli görünümüne ve ruhuna kavuştuğunun görüldüğünü belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Allah’a hamdolsun milletimizin ‘Peygamber Ocağı’ olarak vasıflandırdığı, namusunu ve geleceğini emanet ettiği ordu işte bu. Adına marşlar bestelenen, türküler yakılan, dualar edilen, gerektiğinde canlar adanan, kanlar dökülen ordumuza insanımızın atfettiği değerler mukaddeslerimizin mütemmim cüzüdür. Genelkurmay Başkanından erine kadar Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarının bu idrake sahip olduğunu ve gereğini yerine getirmek için gece gündüz çalıştığını yakinen biliyoruz. Ordumuz, artık sadece bizim değil geniş bir coğrafyada yaşayan yüzlerce milyon dost ve kardeşimizin de güven ve umut kaynağı haline gelmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetlerini sırtını dayadığı bir ulu çınar, bir yüce dağ gibi gören hiç kimseyi de hamdolsun bugüne kadar hayal kırıklığına uğratmadık. Rabbim her birinizden razı olsun. Rabbim her birinizi esirgesin. Rabbim girdiğiniz her mücadelede sizi muzaffer eylesin. Sizler, şüheda yoluna adanmış Mehmetçiklerimizsiniz ve sizin mükafatınız sevgililer sevgilisi Peygamberimize komşu olmaktır. Bu duygularla halen sınırlarımızda ve sınırlarımızın ötesinde her nerede olursa olsun görevleri başında olan askerlerimize başarılar diliyorum. Devletimizin, milletimizin, vatanımızın bekası için gözlerini kırpmadan ölüme yürüyen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Öte yandan Mehmetçiğe yapılan sürpriz ziyaretin büyük bir hassasiyetle planlandığı öğrenildi. Günlük programında yer almayan ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan yer aldı.

Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı forsu yer alan mont ve üzerinde “Cumhurbaşkanı” yazan şapka takması dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilçe merkezinde esnafı ziyaret etti

İftar sonrası birliğin faaliyetlerine ilişkin bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra beraberindeki Bakan Akar ve TSK komuta kademesi ilçe merkezinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Vatandaşlar, İpek Yolu Caddesi’ndeki bir pastaneyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılarında görünce şaşkınlık yaşadı. Pastanedeki vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, 4 aylık Yağız Efe isimli bebeği de kucağına alarak sevdi.

Beraberindeki Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK komuta kademesi ile bir süre pastanede oturarak gençlerle sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, pastanenin çıkışında vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

“Gece-gündüz demeden mücadelesini sürdürüyor”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da iftarda yaptığı kısa selamlama konuşmasında, “Bütün varlığı, bütün kahramanlığı, bütün fedakarlığı ile 40 yıldan beri milletimizin başına musallat olan terör belasından asil milletimizi kurtarmak için ‘Ölürsem şehit kalırsam gazi’ anlayışıyla gece-gündüz demeden zor arazi ve hava koşullarına bakmaksızın mücadelesini sürdürüyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yüksekova’da Mehmetçikle yaptığı iftara ilişkin paylaşım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rabbim her bir askerimizden razı olsun, her birini esirgesin, girdikleri her mücadelede onları muzaffer eylesin.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bu akşam Yüksekova’daki 3’üncü Piyade Tümen Komutanlığı’nda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kıymetli mensuplarıyla Mehmetçiklerimizle iftar sofrasındaydık. Rabbim her bir askerimizden razı olsun, her birini esirgesin, girdikleri her mücadelede onları muzaffer eylesin.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir