Facebook İphone Verilerini Gizlice Kaydediyor

Facebook İphone Verilerini Gizlice Kaydediyor

Facebook İphone Verilerini Gizlice Kaydediyor

Son zamanlarda sıklıkla skandalları ile gündeme gelen ve kötü şöhret kazanan Facebook’un Apple cihazları sürekli olarak takip ettiği, verilerini gizlice kaydettiği ve kalp ritmine kadar birçok veriye ulaşabildiği ortaya çıktı.

Facebook Kişisel Verilerin Gizliliğini İhlal Ediyor

Facebook, ilk sosyal medya uygulamalarından biri olan ve popülerliğini kaybetmeyen platformlardan biri. Sosyal medya uygulamalarının büyük kısmında endişe uyandıran verilerin gizliliğini ihlal ettiği yönünde endişelerin doğru olduğu ortaya çıkmaya başladı.

Eski bir Facebook çalışanı tarafından yapılan skandal açıklamalarla gözden düşen facebook, yeni açıklamalarla birlikte daha fazla tepki çekmeye başladı. Facebook’un İphone cihazları takip ettiği, kişisel verilerini kaydettiği ve birçok veriye izinsiz şekilde ulaştığı ortaya çıktı.

Yeni elde edilen bilgilere göre Facebook, günün her anında ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu takip ediyor. Fotoğraflardaki meta verileri takip ettiği ve IP adresi üzerinden konum belirlediği bilinen Facebook’un konum takibini kapatmanıza rağmen konum takibi yaptığı ortaya çıktı.

Ayarlar sekmesi üzerinden konum takibini asla yaparak takip edilmeyeceğini düşünen kullanıcılar için kötü haberlerden biri konum takibi yapılmasını asla engellemiyorsunuz. Aynı zamanda ivme sensörü kullanan uygulama, günün her anında konum takibi yapabiliyor.

İçerisinde bulunduğunuz bir ortam içerisinde konum paylaşımı yapılması, sizin de konumunuzun ortaya çıkmasına neden oluyor. Son dakika haberleri ve Facebook’un skandallarını öğrenmek için Haber365 sitesini takip edebilirsiniz.

İphone Kullanıcılarının Verileri Kaydediliyor

Eski bir Facebook çalışanının yaptığı açıklamadan sonra gündemden düşmeyen ve kötü bir şöhretle anılmaya başlayan facebook, son açıklamalarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Facebook’un İphone cihazları izinsiz olarak takip ettiği ortaya çıktı.

Kişisel verilerin gizliliğini ihlal eden uygulama, kullandığı ivme sensörü ile gün içerisinde nerede olduğunuzu sürekli olarak takip edebiliyor. Kamera kullanılmamasına rağmen konum takibinin sürekli yapılıyor olmasının araştırılması üzerine ortaya çıkan iddialara Facebook tarafından henüz bir açıklama getirilmedi.

Apple, “Uygulama Takibinde Şeffaflık” gibi kişisel verileri gizlemek adına önemli adımlar atmıştı. Ancak son haberlere göre Facebook, Apple cihaz kullanan verilerini izinsiz olarak takip ediyor ve kaydediyor.

Sürekli Konum Takibi Yapılıyor

Facebook’un kamera özelliğini açtığınızda konum takibi yaptığı biliniyordu. Ancak kamera açılmadığı süreler içerisinde de konum takibi yapılması dikkat çekti. Ortaya çıkan haberlere göre Facebook, sürekli olarak kullanıcılarının konumlarını takip ediyor.

Bulunan ortamda bir Facebook kullanıcısının konum paylaşması, ortamda bulunan tüm kullanıcıların nerede olduğunu ortaya çıkarıyor. Konum takibi iddialarına yanıt beklenmesine rağmen Facebook henüz bir açıklamada bulunmadı.

Uygulamayı Silmeden Önüne Geçilmiyor

Güncel haberler Facebook uygulamasının yeni bir skandalını daha ortaya çıkardı. Apple, kişisel verileri gizlemek adına önemli çalışmalar yapmasına rağmen Facebook, Apple cihazları sürekli olarak takip ediyor ve kalp ritmine kadar tüm verilere ulaşıyor. Konum takibini kapatsanız da önüne geçemeyeceğiniz için ancak uygulamayı silerek takip etmesinin önüne geçebiliyorsunuz.

Kaynak: Haber365.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir