Güney Afrikalı Bakan Lamola, Lahey’deki duruşmanın ardından açıklama yaptı

Güney Afrikalı Bakan Lamola, Lahey'deki duruşmanın ardından açıklama yaptı

Güney Afrikalı Bakan Lamola, Lahey'deki duruşmanın ardından açıklama yaptı

Güney Afrika Adalet Bakanı Ronald Lamola, Uluslararası Adalet Divanının (ICJ) müdahalesi olmadan uluslararası toplumun Gazze’deki Filistin halkının tamamen yok oluşunu göreceğini bildirdi.

Güney Afrika’nın, İsrail’in Gazze’deki eylemleriyle Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle ICJ’de açtığı davanın ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin duruşması Lahey’de yapıldı.

Duruşmanın ilk gününde Güney Afrika tarafı, İsrail’e yönelik suçlamalarını gerekçe ve delilleriyle Divan’a sundu.

Duruşmada Güney Afrika tarafını temsil eden hukukçular, İsrail’in “Gazzelilere yönelik bilinçli eylemlerinin soykırım niyetini kanıtladığı” suçlamasını yöneltti.

Güney Afrikalı Bakan Lamola, duruşmanın ilk gününün sona ermesinin ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Ronald Lamola, Güney Afrika’nın Filistin’de kalıcı barış istediğini ve ülkesinin birçok kez ateşkes çağrısında bulunduğunu belirterek, Güney Afrika’nın dış politikasında insan haklarına bağlı olduğunu ifade etti.

Konuşmasında, Gazze’deki insani krize dikkati çeken Lamola, dünyanın Gazze’deki soykırımı durduramadığını ve uluslararası toplumun pasif kaldığını anlattı.

Lamola, uluslararası topluma seslenerek, daha sonra “pişmanlık” duyulmaması için harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Bakan Lamola, “Bu mahkemenin müdahalesi olmadan uluslararası toplum Gazze’deki Filistin halkının tamamen yok oluşunu görecek.” ifadesini kullandı.

Güney Afrika’nın Lahey’de bulunma amacının, Gazze’deki kurbanlar için adalet aramak olduğunu söyleyen Lamola, Gazze’deki soykırımı önleme görevi olduklarını kaydetti.

“İsrailli Bakan’ın açıklamaları temelsiz ve hiçbir değeri bulunmuyor”

Bakan Lamola’ya, İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haiat’ın, Güney Afrika’yı Hamas’ın yasal kolu olarak çalışmakla suçlayan açıklamaları hakkındaki değerlendirmesi soruldu.

Lamola, söz konusu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını, “temelsiz” ve “hiçbir değeri bulunmadığını” bildirdi.

Güney Afrika’nın, Filistinliler adına hareket ettiğini ve Hamas adına herhangi bir dava sunmadığını vurgulayan Lamola, “Hamas’tan herhangi bir yetki almış değiliz. Yetkimiz Güney Afrika hükümetinden ve ayrıca bu dava Yahudi halkına karşı değil.” diye konuştu.

Duruşmanın ilk günü, Güney Afrika’nın Amsterdam Büyükelçisi Vusimuzi Madonsela’nın ülkesinin Divan’dan, İsrail aleyhine talep ettiği 9 ihtiyati tedbiri okumasının ardından sona erdi.

Yarınki duruşmada ise İsrail heyeti savunmasını yapacak.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı: Hiçbir zaman kendimi bugünkü kadar gururlu hissetmemiştim

Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail’e karşı açtıkları soykırım davasına ilişkin, “Hiçbir zaman kendimi bugünkü kadar gururlu hissetmemiştim.” dedi.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı: Hiçbir zaman kendimi bugünkü kadar gururlu hissetmemiştim

Ulusal medyada yer alan haberlere göre, Ramaphosa, Afrika Ulusal Kongresi’nin (ANC) toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’e açtıkları davayla amaçlarının soykırımı durdurmak olduğunu söyledi.

Bugün ilk duruşması yapılan davaya ilişkin değerlendirmede bulunan Ramaphosa, “Hukukçularımız Lahey’de davamızı savunurken, bu toprakların evladı Ronald Lamola’yı mahkemede davamızı sunarken gördüğümde, hiçbir zaman kendimi bugünkü kadar gururlu hissetmemiştim.” diye konuştu.

İnsan hakları konusunda Güney Afrika’nın bir referans noktası olduğunu ve bu yüzden harekete geçtiklerini belirten Ramaphosa, önderlerinin (Nelson Mandela) yolundan gitmeye kararlı olduklarını ifade etti.

Ramaphosa, “Bazı kişiler attığımız adımın riskli olduğunu söylüyor. Biz küçük bir ülkeyiz ve küçük bir ekonomimiz var. Bize saldırabilirler ama biz prensiplerimiz üzerinde duracağız. Demokrasimizin babasının bize öğrettiği gibi, Filistin halkı da özgür olmadıkça bizler gerçekten özgür olamayacağız.” ifadelerini kullandı.

İlk duruşma yapıldı

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, İsrail’in Gazze’deki eylemleriyle Soykırım Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanında (UAD) açtığı davanın ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin duruşması bugün başladı.

Duruşmanın ilk gününde, Güney Afrika argümanlarını sundu.

Duruşmada, Güney Afrika tarafını temsil eden hukukçular tarafından İsrail’e, Gazze’deki Filistinlilere yönelik bilinçli eylemlerinin soykırım niyetini kanıtladığı suçlaması yöneltildi.

Uluslararası Adalet Divanı, Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmaları ile uluslararası anlaşmalara konu sorunların çözümü konusunda BM yargı organı olarak görev yapıyor.

Kaynak: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir