Erdoğan: Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir

Erdoğan Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir

Erdoğan Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna-Hersek’in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir.” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek’te, Srebrenitsa soykırımının 26. yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenine video mesaj gönderdi.

Bosna Herseklileri selamlayarak başladığı konuşmasında Erdoğan, Srebrenitsa soykırımını anmak, yüreklerde dinmeyen acıları paylaşmak amacıyla bir araya geldiklerini belirtti.

Şehitleri rahmetle anan ve kederli ailelerine sabır dileyen Erdoğan, üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen Srebrenitsa’nın açtığı yaraların kanamaya devam ettiğini ve ortaya çıkarılan her mezar, ebedi istirahatgahına uğurlanan her şehidin 26 yıl öncesinin tanıkları olarak o günleri tekrar hatırlattığını kaydetti.

“Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Acınızı acımız bilip merhum Aliya İzetbegoviç’in emanetine sahip çıkarak, bu soykırımı unutmuyor, unutturmuyoruz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Avrupa ve insanlık tarihinin bu kara lekesinin, ne surette olursa olsun, geri plana itilmesine müsaade etmeyeceğiz. Savaş suçlusu Ratko Mladiç hakkında geçen ay verilen uluslararası mahkeme kararı, soykırımın acısını elbette dindiremez. Mahkeme kararları ne kaybedilen canları geri getirebilir, ne de gönüllerdeki yaralara merhem olabilir. Ancak, adaletin tecellisi yolunda alınan bu ve benzeri kararlar, soykırım suçunun bir kez daha işlenmesini engellemekte rol oynayabilir. Adaletin yerini bulması da Avrupa’nın kalbinde yaşanan bu trajedinin kurbanlarına ve geride kalan tüm şehit yakınlarına vicdani bir borçtur. Bu bakımdan geçmişi unutmadan, duygularımızın aklımızı esir almasına fırsat vermeden, evlatlarımızın geleceği için çaba harcamamız gerekiyor. Buradan tüm siyasileri nefret, şiddet ve ayrımcılık içeren söylemlere karşı çıkarak, ortak insani değerler etrafında buluşmaya davet ediyorum.”

Farklı inanç, kültür ve etnik kimliklerin kavşak noktası olan Bosna Hersek’in iç barış ve huzurunu korumasının son derece önemli olduğuna da değinen Erdoğan, “Ülke içindeki her bir bölgenin istikrarı Bosna Hersek için, Bosna Hersek’in istikrarı ise Balkanlar başta olmak üzere tüm Avrupa için zaruridir. Bize tarihin verdiği bu sorumluluğun yükünü hep birlikte taşımak ve bu topraklarda barışı daim kılmak ortak görevimizdir.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, Bosna Hersek’in ve Boşnak kardeşlerinin yanında”

Erdoğan, “Türkiye, dün olduğu gibi bugün de yarın da Bosna Hersek’in ve Boşnak kardeşlerinin yanında olmaya devam edecektir. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken aziz şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet niyaz ediyorum. Rabb’im sizlere ve bizlere bir daha böyle acılar yaşatmasın diyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Allah’a emanet olun.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri de Srebrenitsa Soykırımı’nın 26. yılında, sosyal medya paylaşımlarıyla soykırım kurbanlarını andı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, paylaşımında, “Dünyanın vicdanında kapanmayan yara, Srebrenitsa… Aliya’nın dediği gibi: ‘Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır’. Soykırımı unutmayacağız. Bosnalı mazlumlara rahmetle…” ifadelerine yer verdi.

Srebrenitsa’da hayatını kaybedenleri rahmetle anan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen, pek çok ülkenin sessizliği ile zulme ortak olduğu Srebrenitsa Soykırımı’nı unutmadık, unutmuyoruz.” ifadesini kullandı.

Hafızalardan asla silinmeyen acının 26. yılında Srebrenitsa şehitlerini rahmetle yad eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Tarihin sayfalarına bir insanlık utancı olarak yazılan Srebrenitsa Soykırımı yıllardır içimizde kapanmayan bir yara…” paylaşımında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Acısı hala yüreklerde taze olan, insanlık tarihinin en kara lekelerinden Srebrenitsa Soykırımı’nın 26’ncı yıl dönümünde şehit düşen Boşnak kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum.” paylaşımı yaptı.

Srebrenitsa Soykırımı’nda 8 bin 372 şehit ve bilinmeyen nicesinin verildiğine işaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Srebrenitsa’da yaşananlar; katliama sessiz kalanlarla, Batı’nın iki yüzlülüğünü, tarihe ve insanlığın vicdanına not düşmüştür… Srebrenitsa’daki şehitleri ve zulme kayıtsız kalan insanlığı rahmetle anıyoruz.” ifadelerini paylaştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995’te dünyanın gözü önünde soykırıma uğrayan, katledilen 8 bin 372 masum Bosnalı kardeşimizi asla unutmayacağız. Ruhları şad olsun.” ifadeleriyle soykırım kurbanlarını andı.

Srebrenitsa’da kaybedilenleri rahmetle anan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da “Kapanmayacak yeni yaralar açılmasın diye bu utancı unutmadık, unutturmayacağız.” mesajını paylaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehit olanlara Allah’tan rahmet, Aliya İzzetbegoviç’in “Unutulan soykırım tekrarlar” dediği Bosna halkına ise başsağlığı diledi. Paylaşımına eklediği “hafıza çiçeği”ne dikkati çeken Koca, “Simgeleşen bu çiçeğin bir adı da Hafıza Çiçeği. Toplu mezarların üzerinde belirmişti.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir