Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına kınama

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına kınama

Dünya Müslüman Alimler Birliği'nden İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına kınama

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Muhyiddin el-Karadaği, İsveç polisinin başkent Stockholm’de bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına izin vermesini kınadı.

İsveç polisinin Kur’an-ı Kerim’in bir nüshasını yakmayı amaçlayan gösteri düzenlemeye izin vermesinin ardından Dünya Müslüman Alimler Birliği tarafından Karadaği’nin imzasıyla yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Bu ırkçılıktır, özgürlük değildir ve resmi makamların desteklediği bireysel vahşete susulmamalıdır.” ifadesine yer verildi.

Bunun aşırılık yanlısı Salwan Momika tarafından Kurban Bayramı’nın ilk gününde yapılmasının planlandığı kaydedilen açıklamada, olayın ayrıca temyiz mahkemesinin, polisin Kur’an-ı Kerim’i yakmak için düzenlenecek protesto gösterilerine getirdiği yasağı reddetmesinden iki hafta sonraya denk geldiğine işaret edildi.

İsveç polisi bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kurban Bayramı’nın ilk gününe eşzamanlı olarak Medborgarplatsen’de bulunan Stockholm Camisi önünde Kur’an-ı Kerim’in bir nüshasını yakmayı amaçlayan gösteriye izin verdiğini duyurmuştu.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika isimli bir kişi Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yaktı.

Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nden İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına kınama

Hamas ve İslami Cihad Hareketi, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir caminin önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepki gösterdi.

Hamas ve İslami Cihad Hareketi'nden İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasına kınama

Hamas yöneticilerinden Sami Ebu Zuhri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Stockholm’de bir caminin önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakılmasını kınadı.

Ebu Zuhri, “Kurban Bayramı’nın ilk gününde İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması, dünyadaki Müslümanların duygularına bir provokasyon ve inançlarına yönelik bir saldırıdır.” ifadesini kullandı.

İslami Cihad Hareketi Sözcüsü Davud Şihab da AA muhabirine, bu saldırgan eylemleri kınadıklarını ve bunların küresel barış ve istikrar üzerindeki tehlikeli yansımalarından ve tepkimelerinden yetkilileri sorumlu tuttuklarını ifade etti.

Kur’an-ı Kerim’e veya camilere yönelik bu saldırıların din savaşını ateşleyeceği uyarısında bulunan Şihab, bu tür İslam karşıtı olayların tekrarlanmasının “nefret ve kin yayan bu aşırılık yanlısı terör gruplarına karşı” caydırıcı önlemler almayan hükümetler ve polislerce örtbas edilmesinden kaynaklandığını söyledi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika isimli bir kişi bugün Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Ürdün: Kur’an-ı Kerim yakılması kabul edilemez bir tahrik ve ırkçılık eylemidir

Ürdün, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasını kınayarak, bunu “kabul edilemez bir tahrik ve ırkçılık eylemi” olarak değerlendirdi.

Ürdün: Kur'an-ı Kerim yakılması kabul edilemez bir tahrik ve ırkçılık eylemidir

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Kur’an-ı Kerim yakmak ciddi bir nefret eylemi, şiddeti körükleyen ve dinleri aşağılayan İslamofobinin bir tezahürüdür ve hiçbir şekilde ifade özgürlüğü olarak kabul edilemez.” ifadesine yer verildi.

Kur’an-ı Kerim’in yakılmasının kınandığı açıklamada, olayın “kabul edilemez bir tahrik ve ırkçılık eylemi” olduğu vurgulandı.

Açıklamada, bu tür sorumsuz davranış ve eylemlere son verilmesi, dini sembollere saygı duyulması, nefret ve ayrımcılığı körükleyen eylem ve uygulamalardan vazgeçilmesi çağrısında bulunuldu.

Ayrıca, bu eylemlere karşı koyulması ve engellenmesi, barış kültürünün yayılması ve teşvik edilmesinin yanı sıra aşırılık, fanatizm ve nefreti kışkırtmanın reddedilmesi için ortak çaba gösterilmesi istendi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika isimli bir kişi Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir