Gazze’de İsrail’in saldırılarında öldürülenlerin sayısı 23 bin 469 oldu

Gazze'de İsrail'in saldırılarında öldürülenlerin sayısı 23 bin 469 oldu

Gazze'de İsrail'in saldırılarında öldürülenlerin sayısı 23 bin 469 oldu

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda, öldürülen Filistinlilerin sayısı son 24 saatte 112 artarak 23 bin 469’a ulaştı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in 97 gündür devam eden saldırılarına ilişkin bilgi verildi.

İsrail güçlerinin son 24 saatte aileleri hedef alan “10 katliam” işlediği ve bu katliamlarda 112 kişinin öldüğü, 194’ünün de yaralandığı ifade edildi.

Bu sayının sadece hastanelere ulaşan rakamları yansıttığı vurgulanan açıklamada bu haliyle 7 Ekim’den bu yana düzenlenen saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısının 23 bin 469’a, yaralananların sayısının ise 59 bin 604’e çıktığı aktarıldı. Ölenlerden yüzde 70’inin kadın ce çocuklardan oluştuğu yinelendi.

Sağlık sektörüne yönelik saldırılar

Sağlık sektörünün verdiği kayba da değinilen açıklamada, 337 doktor ve sağlık çalışanının öldürüldüğü, 99’unun alıkonduğu, 150 sağlık kurumunun hedef alındığı, 30 hastane ile 53 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığı, 121 ambulansın da kullanılamaz hale geldiği aktarıldı.

Saldırıların başladığı tarihten bu yana Refah Sınır Kapısı üzerinden 707 yaralı ve 438 hastanın çıkış yaptığı kaydedilen açıklamada, durumları kritik olan 6 bin 200 kişinin tedavilerinin dışarıda yapılmasının gerektiği kaydedildi.

Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin hizmet dışı kalması nedeniyle 10 bin kanser hastasının ölümle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Batı Şeria’nın çeşitli bölgelerine baskın düzenledi

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail güçleri Cenin kenti ile Cenin Mülteci Kampı’na baskın düzenleyerek, buldozerlerle Filistinlilerin mülklerine zarar verdi.

Cenin’in birçok mahallesinde Filistinliler ile İsrail güçleri arasında çatışma yaşandığı, İsrail’e ait insansız hava araçlarının (İHA) baskın sırasında Cenin semalarında uçtuğu aktarıldı.

Öte yandan, Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail güçlerinin Cenin’e düzenlediği baskında 6 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

WAFA’da yer alan bir diğer haberde de İsrail güçlerinin Beytüllahim ve Ramallah kentlerine düzenlediği baskınlarda 4 Filistinliyi gözaltına aldığı kaydedildi.

İsrail güçleri, dün Batı Şeria’da 26 Filistinliyi gözaltına almış, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 7 Ekim 2023’ten bu yana gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı 5 bin 780’i aştığı bildirilmişti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 341 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail askerleri Batı Şeria’da bir Filistinliyi daha öldürdü

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberinde, “Cenin kenti yakınlarında Caba beldesinde bir Filistinli, İsrail askerlerinin mermisiyle şehit oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Haberde, İsrail askerlerinin öldürdüğü Filistinlinin 37 yaşındaki Mecdi Avni Feşafişe olduğu kaydedildi.

Görgü tanıkları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin Caba beldesine baskın düzenleyerek, bir evi kuşatma altına aldığını söylemişti.

Evin bulunduğu yere askeri takviye yapıldığı ve İsrail askerlerinin mahalleyi de tamamen kuşatma altına aldığı ifade edilmişti.

İsrail ordusu, Gazze savaşının başladığı 7 Ekim 2023’ten bu yana Batı Şeria’daki askeri operasyonlarını yoğunlaştırdı; kent, belde ve kamplara yönelik saldırı ve baskınlarını artırdı.

Güney’deki hastanelerin doluluk oranı yüzde 340’tan fazla

Gazze Şeridi’nin güneyindeki hastanelerin hasta, yaralı ve on binlerce yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yaptığı vurgulanan açıklamada, hastanelerdeki yatak doluluk oranlarının yüzde 340’ın üzerinde olduğuna, yaralı sayısının hastanelerin yatak kapasitesinin 4 katı olduğuna işaret edildi.

Doğum ve dahiliye servislerindeki yatakların ameliyat yatağına dönüştürüldüğü, koridorlara, çadırlara ve çevredeki okullara yatak konulduğu kaydedildi.

Salgın hastalıklar ve yardım talebi

Saldırıların başladığı tarihten bu yana 500 bin salgın hastalık vakası tespit edildiği, havanın soğumasıyla birlikte 1 milyon 900 bin yerinden edilmiş kişinin kalabalık barınma merkezlerinde solunum, deri ve diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya kaldığı dile getirildi.

Sağlık Bakanlığının, yaralıların hayatlarının kurtarılması amacıyla Gazze Şeridi’nin güneyindeki hastanelerdeki sağlık ekiplerine destek olmak üzere 8 uluslararası sağlık ekibini kabul ettiği kaydedilen açıklamada, uluslararası kurumlara Gazze’ye sağlık ekibi ve sahra hastanesi gönderme çağrısı yapıldı.

İsrail, 7 Ekim’den beri Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 5 bin 810 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti ile Filistin Kurtuluş Örgütüne bağlı Filistin Esir İşleri Heyetinden konuya ilişkin ortak yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, İsrail güçlerinin Batı Şeria’da dünden bu yana 28 Filistinliyi gözaltına aldığı kaydedildi.

Gazze’ye saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te “evlerinde veya askeri kontrol noktalarında gözaltına alınanlar ile baskı altında teslim olmaya zorlananlar ve alıkonulanlar dahil” toplam gözaltı sayısının 5 bin 810’a ulaştığı ifade edildi.

Açıklamada, İsrail güçlerinin, gözaltılar sırasında Filistinlileri darbettiği, işkence yaptığı ve tehdit ettiği aktarıldı.

Söz konusu iki kurumun yıllık raporuna göre, Aralık 2023 sonu itibarıyla İsrail’deki hapishaneler ile tutukevlerindeki Filistinlilerin sayısı 80’den fazlası kadın olmak üzere yaklaşık 8 bin 800’e yükselmişti.

İsrail güçlerinin, Gazze’ye saldırı başlattığı 7 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de Filistinlilere yönelik gözaltı, baskın ve saldırılarında artış yaşanıyor.

İsrail ordusu son 24 saatte 14 askerinin yaralandığını duyurdu

İsrail ordusunun internet sitesinde yayımlanan verilere göre, 7 Ekim’den bu yana yaralanan subay ve asker sayısı 2 bin 482’den, 2 bin 496’ya yükseldi.

Bu verilere göre, 39’u ağır, 266’sı orta, 105’i de hafif yaralı, toplam 410 İsrail askeri hastanelerde tedavi görüyor.

Öte yandan İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 186’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 520 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir