Eski ABD Başkanı Trump “sus payı” konusunda mahkemede kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddetti

Eski ABD Başkanı Trump "sus payı" konusunda mahkemede kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddetti

Eski ABD Başkanı Trump "sus payı" konusunda mahkemede kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddetti

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2016 Başkanlık seçimleri sırasında bir kadına yasa dışı şekilde “sus payı” ödemek ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan çıktığı hakim karşısında, hakkındaki 34 ayrı suçlamayı reddetti.

Trump’ın hakim karşısına çıkacağı Manhattan Ceza Mahkemesinin önü bir gün önceden basın mensuplarıyla doldu.

Polis, mahkeme bölgesini demir bariyerlerle çevirerek etrafta geniş güvenlik önlemleri alırken, mahkeme bölgesinde bulunan sokak ve caddeler de trafiğe kapatıldı.

Trump suçlamaları reddetti

Yoğun güvenlik önlemleri altında mahkeme binasına gelen Trump, burada Manhattan Başsavcılığı tarafından kendisine yöneltilen suçlamaları dinledi.

16 sayfalık iddianamede Trump, 34 ayrı maddede, porno yıldızı Stormy Daniels’e 130 bin dolarlık “sus payı” ödemesiyle ilgili olarak seçim kampanyası yasası ihlali ve söz konusu ödeme kapsamında işyeri kayıtlarında sahtekarlık yapmakla suçlandı.

Savcılar, Trump’ın, 2016 seçimlerinin bütünlüğünü baltalamaya, adaylığını öne çıkarmak için hakkındaki olumsuz bilgileri bastırmaya yönelik yasa dışı bir komplonun parçası olduğunu savundu.

Trump, hakkındaki suçlamaların hepsini “suçsuzum” diyerek sert bir şekilde reddederken, yargıç mahkemede Trump’ı toplumsal huzursuzluğa yol açabilecek söylemlerden kaçınması konusunda da uyardı.

Bir saatten fazla kaldığı mahkemeden ayrılan Trump çıkışta taraftarlarına el salladı, özel uçağı ile Florida’daki malikanesine geçmek için 8 araçlık konvoyu ile birlikte LaGuardia havalimanına doğru yola çıktı.

Trump’ın mahkeme salonunda yanında bulunan 4 avukatı, çıkışta medya mensuplarına açıklamalarda bulunarak, suçlamaların düşürülmesi için mücadele edeceklerini belirtti.

ABD medyasında, Trump’ın davasının bir sonraki yüz yüze duruşma tarihinin New York’ta 4 Aralık olarak belirlendiği bilgileri paylaşıldı.

Trump yanlısı ve karşıtı göstericiler mahkeme önünde toplandı

Bu arada, Trump karşıtı ve destekçisi küçük gruplar da sabah saatlerinden itibaren polis bariyerleri ile kendileri için ayrılmış binanın önündeki parkta yerlerini aldı.

Ellerinde Trump’a destek veya cezalandırılması çağrısı yapan pankartlar taşıyan kişiler arasında zaman zaman sözlü ve fiziki sataşma ve arbede yaşandı.

İsmini Dion olarak veren Trump destekçesi biri, AA’ya yaptığı açıklamada, Manhattan Başsavcısı Bragg’in Trump yerine New York’taki suçlara odaklanması gerektiğini belirterek, “Bragg, bütün enerjisini Trump’a harcayarak suçluları sokakta bırakıyor.” şeklinde konuştu.

Park’ın diğer kısmında bulunan Trump karşıtı Zachary Machado ise, Trump’ın yaptıklarına müsamaha gösterilmemesi gerektiğini savunarak, “Trump, korkunç bir insan ve yaptıklarının cezasını görmeli. Hepimize nasıl adalet uygulanıyorsa o da adaletle yüzleşmeli.” ifadelerini kullandı.

Trump, soruşturmayla ilgili tutuklanmasını beklediğini duyurarak daha önce yaptığı protesto ve destek çağrısına rağmen, Trump taraftarlarının 20-30 kişiyi geçmemesi dikkat çekti.

ABD’de 2024 başkanlık seçimlerine aday olan Trump, 18 Mart’ta Manhattan Bölge Savcısının yetişkin filmleri yıldızı Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında sus payı ödemesiyle ilgili yürütülen soruşturma sonucunda büyük jüri tarafından suçlanmıştı.

Suçlamalara “siyasi cadı avı” şeklinde tepki gösteren Trump, Florida’daki malikanesinden dün New York’a ifade vermek için özel uçağı ile gelmişti.

ABD medyasında, Trump hakkındaki iddianamede, 30’dan fazla suçlama bulunduğuna dair bilgiler yer alıyor.

Trump, Amerikan tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle hakim karşısına çıkan ilk eski başkan olarak kayıtlara geçti.

Başsavcı Bragg, Trump’a, “iş kayıtlarını tahrif etmekle ilgili 34 ağır suç” isnat etti

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın “iş kayıtlarını tahrif etmekle ilgili 34 ağır suç” işlediği kararına vardıklarını söyledi.

Trump’ın ifadesini almasının ardından basın mensuplarına konuşan Alvin Bragg, eski Başkanın 2016 seçimleri dönemindeki avukatı Michael Cohen’e yaptığı ödemelerle ilgili, “Büyük jüri toplamda kritik yanlış beyan içeren 34 belge olduğunu tespit etti.” diye konuştu.

Bragg, Trump hakkındaki iddialarla ilgili, “kapsamlı bir soruşturma” yürüttüklerini ve kayıtlara göre, Federal Seçim Yasası sınırını veya katkı pay limitlerini ihlal ettiğini belirtti.

Başsavcı, “New York Eyaleti yasalarına göre, dolandırmak ve başka bir suçu gizlemek amacıyla ticari kayıtlarda tahrifat yapmak ağır bir suçtur.” dedi.

Bragg, Trump’ın, “önceki yıl işlenen gerçek suçları örtbas etmek amacıyla ” 2017’de Cohen’e “hayali hukuk hizmetleri” için ödeme yaptığını ifade etti.

Trump’ın hakkındaki iddialarla ilgili ek kanıtların bulunduğunu belirten Bragg, “Kim olursan ol. Ciddi suç teşkil eden davranışları normalleştiremeyiz ve normalleştirmeyeceğiz.” sözlerini kullandı.

2016 başkanlık seçimlerine atıf yaptı

Başsavcı Alvin Bragg, Donald Trump’ın, ABD Başkanlığını kazandığı seçimlere atıf yaparak, “Kanıtlar, 2016 seçimleriyle ilgili suçları örtbas etmek için bunu yaptığını gösterecek.” ifadesine yer verdi.

“Donald Trump, yayıncılık şirketi American Media Incorporated’ın yöneticileri, Bay Cohen ve diğerleri, 2015 yılında, Bay Trump’ın seçimi kazanma şansını artımak için olumsuz bilgileri bastırma planı olan bir ‘yakala ve öldür’ planı üzerinde anlaştılar.” diyen Başsavcı, “Trump hakkında olumsuz bilgilere sahip olduğunu iddia eden kişilere” üç ayrı ödeme yapıldığının altını çizdi.

Bragg, söz konusu ödemeler için paravan şirketler kurulduğunu vurgulayarak, “sessiz kalmaları için” ödeme yapılan üç kişiden birinin “Stormy Daniels adında bir kadın” olduğunu kaydetti.

Manhattan Başsavcısı, ABD başkanlık seçimlerine iki haftadan az bir süre kala Michael Cohen’in Daniels’in avukatlarına yaptığı 130 bin dolar ödemeyle “seçmenlerin bilgisine zarar verildiğini” söyledi.

Başsavcı sözlerini, “Bugün herkesin kanun önünde eşit olmasını sağlama konusundaki ciddi sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Hiçbir miktar para ve hiçbir güç, bu kalıcı Amerikan ilkesini değiştirmez.” diyerek tamamladı.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir