Gazzeliler, ilk teravih namazını İsrail saldırısında yıkılan caminin enkazında kıldı

Gazzeliler, ilk teravih namazını İsrail saldırısında yıkılan caminin enkazında kıldı

Gazzeliler, ilk teravih namazını İsrail saldırısında yıkılan caminin enkazında kıldı

Saldırı altındaki Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentinde Filistinliler, ramazanın ilk teravih namazını İsrail bombardımanında yıkılan Faruk Camii’nin enkazı yanında eda etti.

Gazze’de İsrail saldırılarına hedef olan camilerin büyük bir bölümü kullanılamaz hale geldi.

Gazze’nin güneyinde Filistinlilerin sığındığı Refah kentindeki Faruk Camii de bunlardan biri. Bombardıman nedeniyle yerleşkesi enkaza dönen caminin sadece minaresi ayakta duruyor.

İsrail saldırısı nedeniyle yıkılan Faruk Camii yerleşkesinde ibadet edilemiyor. Soğuk havaya rağmen yüzlerce Filistinli, teravih namazı için caminin enkazının bulunduğu alana geldi.

İsrail’in Gazze’nin elektriğini kesmesi ve yakıt girişine izin vermemesi nedeniyle Filistinliler teravih namazını seyyar ışık ve hoparlör kullanarak yere serilen sedirler üzerinde eda etti.

Cemaatin büyük bölümü ışığın yetersiz olması nedeniyle teravih namazını karanlıkta kıldı.

Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya beldesinde sınırlı sayıda da olsa teravih için mekanlar belirlendi. Ancak İsrail’in hedef alması endişesiyle belde sakinleri teravih namazına az sayıda katılım gösterdi.

Teravih namazlarını kılan Gazzeliler, İsrail saldırılarının sona ermesi, yaralıların iyileşmesi, masumların korunması ve Gazze’ye barış ve istikrar gelmesi için dualar etti.

İsrail ordusunun 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye düzenlediği saldırılarda bombalanan 500’den fazla cami enkaza döndü.

Dünyada Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı

Ramazan ayının ilk teravih namazı, dünyadaki cami ve mescitlerde kılındı.

Dünyada Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Kentteki camilere giden vatandaşlar, ilk teravih namazı ile ramazanın coşkusunu yaşamaya başladı. Bakü Türk Şehitliği Camisi’nde de ramazanın ilk teravih namazı eda edildi.

Camileri dolduran Azerbaycanlılar, namazın ardından İslam aleminin farklı bölgelerinde sıkıntı yaşayan Müslümanların huzur ve refaha kavuşması için dua etti.

KKTC

Başkent Lefkoşa başta olmak üzere KKTC’nin tüm kentlerindeki camilerde teravih için saf tutan Müslümanlar, namazdan sonra ramazan ayının hayırlara vesile olması için dua etti.

Gazimağusa kentindeki Osman Fazıl Polat Paşa Camisi’nde teravih namazı sonrası cemaat, İsrail’in Gazze’deki katliamlarını kınayarak, saldırılarda yaşamını yitiren Filistinliler için dua etti.

KKTC Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünsal, ramazan dolayısıyla yayımladığı mesajda, bu mübarek ayda oruç tutmanın yanı sıra bol bol Kur’an-ı Kerim okunması, muhtaçlara yardım eli uzatılması, kardeşlik duygularının pekiştirilmesi ile yoksulların sevindirilmesi gerektiğini kaydetti.

Ünsal, mesajında vatandaşlardan, başta Gazze olmak üzere tüm mazlumlar için ramazanda dua etmelerini isteyerek, “Bu vesile ile tüm halkımızın ramazan ayını tebrik ediyor, salimen ve bol manevi kazançlarla bayrama ulaşabilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” ifadesini kullandı.

Özbekistan

Başkent Taşkent’te Müslümanlar, başta Hazret İmam, Minar, Şeyh Zayniddin, Mirza Yusuf, Hoca Alambardar, Kamalan ve İslam Ata camileri olmak üzere kent genelindeki camilerde teravih için saf tuttu.

Camileri dolduran Müslümanlar, namazın ardından ramazanın hayırlara vesile olması için dua etti.

Bu arada, ülkenin büyük şehirlerinde teravih namazlarının kılındığı camilerin bulunduğu caddeler, trafik güvenliğinin sağlanması amacıyla akşam saatlerinde geçici olarak kapatıldı.

Özbekistan Müslümanlar Dini İdaresi yetkilileri, daha önce ramazan boyunca ülke genelindeki 2 bin 200’e yakın camide teravih kılınacağını, 1500’ü aşkın camide de hatim indirileceğini bildirmişti.

Kırgızistan

Ramazan ayının başlamasıyla camiyi dolduran Müslümanlar, ülkenin müftüsü Abdulaziz Zakirov’un vaazını dinledi.

Ezanın okunmasıyla yatsı ve teravih namazı hatimle iki saatte kılındı.

Cami imamı Abdullah Akparalı Uulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ramazan coşkusu geldi. Allah, tüm Müslümanların dileklerini kabul etsin.” dedi.

Akparalı Uulu, tüm dünya Müslümanlarına ülkelerinde huzur ve bereket temennisinde bulundu.

Kırgızistan’da 2 binden fazla camide ramazan boyunca iftar sofraları açılacak ve teravihler hatimle kılınacak.

Balkan ülkeleri

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da Müslümanlar, tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi başta olmak üzere şehirdeki birçok camiyi ilk teravih namazını kılmak için doldurdu.

Saraybosna’da tarihi Başçarşı’nın bulunduğu yerler ay ve hilal ışıklandırmalarıyla süslendi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’daki tek cami olan Bayraklı Camisi’nde de teravih namazı kılınırken, ülkede Boşnak nüfusun yoğun yaşadığı Sancak bölgesindeki camilerde de ilk teravih namazı kılındı.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki tarihi Mustafa Paşa Camisi, ramazanın ilk teravih namazını kılmak için gelen Müslümanlarla doldu. Caminin dolması nedeniyle bazı Müslümanlar teravih namazını dışarıda kıldı.

Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Müslümanlar da ilk teravih dolayısıyla Dine Hoca Camisi’ne geldi. Müslümanlar, Tiran’daki camilerin yanı sıra ülke genelindeki camileri de doldurdu.

Kosova’nın başkenti Priştine’de Müslümanlar, Fatih Sultan Mehmet Camisi’nde saf tuttu. Ülkenin güneyindeki Prizren şehrinde ise Müslümanlar Sinan Paşa Camisi’nin yanı sıra kentteki diğer camileri de doldurdu.

Karadağ’da da başkent Podgorica’da ve diğer kentlerde bulunan camilerde ilk teravihlerini kılmak isteyen Müslümanlar bir araya geldi.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ile aynı ismi taşıyan cami de ilk teravih namazını kılmak için gelenlerle dolarken, namaz sonrası dualar edildi.

Irak

Kerkük Bağdat Yolu semtindeki Büyük Nur Camisi ile Musalla semtindeki Avcı Camisi’nde kılınan ilk teravihte çok sayıda Müslüman saf tuttu.

Cemaat, teravih sonrası Irak’a bir an önce istikrar ve huzurun gelmesi için dualar etti.

Büyük Nur Camisi İmam Hatibi Ahmed Hurşit, tüm İslam aleminin ramazan ayını kutlarken yıllardır savaş, terör ve iç çatışmalara sahne olan Irak’ın barışa ve huzura kavuşması duasında bulundu.

Suriye

İdlib, Afrin, Bab, Cerablus, Azez, Çobanbey, Tel Abyad ve Rasulayn’da yaşayan yüz binlerce kişi, camilere akın etti.

İlk teravih namazını eda etmek isteyen çok sayıda kişi camileri doldurdu.

Camilerde ramazan ayının başlaması dolayısıyla teravih öncesi Kur’an-ı Kerim okundu.

Teravih namazı sonrası Suriye’de iç savaşın son bulması ve İslam dünyası için dualar edildi, ülkeye barış ve huzurun gelmesi temennisinde bulunuldu.

Rusya

Başkent Moskova’daki Müslümanlar başta Moskova Merkez Camisi ve diğer camileri ramazan ayının başlaması nedeniyle doldurdu. Camilerde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Namazın ardından tüm İslam alemi için dualar edildi.

Rusya Federasyonu’na bağlı diğer bölgelerde Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı şehirlerde de teravih namazları kılındı.

Almanya

Köln’de, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) bünyesindeki Köln Merkez Camisi’nde ilk teravih namazı öncesinde DİTİB Genel Başkanı Muharrem Kuzey vaaz verdi.

Yatsı ve teravih namazını kılan Müslümanlar, mübarek ramazan ayının İslam alemi başta olmak üzere tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesi için dua etti.

DİTİB Genel Başkanı Kuzey, 11 ayın sultanı ramazan ayı dolayısıyla yazılı bir mesaj yayımladı.

Kuzey, mesajında, “Ramazan ayı, irademizi terbiye eden, bireysel ve toplumsal duyarlılığımızı güçlendiren, beraberinde getirdiği güzel öğretilerle yaşantımızı güzelleştiren bir rahmet mevsimidir. Ramazan her zaman hoş gelir. Yüce Rabbimizden temennimiz bizleri de hoş bulması, hayatımızı hoş kılması ve bizlerden hoş ayrılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Ramazan ayında manevi duyguların yoğun olarak yaşandığını dile getiren Kuzey, şunları kaydetti:

“Orucu sadece midemizle değil, elimizle, ayağımızla, gözümüzle kulağımızla da tutmaya çalışırız. Dilimizi yalandan, gıybet ve iftiradan; gözümüzü harama bakmaktan, ellerimizi günaha uzatmaktan, ayaklarımızı yanlışa sapmaktan muhafaza etmek için uğraşırız. Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı bu mübarek ayda Kur’an-ı Kerim’i hayatımıza indirmeyi amaçlarız. Gerek bireysel okumalarla gerekse camilerde topluca yapılan mukabele programlarına katılarak yaratıcımızla iletişim kurarız. Zamanın kıymetini belki de saate en çok baktığımız bu ayda anlarız. Acıksak da susasak da Rabbimize verdiğimiz sözü unutmaz, ekmeğin ve suyun rabbi olan yüce Allah’a teslimiyetimizin gereğini yerine getiririz.”

İsviçre

Ülke genelinde Müslümanlar, ilk teravihe katılmak için camilere yoğun ilgi gösterdi.

Cenevre’de yaşayan Türkler, Müslüman Cemaati Vakfı Camisi’nde teravih namazını eda etti.

Yatsı ve teravih namazı için saf tutan Müslümanlar, mübarek ramazanın İslam alemine ve dünyaya esenlik getirmesi için dua etti.

Müslümanlar, İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze için de dua okudu.

Ülke genelindeki camilerde ilk teravih namazı kılındı

Müslümanlar için büyük öneme sahip ramazanın ilk teravih namazı Türkiye genelindeki cami ve mescitlerde kılındı.

Ülke genelindeki camilerde ilk teravih namazı kılındı

Adana’da çok sayıda kişi Seyhan Nehri’nin kıyısında bulunan Sabancı Merkez Camisi’ne geldi.

İl Müftüsü Mehmet Taşcı tarafından verilen vaazda ramazan ayının önemi anlatıldı.

Daha sonra vatandaşlar saf tutup ilk teravih namazını eda etti.

Mersin

Mersin’de yatsı ezanının okunmasıyla vatandaşlar, Yenişehir ilçesindeki Muğdat Camisi’ne geldi.

Burada cami imamı tarafından ramazan ayıyla ilgili vaaz verildi.

Cemaattekiler daha sonra ramazanın ilk teravih namazını kıldı, dua etti.

Hatay

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinde vatandaşlar, depremlerin ardından onarılarak ibadete açılan 500 Konutlar Camisi’ne geldi.

Burada verilen vaazda ramazan ayının önemi anlatıldı.

Daha sonra vatandaşlar saf tutarak ramazanın ilk teravih namazını kıldı.

Osmaniye

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde vatandaşlar, ilk teravih namazı için tarihi Ala Cami’ye geldi.

Verilen vaazın ardından Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Namazın ardından vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Edirne

Edirne’de başta Selimiye, Eski ve Üç Şerefeli camiler olmak üzere tüm camilerde teravih namazı kılındı, dua edildi.

İl Müftü Yardımcısı Fatih Samet Okumuş, namaz öncesindeki vaazında ramazanın ibadetle geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İnsanların manevi yönlerini güçlendirmesi gerektiğini belirten Okumuş, “Bu mübarek ramazan ayı vesilesiyle kirlenen gönüllerimizi, paslanan yüreklerimizi yeniden arındırma ve temizleme imkanına sahip olacağız.” dedi.

Kırklareli ve Tekirdağ

Kırklareli’nde de vatandaşlar ilk teravih namazı için camilerde saf tuttu.

Başta Hızırbey Camisi olmak üzere kentteki camilere giden vatandaşlar teravih namazını kıldı.

İl Müftüsü Yusuf Eviş, namaz öncesi verdiği vaazında, ramazan ayının diğer aylardan daha hayırlı bir ay olduğunu belirtti.

Ramazanda birlik ve beraberliğin, kardeşliğin, paylaşma duygularının daha çok arttığını ifade eden Eviş, ihtiyaç sahiplerinin daha çok gözetildiği, yardım elinin daha fazla uzatıldığını kaydetti.

Vatandaşların ramazan ayında çok daha fazla ibadet etmesi gerektiğini anlatan Eviş, ramazanın tüm Müslüman alemine hayırlı olmasını diledi.

Vaazın ardından vatandaşlar namaz kılıp dua etti.

Tekirdağ’da da ilk teravih namazı için başta Rüstem Paşa Camisi olmak üzere diğer camilere gelenler namaz kılıp dua etti.

Doğu Marmara ve Batı Karadeniz

Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki tarihi Orhan Camisi’nde yatsı namazı öncesinde vaaz dinleyen cemaat, ezanın okunmasının ardından saf tutarak yatsı ve teravih namazını kıldı.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki tarihi Çoban Mustafa Paşa Camisi’ne gelenler, ramazan ve oruç hakkında verilen vaazın ardından ibadetini yaptı.

Karabük’te tarihi Safranbolu Köprülü Mehmet Paşa Camisi, Bolu’da tarihi Yıldırım Bayezid Camisi ve Düzce’nin Kaynaşlı ilçesinde tarihi Orhan Gazi Cuma Camisi’nde de teravih yoğunluğu yaşandı.

Namaz öncesi Kur’an’ı Kerim tilaveti ve vaaz dinleyen cemaatler, ibadet sonrasında yapılan dualarda ramazan ayının İslam alemine ve insanlığa barış ve huzur getirmesini temenni etti.

Konya

Konya’da vatandaşlar, yatsı ezanının okunmasıyla Mevlana Meydanı’ndaki Sultan Selim Camisi’ni doldurdu.

Camideki vaazın ardından vatandaşlar, ilk teravih namazını kıldı.

Aksaray

Aksaray’da özellikle Ulu Cami ve Somuncubaba Külliyesi gibi büyük ve tarihi camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazında saf tuttu.

Akşam ezanından sonra camileri dolduran vatandaşlar, Kur’an-ı Kerim okuyup dua etti.

Daha sonra yatsı ve teravih namazı kılındı. Camilerde yer bulamayanlar, avlulara hasırlar sererek namaz kıldı.

Karaman

Tarihi Aktekke Camisi’ne gelen vatandaşlara ramazan ayının önemi hakkında vaaz verildi.

Vaazın ardından, ilk teravih namaz kılındı, dua edildi.

Afyonkarahisar’da vatandaşlar, ilk teravih namazı için Paşa, İmaret ve Yeşil camilerini doldurdu.

Kentte ramazan coşkusunu yaşayan vatandaşlar, dua edip Kur’an-ı Kerim okudu.

Gaziantep

Gaziantep’te vatandaşlar, camilerde teravih namazı kıldı.

Yatsı namazının okunmasıyla vatandaşlar merkez Şahinbey ilçesi Alleben Mahallesi’ndeki Ulu Camisi’ne geldi.

Burada verilen vaazda ramazan ayının önemi anlatıldı ve yatsı namazının ardından ramazanın ilk teravihi eda edildi.

Şanlıurfa

Peygamberler şehri Şanlıurfa’da da Balıklıgöl yerleşkesine gelen vatandaşlar, Hazreti İbrahim’in doğduğu rivayet edilen makamı ziyaret ederek dua etti.

Hazreti İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak kabul edilen Balıklıgöl’de balıklara yem atan ziyaretçiler, burada hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yatsı ezanının okunmasıyla başta Dergah Camisi olmak üzere yerleşkedeki camileri dolduran vatandaşlar, ramazanın ilk teravih namazını kıldı.

Aileleriyle camide namaz kılan çocuklar da ramazan coşkusuna ortak oldu.

Kahramanmaraş

Depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, afetzedeler ilk teravih namazını, barındıkları konteyner kentlerde kıldı.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta depremzedeler, ramazanın ilk teravih namazı için ezanla birlikte konteyner cami ve mescitlere gitti.

Onikişubat ilçesinde Hasancıklı AFAD Yaşam Alanı’nda genç, yaşlı, kadın, erkek ve çocuklar abdestlerini alarak, Şehit Piyade Er Emrullah Gülmez Konteyner Camisi’nde saf tuttu.

Namazın ardından depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için dualar edildi.

Malatya

Malatya’da da vatandaşlar teravih namazı için camilere akın etti.

Kernek Karagözlüler Camisi’ni dolduran vatandaşlar, yatsı namazının ardından teravih namazını eda etti.

İl Müftüsü Şahin Yıldırım, namaz öncesi vatandaşlara ramazan ve orucun önemini anlattı, Gazze’de akan kanın bir an önce durmasını istediklerini söyledi.

Yıldırım, daha sonra vatandaşlara yatsı ve teravih namazlarını kıldırdı.

Teravih namazına yoğun ilgi nedeniyle bazı vatandaşlar namazlarını dışarda kıldı.

Bazı çocuklar da aileleriyle namaz için saf tuttu.

Öte yandan Darende ilçesindeki Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Külliyesi’ne gelen vatandaşlar da ilk teravih namazını kıldı.

Bu arada 6 Şubat depremlerinde ağır hasar alması nedeniyle yıkımı gerçekleştirilen Uçbağlar Mahallesi’ndeki Hüseyin Kölük Camisi’nin yerine kurulan çadırda da teravih namazı kılındı.

Kilis

Kilis’te ramazanın ilk teravihi dolayısıyla birçok cami doldu.

İl Müftüsü Alettin Bozkurt, teravih namazı öncesi Hacı Mustafa Cümbüş Camisi’nde ramazanla ilgili vaaz verdi.

Vaazın ardından vatandaşlar ilk teravih namazını kıldı.

Adıyaman

Emir Sultan Camisi’ni dolduran vatandaşlar, yatsı namazının ardından teravih namazını eda etti.

İl Müftüsü Mevlüt Haliloğlu, teravih namazı öncesi ramazanla ilgili vaaz verdi.

Ankara

Teravih namazı öncesi ülke genelindeki camilerin minareleri ışıklandırıldı, bazı camilere “Dua ibadetin özüdür”, “En güzel nasihat iyi örnek olmaktır” yazılı mahyalar asıldı.

Yatsı namazı vaktinin gelmesiyle ramazanın ilk teravih namazını eda etmek isteyen başkentliler Hacı Bayram-ı Veli, Melike Hatun, Kocatepe ve Beştepe Millet başta olmak üzere camilere geldi.

Ramazan coşkusunu aileleriyle yaşayan çocuklar da camilerde salavatlara eşlik etti.

Antalya, Muğla, Isparta, Burdur

Antalya kent merkezindeki tarihi Muratpaşa Camisi’nde teravih namazında saf tutan cemaat, namaz sonrası dua etti.

Isparta’da da camilere gelen Müslümanlar, ramazan ayının manevi duygusuna ortak oldu.

Kent merkezindeki Mimar Sinan Camisi’nde namaz öncesi vaaz verildi, dua edildi.

İlk teravih namazını eda etmek isteyen çok sayıda vatandaş camiyi doldurdu.

Burdur’daki tarihi Ulu Cami’de de Kur’an-ı Kerim okundu. İlk teravih namazının ardından dua edildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki tarihi Tepecik Camisi’ne gelenler de ilk teravih namazını kıldı.

İstanbul

Eyüp Sultan, Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih ve Büyük Çamlıca olmak üzere kentteki camiler ilk teravih için gelen kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk olmak üzere her yaştan çok sayıda vatandaş ile doldu.

Ayasofya ve Taksim camilerinde, İstanbulluların yanı sıra yerli ve yabancı Müslüman turistlerin katılımıyla ilk teravih eda edildi.

Ramazanın ilk teravih namazı için İstanbulluların yoğun olarak gittiği bir diğer cami de Eyüp Sultan Camisi oldu.

Akşam saatlerinden itibaren camiye gelmeye başlayan vatandaşlar, yatsı ezanının ardından cami içinde ve dışında kendileri için hazırlanan yerlerde ilk teravih namazını kıldı.

Kentteki bazı camilere asılan mahyaların ışıkları da yanmaya başladı.

Kaynak: AA