Dışişleri Bakanı Fidan: Uluslararası kamuoyunu, 2 milyon insanın yok edilmesini önleyici tedbirler almaya davet ediyorum

Dışişleri Bakanı Fidan Uluslararası kamuoyunu, 2 milyon insanın yok edilmesini önleyici tedbirler almaya davet ediyorum

Dışişleri Bakanı Fidan Uluslararası kamuoyunu, 2 milyon insanın yok edilmesini önleyici tedbirler almaya davet ediyorum

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Gazze konusunda, “Uluslararası kamuoyunu farklı yöntemler kullanarak, rehin alınmış 2 milyon insanın açlık ve salgın hastalıkla yok edilmesini önleyici tedbirler almaya davet ediyorum.” dedi.

Fidan, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani ile Tiran’daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Gazze’de devam eden trajediye dikkati çeken Fidan, 10 binlerce masum Filistinlinin günlerdir dünyanın gözü önünde katledilmeye devam edildiğini belirtti.

Fidan, gelinen noktada başka bir trajedi ile karşı karşıya olduklarını kaydederek, “Binlerce insanı biz kurşunlardan ve bombalardan kaybetmişken şimdi İsrail tarafından Gazze’de rehin alınmış milyonlarca Filistinlinin açlıkla ve salgın hastalıkla katledilme tehlikesiyle karşı karşıyayız. Gazze’ye girilmesine izin verilmeyen insani yardımlar, tıbbi malzemeler, içeride büyük bir felaketin habercisi şu anda.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası kamuoyunun şimdiye kadar gösterdiği çaba ve iyi niyetin içeriye ulaştırılması gereken yardımı mümkün kılmadığını vurgulayan Fidan, “Bu nedenle buradan uluslararası kamuoyunu daha farklı yöntemler kullanarak rehin alınmış 2 milyon insanın açlıkla ve salgın hastalıkla yok edilmesini önleyici tedbirler almaya davet ediyorum. Aksi takdirde çok geç olabilir.” diye konuştu.

Fidan, bombalardan ve kurşunlardan ölen insanlara ek olarak 100 binlerce kişinin de açlıktan kaybedebileceğine dikkati çekerek, bunun dünya kamuoyunun taşımayacağı büyük bir vicdani yük olacağını ifade etti.

Bakan Fidan, var olan metotların dışına çıkarak Gazze’ye yardım götürmenin mümkün kılınması gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Hasani’ye misafirperverliği sebebiyle teşekkür eden Fidan, daha önce farklı görevler nedeniyle Arnavutluk’ta bulunduğunu anımsattı.

Fidan, mevkidaşıyla “çok verimli bir toplantı” gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, ziyareti kapsamında Arnavutluk Başbakanı ve Arnavutluk Cumhurbaşkanı ile de görüşeceğini belirtti.

İki ülke liderleri arasında “samimi bir dostluk ve dayanışma” bulunduğunu vurgulayan Bakan Fidan, “Türkiye ve Arnavutluk hem devlet olarak hem millet olarak tarihsel yakınlığa, sarsılmaz bağlara sahip iki millet, iki devlet.” ifadelerini kullandı.

Fidan, Türkiye ile Arnavutluk arasında her alanda ikili ilişkileri ilerletme yolunda kararlılığın sürdürüldüğünün altını çizerek, ekonomi, ticaret, diplomasi, bölgesel sorunlar ve kültür gibi çok farklı alanda iki ülkenin çalışmalara devam ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki işbirliğinin bölgesel kalkınmaya etki edebileceğine işaret eden Fidan, bunun daha da ileri taşınması için kurulan mekanizmalar olduğu anlattı.

Fidan, 2024’te “Birinci Yüksek Düzeyde Stratejik İşbirliği Konseyi” toplantısını yapmayı amaçladıklarını belirterek, “İki ülke arasındaki ticaret hacmini ilk etapta 2 milyar dolara ulaştırma yolunda bir azmimiz var.” diye konuştu.

Arnavutluk’ta, Türk iş insanlarıyla bir araya gelme şansı bulduğunu da anlatan Fidan, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha ileriye taşınması gerektiğini kaydetti.

Terörle mücadele

Arnavut mevkidaşıyla başta terörle mücadele ve bölgesel güvenlik olmak üzere çeşitli alanlarda görüş alışverişinde bulunduğunu belirten Fidan, “FETÖ’nün Arnavutluk’ta kalan son kalıntılarının da temizlenmesi için Türkiye’nin hassasiyetini tekrar vurguladık. O konuda ne türden tedbirler alınabilir, nasıl ilerlenebilir, o konuyu görüşme imkanımız oldu.” diye konuştu.

Fidan, öte yandan, 2023’te, Arnavutluk’un Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) geçici üyeliğini deruhte ettiğini hatırlatarak, başarılı bir dönem geçirildiğini, bunun Arnavutluk diplomasisi için önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin bölgesel işbirliği ve dayanışması hem küresel hem bölgesel platformda Arnavutluk’la devam edecek.” ifadesini kullanan Fidan, Arnavutluk’u Türkiye’den Karadeniz Ekonomik İşbirliği dönem başkanlığını devraldığı için tebrik etti.

Fidan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Platformu’nun önemli olduğunu ve daha fazla canlandırılmasına ihtiyaç bulunduğunu belirterek, nitelikli projelerin hayata geçirilmesine ihtiyaç olduğunu aktardı.

Görüşmede, bölgesel ve küresel sorunların da ele alındığını yineleyen Fidan, “Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının tabii ki Avrupa’ya etkisini, Avrupa’nın güvenliğine, Avrupa ekonomisine etkisini küresel ekonomiye ve güvenliğe etkisini tartıştık.” dedi.

Hasani: Dost Türkiye zor günlerimizde her zaman yanımızda bulunmuştur

Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani ise “Türkiye ile bizi uzun bir tarih ve iki halk arasındaki samimi dostluk birleştiriyor.” dedi.

Hasani, şöyle devam etti:

“Geçen yıl, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 100. yılını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutladık. Elbette ki aramızdaki ilişkiler çok daha eskilere dayanıyor. Dost Türkiye, yıkıcı 26 Kasım 2019 depremi, Kovid-19 salgını ve Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali sonucunda meydana gelen enerji krizi ile tahıl tedariki meselelerinde olduğu gibi, zor günlerimizde her zaman yanımızda bulunmuştur.”

Hasani, Arnavutluk ile Türkiye arasındaki ilişkilerin siyasi diyalog, ticari alışveriş, eğitim, kültür ve diplomasi başta olmak üzere her alanda mükemmel olduğuna işaret ederek, bu ilişkilerin gelişme kaydettiğini ve sağlamlaştığını vurguladı.

Ankara’da Ocak 2021’de imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması’nda öngörülen mekanizma olan siyasi diyalog grubunun ikinci toplantısını gerçekleştirdiklerini aktaran Hasani, “Bu toplantı, ikili, bölgesel ve küresel düzeyde karşılıklı çıkarların bulunduğu tüm alanlarda strateji ve işbirliğini daha da güçlendirmektedir. Aramızdaki siyasi diyaloğun yoğunlaşmasını ikili işbirliklerinin anlamlı artışı takip etmiş ve bu teknoloji, ulaştırma, enerji, savunma, sağlık, turizm, eğitim, çevre, kültür ve birçok alanda bir dizi anlaşmaların imzalanmasıyla somutlaştırılmıştır.” şeklinde konuştu.

Hasani, mevkidaşı ile ekonomi ve ticaret alanlarındaki işbirliklerini de ele aldıklarını, Türk yatırımlarının yaklaşık 3,7 milyar avroya ulaştığını, 15 binin üzerinde Arnavut’un ülkesinde faaliyet gösteren 830 şirket tarafından istihdam edildiğini anlattı.

Bölgesel işbirliği konularını ve bunun Balkanlar’da barışı, güvenliği ve demokratik istikrarı garanti eden iyi komşuluk ve kapsayıcılık ilkelerine dayanan iyileştirilmesini de ele aldıklarını belirten Hasani, “Kosova’nın uluslararası alanda tanınmasının yanı sıra çeşitli bölgesel ve küresel örgütlere üyeliğine destek verdiği için Türkiye’ye özellikle memnuniyetimi ifade etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Hasani, Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) İsveç’in NATO’ya üyeliğini onaylamasına da değinerek, “Artık, Avrupa’nın güvenlik mimarisi daha da tamamlanmış hale geliyor.” dedi.

Mevkidaşı Fidan ile Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan sarsılmaz destekleri hakkında aynı değerlendirmelere sahip olduklarını ifade eden Hasani, “Her boyuttaki güvenlik sorunlarıyla başarılı şekilde başa çıkabilmek için Avrupalı ​​ve NATO’daki ortaklarımızla ikili işbirliğimizi ve koordinasyonumuzu artırma ve güçlendirme ihtiyacı görüşünü paylaştık.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Fidan, ülkedeki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Bajram Begaj ve Başbakan Edi Rama ile de bir araya gelecek.

Dışişleri Bakanı Fidan, resmi ziyaret için Bulgaristan’a gitti

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Arnavutluk’taki resmi temaslarının ardından Bulgaristan’a gitti.

Dışişleri Bakanı Fidan, resmi ziyaret için Bulgaristan'a gitti

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Bakan Fidan, Arnavutluk’taki resmi temaslarının ardından Tiran’dan ayrılarak TSİ 20.20’de Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ulaştı.

Fidan, resmi ziyaret çerçevesinde yarın Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel ile görüşecek.

Bakan Fidan Sofya’da, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Başbakan Nikolay Denkov ile de bir araya gelecek.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da dün akşam Türk iş insanları ile buluşan Fidan, bugün resmi ziyaret kapsamında Avrupa ve Dışişleri Bakanı İgli Hasani ile görüşmüştü.

Fidan, Başbakan Edi Rama ve Cumhurbaşkanı Bayram Begay tarafından da ayrı ayrı kabul edilmişti.

Bakan Fidan, Bulgaristan’daki temaslarını tamamlamasının ardından çarşamba günü resmi ziyaret için Romanya’da olacak.

Bu resmi ziyaretlerde, ikili ilişkilerin yanı sıra güncel, bölgesel ve küresel gelişmeler de ele alınıyor.

Dışişleri Bakanı Fidan, HÖH Partisi Lideri Mustafa Karadayı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisindeki genel başkanlık görevini devretmek üzere olan Mustafa Karadayı ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Fidan, HÖH Partisi Lideri Mustafa Karadayı ile görüştü

Bakanlığın, X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Bakan Hakan Fidan, Sofya’ya varışında, Hak ve Özgürlükler Hareketi’ndeki genel başkanlık görevini devretmek üzere olan Milletvekili Mustafa Karadayı ile Büyükelçiliğimizin Resmi Konutu’nda bir araya geldi.” ifadesi kullanıldı.

Paylaşımda, Fidan ile Karadayı’nın fotoğrafına yer verildi.

Bakanlıktan yapılan bir başka X paylaşımında da Fidan’ın, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliğinin resmi konutunda, HÖH partisinin eş başkan adayları Cevdet Çakırov ve Delyan Peevski ile görüştüğü belirtildi.

Dışişleri Bakanı Fidan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begaj ve Başbakan Rama tarafından kabul edildi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama tarafından başkent Tiran’da ayrı ayrı kabul edildi.

Dışişleri Bakanı Fidan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begaj ve Başbakan Rama tarafından kabul edildi

Bakanlığın X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Fidan’ın resmi ziyaretler gerçekleştirmek için gittiği Tiran’da, Cumhurbaşkanı Begaj tarafından kabul edildiği belirtildi.

Yapılan başka bir paylaşımda Fidan’ın, Arnavutluk Başbakanı Rama tarafından da kabul edildiği kaydedildi.

Kaynak: AA

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir